تاریخ انتشار: ۱۲:۳۰ - ۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - 2021 April 27
کد خبر: ۱۸۴۹۱

نشست کمیسیون مشترک برجام عصر امروز برگزار می‌شود

نشست کمیسیون مشترک برجام، عصر امروز سه‌شنبه ۷ اردیبهشت با حضور هیئت‌های ایران و گروه ۱+۴ در شهر وین برگزار می‌شود.
نشست کمیسیون مشترک برجام عصر امروز برگزار می‌شود

نشست کمیسیون مشترک برجام، عصر امروز سه‌شنبه ۷ اردیبهشت، ساعت ۱۰ به وقت اروپای مرکزی با حضور هیئت‌های ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) و نماینده اتحادیه اروپا در شهر وین برگزار می‌شود.

ریاست هیئت ایرانی را در این جلسه سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان بر عهده خواهد داشت.

نشست فصلی کمیسیون مشترک برجام از ۱۷ فروردین در وین آغاز شده است. دستور کار این جلسات رفع تحریم‌های ظالمانه ایالات متحده بر علیه ایران یا به تعبیری چگونگی اجرای تعهدات طرف‌های مقابل بوده است.
 
این جلسات کارشناسی در قالب دو کارگروه تشکیل می‌شود و وظیفه آن‌ها این است که مجموعه اقداماتی را که آمریکایی‌ها باید انجام بدهند تا رفع کامل تحریم‌ها در یک مرحله صورت بگیرد را مشخص کرده و به صورت فهرست ارائه کنند.
 
در نشست قبلی این کمیسیون، کشور‌های مشارکت کننده در برجام توافق کردند علاوه بر دو گروه کارشناسی فعلی (در حوزه لغو تحریم‌ها و هسته‌ای) یک گروه کارشناسی سوم نیز برای گفت‌وگو در خصوص ترتیبات عملی مورد نیاز برای اجرایی شدن لغو تحریم‌ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام ایجاد شود.
 
بنا بر تاکید مقامات تهران، بازگشت طرفین به صورت گام به گام نیست و احتیاجی به سیاست‌های گام به گامی نیست. اقداماتی که آمریکایی‌ها باید انجام بدهند کاملاً روشن است و همینطور کار‌هایی که ایران برای بازگشت به تعهدات برجامی خود باید انجام دهد مشخص است. همه تحریم‌ها باید برداشته شود، راستی‌آزمایی صورت گیرد و سپس ایران نیز برای بازگشت به تعهدات خود، تصمیم‌گیری خواهد کرد.
 
رهبر معظم انقلاب در خصوص این مذاکرات در سخنرانی خود در محفل انس با قرآن کریم، فرمودند: «سیاست کشور را ما اعلام کردیم و به مسئولان هم از نزدیک و هم با نوشته و هم در سخنرانی عمومی گفتیم. خب حالا تشخیص مسئولان این است که مذاکره کنیم و همین سیاست را اعمال کنیم. ما در این زمینه بحثی نداریم؛ منتها باید مراقبت شود که مذاکره فرسایشی نشود. نباید جوری باشد که طرف‌ها بخواهند این مذاکره را کش بدهند چرا که این مسئله برای کشور ضرر دارد.»
آمریکا تا به حال در هیچ یک از این جلسات حضور نداشته است.

شاید برایتان جذاب باشد:


ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی