تاریخ انتشار: ۰۹:۳۰ - ۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - 2021 April 29
کد خبر: ۱۸۵۳۳

اسراییل: بایدن به برجام برمی‌گردد و تنها می‌مانیم

تحلیل‌گران اسرائیلی می‌گویند دولت بایدن احتمالاً طی هفته‌های آتی به برجام باز خواهد گشت. امیدی به آمریکا نیست. اسرائیل باید به تنهایی و با تمام امکانات خود عملیات پنهان علیه ایران را گسترش دهد.
به گزارش تلنگر به نقل از رکنا،عبدالله شهبازی، تحلیلگر مسائل تاریخی‌سیاسی در کانال خود نوشت:تحلیل‌گران اسرائیلی می‌گویند دولت بایدن احتمالاً طی هفته‌های آتی به برجام باز خواهد گشت. امیدی به آمریکا نیست. اسرائیل باید به تنهایی و با تمام امکانات خود عملیات پنهان علیه ایران را گسترش دهد.

هم‌اکنون هیئت بلندپایه اطلاعاتی- نظامی اسرائیل (مئیر بن‌شابات، مشاور امنیت ملی، تامیر هایمن، رئیس سازمان اطلاعات نظامی، و یوسی کوهن، رئیس موساد) در واشنگتن دی‌سی در حال مذاکره با مقامات دولت بایدن است با هدف ممانعت از اعاده برجام و اخلال در مذاکرات ایران و آمریکا.

محافل سیاسی اسرائیل با بدبینی به نتایج این مذاکرات می‌نگرند. تایمز اسرائیل نوشت که برغم احترام واشنگتن به هیئت اسرائیلی تلاش آنان برای تغییر سیاست دولت بایدن در قبال ایران نامحتمل بنظر می‌رسد. جاناتان تُبین در وبسایت سندیکای خبری یهود سفر هیئت اسرائیلی را از پیش شکست‌خورده دانست و نوشت اسرائیل چاره‌ای ندارد جز اینکه بدون حمایت آمریکا و به تنهایی برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران اقدام کند.

الون بن‌داوید، تحلیل‌گر نظامی، در روزنامه معاریو نوشت اسرائیل باید راه جدیدی برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران ابداع کند و در چارچوب این استراتژی جدید نیروهای مسلح به عملیات پنهان بیشتر علیه ایران دست زنند. بنوشته بن‌داوید، دولت کنونی آمریکا مصمم است، احتمالاً ظرف هفته‌های آتی، برجام را اعاده کند برغم اینکه اسرائیل تاکنون گاه‌بگاه در برنامه هسته‌ای ایران اخلال کرده است. این اقدامات را بطور عمده موساد [سرویس اطلاعاتی غیرنظامی] انجام داده بدون تدوین یک استراتژی وسیع. از اینرو، نیروهای مسلح اسرائیل باید از این پس نقش بزرگ‌تری در تکاپوی پنهان علیه ایران ایفا کنند تا به نتایج جامع‌تری دست یابند.

ایتان گیلبوا، کارشناس آمریکا، در تحلیلی برای مرکز مطالعات استراتژیک بگین- سادات، به تحلیل سرشت سیاست مناقشه‌برانگیز دولت آمریکا در قبال ایران پرداخته است. بنوشته او، دولت بایدن به تحرکات ساده‌لوحانه‌ای در قبال ایران دست زده بدون آموختن از درس‌های شکست‌های پیشین. ابرقدرت آمریکا به جای بکارگیری اقتدار خود برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران راه مماشات در پیش گرفته است.

دولت ترامپ به اقدامات مهمی علیه رژیم تهران دست زد ولی دولت کنونی آن دستاوردها را تباه می‌کند. گیلبوا چنین هشدار می‌دهد: حرکت دولت بایدن به سوی ایران نگرانی ویژه اسرائیل را سبب شده است زیرا این سیاست «منافع ملی» اسرائیل را به مخاطره می‌اندازد.
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی