تاریخ انتشار: ۱۱:۰۰ - ۲۶ تير ۱۴۰۰ - 2021 July 17
کد خبر: ۱۹۲۵۹

ویروسی که آمار نمی‌دهد

واکسن زدن به عنوان تنها راه برون رفت از بحران کرونا در تمام جهان جدی گرفته شده است. اما چرا مردم ما با وجود داشتن انواع و اقسام واکسن‌های داخلی به آنها تمایلی ندارند؟
ویروسی که آمار نمی‌دهد

به گزارش تلنگر؛ می‌توان گفت نسبت به‌روزهای اول، علم پزشکی برای مبارزه با این ویروس درمان‌های مؤثرتری را پیداکرده است. امروز ما داروهایی را در اختیارداریم که بسیار تأثیرگذار هستند و آمار مرگ‌ومیر را پایین می‌آورند. بالا رفتن آگاهی مردم و زودتر مراجعه کردن بیماران هم تأثیر زیادی در این امر داشته است. از طرف دیگر ویروس‌ها معمولاً طوری جهش پیدا می‌کنند که با کاهش مرگ‌ومیر میزبانان، شانس خود را برای زنده ماندن افزایش دهند.


شخصی که به کرونا مبتلا می‌شود ۸۱ درصد بدون نیاز به مداخله درمانی بهبود می‌یابد. ۱۵ درصد از مبتلایان وارد فاز ریوی و از این ۱۵ درصد، ۴ درصد وارد آی‌سی‌یو می‌شوند و از این ۴ درصد، 1 درصد فوت می‌کنند. طبیعتاً این بیماری با سرماخوردگی متفاوت است چراکه سلول به سلول بدن و عروق را درگیر می‌کند و اگر بیمار دیر به پزشک مراجعه کند شرایطش سخت و سخت‌تر خواهد شد.


شاید برایتان جذاب باشد:


واکسن زدن تنها راهِ خروج از بن‌بست کرونا است و تا اتمام فرایند واکسیناسیون فراگیر، رعایت پروتکل‌های بهداشتی که منجر به پیشگیری می‌شود تنها راه موجود است. اگر دولت ۶۰ درصد مردم را واکسینه کند زنجیره کرونا شکسته خواهد شد. در موردِ واکسنِ ایرانی اگر اطلاعات و نتایج تحقیقات آن به‌صورت شفاف منتشر شود و مورد تائید مراجع ذی‌صلاحِ بین‌المللی که سیاسی نیستند، قرار بگیرد قطعاً مشوق خوبی برای استفاده از آن‌ها از سوی عموم مردم جامعه است.


اگر مردم فاصله اجتماعی، ماسک زدن، عدم شرکت در اجتماعات و ... را رعایت کنند، درصد ابتلا بسیار پایین می‌آید. بخش دیگر هم به دولت و آوردن واکسن مربوط است که دست ما نیست ولی اگر واکسن‌های غیر مؤثر وارد چرخه درمان شود هیچ تفاوتی با آب مقطر نداشته و نمی‌تواند موجب پایان همه‌گیری در ایران بشود.

انتهای خبر// ا.م


ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی