تاریخ انتشار: ۱۴:۰۰ - ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ - 2022 January 22
کد خبر: ۲۱۱۶۱

نزدیک شدن آمریکا به نقطه تصمیم

حتی اگر جزئیات لغو تحریم‌ها به طور کامل نهایی شود، نمی‌توان همه شکاف ها را تا پایان ماه پر کرد.
نزدیک شدن آمریکا به نقطه تصمیم

به گزارش تلنگر، به نظر می‌رسد که مذاکره کنندگان برای مدت بیشتری از آنچه پیش‌بینی می‌شد با هم رایزنی خواهند کرد. مذاکرات برای بازگرداندن توافق هسته‌ای ایران وارد مرحله "خسته‌کننده" اما "ضروری" نوشتن موضوع‌های مورد توافق اصولی شده است، اما شکاف‌ها در زمینه‌های حیاتی همچنان باقی است.


ایالات متحده به یک نقطه تصمیم گیری داخلی در مورد اینکه آیا فکر می کند می توان این پیمان را احیا کرد، نزدیک می‌شود.


در حالی که پیشرفت در احیای این پیمان طولانی شده است، با توجه به پیشرفت‌های رو به جلو، کار مداوم همه هیئت‌ها و فقدان گزینه‌های بهتر، شایسته است که زمان بیشتری به آن داده شود.


اکنون ما در مرحله ای از مذاکره هستیم که اساساً مسائل دشوار را بررسی می‌کنیم و اینکه چگونه می توانیم آن را به کلمات در سند ترجمه کنیم. بنابراین، این احتمالاً سخت‌ترین بخش مذاکره است.


در مورد لغو تحریم‌ها، ما بسیاری از نقص ها را رفع کرده ایم. اما همچنان با مسائل دشواری دست و پنجه نرم می کنیم. در مورد گام‌های هسته ای هم همینطور و اکنون ما به طور فزاینده‌ای روی ضمیمه سوم کار می‌کنیم.


جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، یکشنبه (16 ژانویه) به شبکه سی‌بی‌اس در برنامه Face the Nation مدعی شد: مصمم هستیم که از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری کنیم. دیپلماسی بهترین راه برای انجام این کار است. اما همانطور که وزیر امور خارجه گفته است، زمان کم است.شاید برایتان جذاب باشد:علی واعظ، مدیر پروژه ایران در گروه بین‌المللی بحران گفت: با توجه به اینکه پیشرفت‌هایی حاصل شده است، ایرانی ها عمل گرایی نشان داده اند و فقدان گزینه های جایگزین بهتر، ایالات متحده نباید خود را در یک ضرب الاجل مصنوعی برای تلاش برای احیای توافق قرار دهد.


واعظ در مصاحبه ای در 17 ژانویه گفت: حتی اگر جزئیات لغو تحریم‌ها به طور کامل نهایی شود، فکر نمی کنم از نظر فیزیکی بتوان همه شکاف ها را تا پایان ماه پر کرد.


واعظ ادامه داد: ارزیابی آمریکا این است که ایرانی‌ها بسیار عمل‌گرا هستند. مسئله این است که در زمینه های کلیدی اختلافی، پیشرفت هنوز اندک و بسیار کند است.


او گفت: برخی از پرانتزها بسته شده است و پیشرفت تا به امروز بیشتر در زمینه مسائل جانبی است. اما در مسائل کلیدی هنوز نتوانسته‌اند شکاف‌ها را پر کنند.


اما علیرغم مدت زمانی که ممکن است برای مذاکره برای بازگرداندن توافق طول بکشد، گزینه‌های جایگزین بسیار پرخطر و بطور بالقوه فاجعه‌بار هستند و هیچ مزیت ماندگار خاصی ندارند.


ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی