تاریخ انتشار: ۱۳:۵۳ - ۰۲ تير ۱۴۰۰ - 2021 June 23
کد خبر: ۱۹۱۰۳
در مراسم تجدید میثاق مسئولان عالی قضایی با آرمان های امام(ره):

منبّت‌ها انسان را از حق جدا می‌کند

یادگار امام (ره) با تأکید بر اینکه منبّت‌ها انسان را از حق جدا می‌کند،گفت: امید است دولت جدید بتواند مشکلات کشور را رفع کند، اما بیش از هر چیزی امید من به خروج از منبّت است؛ همان عاملی که جامعه ما را چندپاره و مشکلات را صد افزون کرده و همه ما را در قهر و تلخ‌کامی فرو برده است.
منبّت‌ها انسان را از حق جدا می‌کندبه گزارش تلنگر به نقل از جماران،حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید حسن خمینی در مراسم تجدید میثاق مسئولان عالی قضایی با آرمان‌های امام خمینی (ره) با تبریک میلاد امام رضا(ع) و هفته قوه قضائیه، افزود: به برادر بزرگوارمان جناب آقای دکتر رئیسی به مناسبت انتخاب شدن به ریاست جمهوری اسلامی ایران تبریک می‌گویم و از خدای متعال مسألت می‌کنیم روح امام را موفِّق و مؤیّد این مجموعه قرار بدهد.

یادگار امام گفت: در قرآن بسیار به این مضمون اشاره‌شده که آیا کسانی که هدایت به‌حق می‌کنند سزاوارتر برای امامت جامعه هستند یا کسانی که ابتدا خودشان هدایت‌شده باشند؟! همه هویت امر «هدایت» که مفهومی اعم از «ریاست» است و همه هویت یک «هادی»؛ «دعوت به‌حق» است. هرگاه دعوت به‌حق کردیم این لیاقت و سزاواری راداریم که در مسند هدایت بنشینیم و الا «عِرض خود می‌بری و زحمت ما می‌داری»

وی یادآور شد: امام این تعبیر رادارند که «این ما و منی جمله ز عقل است و عقال است در حلقه رندان نه منی هست و نه مایی». جایی که «منبّت» پیدا شود، حقّ ناپدید می‌شود. امام در مباحث اخلاقی خودشان به این موضوع اشاره‌کرده‌اند که اگر می‌خواهید فقط خودتان خوبی کنید و نمی‌خواهید دیگران با خوبی کردن شهرت یابند نشانه منبّت است؛ اگر احساس کردید که من هستم که می‌خواهم طاووس علیّین شوم، این خود خروج از حق است. منبّت‌ها انسان را از حق جدا می‌کند.

سید حسن خمینی با اشاره به آستانه آغاز دولت جدید، اظهار داشت: جامعه به امید رفع مشکلات خودش به فرد خاصی اعتماد کرده است. در این راه، حق و حقیقت نقطه‌ای است که می‌تواند راهگشا و گره‌گشا باشد و مسیر را به سمت تعالی باز و هموار کند.

وی بابیان اینکه همه پیامبران آمده‌اند برای اینکه خود مردم قسط و عدل را اقامه کنند، ادامه داد: از خدای سبحان و ارواح طیبه اولیا و روح امام استدعا می‌کنیم همت را بدرقه کاروانی کنند که در آغاز راه خودش قرار دارد.

یادگار امام(ره) ادامه داد: این مسیر دیر یا زود به پایان می‌رسد و بنده در این جایگاه بسیار دیده‌ام که باعزت آمده‌اند و رفته‌اند و روزی هم این دوره به پایان می‌رسد. آن روز اگر مسیر حقیقت طی شده باشد بی‌تردید عزت، سربلندی، شوکت و مهم‌تر از همه رضایت خداوندی همراه است.

وی تأکید کرد: امید من در مسیر پیش رو بسیار زیاد است که دولت جدید بتواند مشکلات کشور را حل کند؛ اما بیش از هر چیزی امید من به خروج از منبّت است؛ همان عاملی که جامعه ما را چندپاره و مشکلات را صد افزون کرده و همه ما را در قهر و تلخ‌کامی فروبرده است.

سید حسن خمینی با تأکید مجدد بر دوری از منبّت، گفت: ویژگی بزرگ آقای رئیسی را همین نکته می‌دانم که ان شاء الله آن‌گونه که می‌شناسیم باشد و هیچ منبّت، فرد محوری و خودخواهی در دولت جدید نباشد. سلامت و صحت نفس سرمایه‌ای است که با اتکای به آن می‌توان پیش رفت.

وی افزود: اگر همه انبیاء یکجا نشسته باشند باهم دعوا نمی‌کنند؛ چراکه در میان ما همواره یک لبه یا حتی همه‌ی دعواها بستگی به این عامل دارد که چرا «من» محور کار نیستم؟!

انتهای خبر // ب.ب

ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی