تاریخ انتشار: ۱۲:۳۵ - ۱۷ بهمن ۱۴۰۰ - 2022 February 06
کد خبر: ۲۱۳۳۲

نشانه‌های بالا بودن قند خون

دیابت نشانه‌های خاموشی در بدن دارد و متاسفانه گاهی وقتی متوجه وجود آن می‌شویم که به ارگان‌های اصلی و مهم بدن ما آسیب جدی وارد می‌کند
نشانه‌های بالا بودن قند خون

به گزارش تلنگر، می‌توانیم با شناختن و شناسایی نشانه‌های خاموش دیابت در بدن، مانع از آسیب به چشم‌ها، کلیه و قلب شویم.


تشنگی بیش از حد معمول

برای اینکه قند اضافی موجود در خون ما دفع شود، بدن تقاضای آب بیشتر می‌کند. کسانی که دیابت خاموش دارند، علایمی مانند تشنگی بیش از حد دارند.


کاهش وزن بی‌دلیل

قندهای به‌دست‌آمده از مواد غذایی که برای سوخت ماهیچه‌ها و حفظ بقای بدن به آنها نیاز داریم، براحتی با ادرار از بدن خارج  می‌شود بدون اینکه سلول‌های بدن ما بتوانند از آنها استفاده کنند. در این صورت است که فرد بدون هیچ رژیم غذایی و تحرک بیشتر، لاغر می‌شود.


گرسنگی بیش از حد معمول

بالا بودن سطح قند(گلوکز) در بدن به معنای تامین قند مورد نیاز ماهیچه‌های بدن نیست. در واقع، انسولین موجود در خون ما بخوبی برای بدن ما کار نمی‌کند و ما بیشتر و زودتر از حالت نرمال احساس گرسنگی مفرط می‌کنیم. این گرسنگی با افت فشار ناگهانی و سرگیجه همراه است.


خستگی‌های همیشگی

خستگی‌ها به این دلیل به وجود می‌آیند که غذاها، سوخت لازم برای سلول‌های بدن را تامین نمی‌کنند و قندهای به‌دست‌آمده از مواد غذایی دفع می‌شوند.


حالات بد روحی

به علت وجود گلوکز اضافی در بدن، حالاتی مانند افسردگی‌های موقتی را تجربه می‌کنیم. پس راجع به  تغییرات ناگهانی حال خود هم حساسیت‌های لازم را داشته باشید؛ به‌خصوص اگر بدون دلیل رخ می‌دهد.


تاری‌دید

دیابت با مسدودکردن رگ‌های خونی پشت چشم‌ها، موجب تاری دید می‌شود. گلوکزی که بر اثر دیابت در خون ما وجود دارد نوع متفاوتی با گلوکزهای رایج برای سوخت بدن  است و به همین دلیل به ارگان‌های بدن آسیب‌های جدی می‌رساند. اولین نشانه درمان دیابت، رفع تاری دید است به‌ شرط آنکه هر چه سریع‌تر برای درمان اقدام کنید. ‎


تاخیر در بهبود زخم‌ها

دیر خوب‌شدن زخم‌ها و بندآمدن خون‌ریزی در هنگام بریدگی یا سوختگی، از نشانه‌های دیگر دیابت است. ممکن است این نشانه‌ها با کمبود فاکتورهای پوستی هم بروز کند که در هر دو صورت، بهتر است آزمایش‌های مربوط را انجام دهید و با پزشک خود در میان بگذارید.


بی‌حسی و خواب‌رفتگی دست و پا

یکی از نشانه‌های خاموش دیابت، صدمه به رگ‌های عصبی است. این صدمات می‌تواند با بی‌حسی و خواب‌رفتگی‌های مکرر دست‌ و پا، خود را نشان دهد که نباید به آنها بی‌تفاوت باشیم چون تخریب رگ‌های عصبی بدن، غیرقابل ترمیم است.


عفونت‌های ادراری
وجود مقادیر بالای قند در ادرار، موجب جذب باکتری‌ها در ناحیه تناسلی می‌شود. بنابراین بیماری‌های باکتریایی و عفونت‌های ادراری می‌تواند از نشانه‌های دیابت باشد.


انتهای خبر//
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی