تاریخ انتشار: ۱۱:۱۸ - ۱۰ بهمن ۱۴۰۰ - 2022 January 30
کد خبر: ۲۱۲۶۰

امیکرون در کمین واکسن نزده ها

عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا با اشاره به وضعیت این بیماری در کشور، تاکید کرد: منفی کاذب در تست‌های تشخیصی کرونا با سویه امیکرون حدود ۵۰ درصد است؛ به همین دلیل همه بیمارانی که علائم سرماخوردگی دارند مبتلا به امیکرون هستند.

امیکرون در کمین واکسن نزده ها

به گزارش تلنگر، دکتر مسعود مردانی،‌ با اشاره به اینکه بیماران مراجعه کننده به بیمارستان‌ها عمدتا سرپایی هستند،‌ گفت: این بیماران بیشتر با علائم سرماخوردگی، ضعف،‌ سستی،‌ گلودرد،‌ تهوع و استفراغ به ما مراجعه می‌کنند که این علائم چیزی به جز کرونای امیکرون نیست.


وی با بیان اینکه تعداد مواردی که نیازمند بستری هستند نسبت به سویه دلتا کمتر است، تصریح کرد: با رسیدن به اوج پیک ششم کرونا موارد بیماری افزایش خواهد یافت و به دنبال آن تعداد بستری و مرگ و میر هم زیاد می‌شود.


او تاکید کرد: بیشر کسانی که اولین مبتلایان امیکرون هستند؛ واکسن تزریق نکرده‌اند و افرادی که بیشتر از 6 ماه از تزریق دز دوم واکسنشان گذشته باشد به دلیل کاهش میزان آنتی‌بادی، بیشتر در معرض ابتلا هستند.


این متخصص بیماری‌های عفونی درباره وضعیت ابتلای کودکان به کرونا،‌ اظهار کرد: موارد ابتلای کودکان هم زیاد است؛ اما به حد خطرناک نرسیده است زیرا هنوز به بالاترین میزان شیوع بیماری در پیک ششم نرسیده‌ایم اما، اکنون بیمارستان‌های اطفال بدون مریض یا مرگ و میر نیستند.شاید برایتان جذاب باشد:مردانی با اشاره به اینکه 50 درصد تست های منفی کرونا کاذب است، گفت: به همین دلیل همه بیمارانی که علائم سرماخوردگی دارند مبتلا به امیکرون هستند. این افراد باید در خانه بمانند و خود را قرنطینه کنند. مدت قرنطینه امیکرون کمتر از سویه دلتا و ۵ روز است؛ البته بعد از خروج از منزل تا ۵ روز هم باید با دو ماسک و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی تردد کنند.


وی افزود: درگیری ریه در مبتلایان امیکرون شایع نیست اما در صورت درگیری ریه، افرادی که درصد اکسیژن خونشان به زیر ۹۲ درصد می‌آید، ممکن است به تزریق رمدسیویر نیاز داشته باشند.


این عضو کمیته علمی کرونا با تاکید به رعایت پروتکل های بهداشتی، گفت: توصیه اکید ما این است که محدودیت تجمعات،‌ دورهمی‌ها،‌ سفرهای غیر ضروری برقرار شود. همچنین حفظ فاصله اجتماعی، شست‌وشوی دست‌ها و استفاده از ماسک بسیار ضروری است؛ واگر موارد بیماری به حد نگران کننده‌ای برسد، لازم است که قرنطینه هم صورت گیرد. اگر موارد ابتلا در مدارس و دانشگاه‌ها افزایش یابد ترجیح می‌دهیم کلاس‌ها به صورت غیرحضوری برگزار شود.


وی افزود: افرادی که از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند حتما از دو ماسک استفاده کنند و از صحبت کردن غیر ضروری خودداری کنند. باید به محض پیاده شدن دست خود را با آب و صابون بشویند یا از ژل‌هایی بر پایه الکل استفاده کنند زیرا ضریب ماندگاری امیکرون بر سطوح بیشتر است.


ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی