تاریخ انتشار: ۱۴:۰۰ - ۱۷ بهمن ۱۴۰۰ - 2022 February 06
کد خبر: ۲۱۳۳۵

قانون یا تفسیر فردی از یک رای؟

فدراسیون فوتبال که تا یک ماه پیش منتظر مصوبه مجلس برای لایحه دولت بود، با تغییر مسیر و استدلال‌های جدید، می‌گوید فیفا توضیحات این فدراسیون را برای تغییرات ماهیت فدراسیون فوتبال را پذیرفته و هیچ خطری فوتبال را تهدید نمی‌کند اما این موضوع به مناقشه جدیدی میان این مجموعه با مجلس تبدیل شده است.
قانون یا تفسیر فردی از یک رای؟
به گزارش تلنگر، در حالی که تا مدت‌ها قبل شهاب الدین عزیزی خادم و همکارانش در فدراسیون فوتبال نسبت به وضعیت نگران کننده اساسنامه این فدراسیون و تصویب نشدن لایحه دولت قبل در مجلس و تبعات احتمالی این تصمیم با توجه به حساسیت فیفا هشدار می‌دادند، در روزهای گذشته فدراسیون فوتبال اعلام کرد که فیفا به این فدراسیون تبریک گفته و اصلاحات اخیر برای این نهاد قانع کننده بوده است.  از قرار معلوم، فدراسیون فوتبال در هفته های گذشته در نامه‌ای به فیفا اعلام می‌کند که مطابق رای دیوان عدالت اداری، فدراسیون فوتبال جزو دستگاه های دولتی نیست و خواسته این نهاد بین المللی برای تعریف فدراسیون فوتبال ایران به عنوان "نهاد غیردولتی و غیرانتفاعی و مستقل از دولت" محقق شده و در نتیجه قبل از فرا رسیدن تارخ انقصای ضرب الاجل یک ساله فیفا، خواسته فدراسیون جهانی فوتبال برای مستقل شدن فدراسیون فوتبال از دولت محقق شده است.


بعد از این خبر، غلامرضا رفیعی که از چند ماه قبل پروسه مستقل شدن فدراسیون فوتبال را از دستان احمدرضا براتی خارج و خودش پیش برده، در مصاحبه دیگری با سایت فدراسیون فوتبال گفت: پاسخ فدراسیون فوتبال به فیفا درخصوص ماهیت حقوقی "غیر دولتی " و "خروج" فدراسیون فوتبال "انتخابی"  از شمول فدراسیون‌های ورزشی "آماتوری"  که مستند به مواد ۳ و ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری، قانون جدید وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان (۱۳۹۹)، اعلام رسمی دبیر وقت هیات دولت (۱۴۰۰) و آرا هیات عمومی دیوان عدالت اداری (۱۴۰۰) می باشد، برای فیفا قانع کننده بود. در تبریک گفتن فیفا شک نکنید. می‌دانم ممکن است برایم گران تمام شود اما توصیه می‌کنم دلواپسانی که هیات رئیسه "انتخابی" فدراسیون فوتبال را بر نمی‌تابند، بهتر است از سر دلسوزی برای ورزش ایران، از مجلس محترم درخواست نمایند لایحه تقدیمی دولت محترم "تعیین وضعیت حقوقی فدراسیونهای آماتوری" (۱۴۰۰) را نیز تصویب نمایند تا آنها نیز "غیر دولتی" شوند.


اقدام فدراسیون برخلاف اظهارات عزیزی خادم

استناد اخیر فدراسیون فوتبال به مصوبات اخیر دیوان عدالت اداری در شرایطی است که تا یک ماه قبل، عزیزی خادم بارها و بارها از مجلس خواستار بررسی لایحه دولت شده بود. او حتی اعلام کرد برای بررسی لایحه دولت برای تغییر ماهیت فدراسیون های آماتوری، وزیر ورزش هم با رئیس مجلس نامه نگاری کرده تا از این طریق، حساسیت های فیفا برای مستقل شدن فدراسیون فوتبال برطرف شود.


حتی نگاهی به اساسنامه مصوب سال ۹۹ نشان می‌دهد که همه چیز به تصمیم دولت و مجلس منوط شده است.


احسان قاضی‌زاده هاشمی، نماینده مجلس شورای اسلامی است که به نامه اخیر این فدراسیون و تفسیر آنها از مصوبه اخیر دیوان عدالت اداری معترض است: نامه ارسالی به فیفا یک نامه غیر فنی و غیر حرفه‌ای است. نامه اول بند هفتی دارد که به صورت ضمنی اشاره کرده با توجه به رای هیات عمومی و تفسیری که از قانون ساختار وزارت ورزش داده شده نیازی بر این نیست که مجلس به آن ورود کند و به عبارت بهتر اساسنامه فدراسیون تصویب و تائید شده است. آنچه که مسلم است نامه‌ای که فدراسیون به فیفا زده تبیین واقعی و حقیقی از ساختار حقوقی کشور به لحاظ قانونگذاری نیست. یعنی صورت مساله به راحتی پاک شده در حالی که قانونگذار اصلی در کشور به حکم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی است. فدراسیون می‌توانست اعلام کند اگر چه این اقدامات صورت گرفته اما ما کماکان منتظر نظر نهایی مجلس و نهایتا تائید شورای نگهبان هستیم اما اینکه یک نظر تفسیری را از جانب خودش به فیفا ارائه بدهد این کار آدرس اشتباه دادن است. فدراسیون باید اشاره می‌کرد موضوع به اتمام نرسیده و در نهایت قانونگذار باید این ساختار را پیش بینی و نهایی کند.

او ادامه داد: اینکه شما (فدراسیون فوتبال) بگویید قوانین را اصلاح کنم و با یک ساختار و تعریف حقوقی جدیدی آن را ابداع کنم، خودش ساختاری می‌خواهد که باید قوانین دیگر را هم اصلاح کنید. اینکه دوستان اعلام کرده‌اند که ما آماتور و حرفه‌ای نیستیم قطعا دولت باید در موردش لایحه بدهد اما تا امروز این اقدام هم هنوز صورت نگرفته است. پس اینکه بگویند ما حرفه‌ای نیستیم و از هیچ ساختاری پیروی نمی‌کنیم یعنی اینکه ما خودمان برای خودمان هستیم و از قانونی تبعیت نمی‌کنیم! در صورتی که ما در کشور ساختاری نداریم که خارج از هر قانونی باشد.ما سیستم‌های قانون گریز یا سیستم‌هایی که خودشان را بدون قانون حاکمیت بدانند در کشور نداریم.

مصوبه هیات عمومی دیوان عدالت اداری چیست؟
بر اساس رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری، فدراسیون فوتبال مشمول قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان و اصلاحات بعدی آن نمی‌شود. در واقع مصوبه اخیر می‌گوید که چون فدراسیون فوتبال جزو دستگاه‌های دولتی نیست و جزو قانون بودجه نمی‌شود. این مصوبه بعد از آن صادر شد که چالش‌های فراوانی در رابطه با ممنوعیت به کارگیری بازنشسته‌ها در فدراسیون فوتبال، به وجود آمده بود و در نهایت کار به این نقطه رسید.

آنچه در قالب حکم دیوان عدالت صادر شده مربوط به بحث بازنشستگی است؛ به طوری که در بند به بند رای اخیر دیوان، به موضوع بازنشستگی اشاره شده است. در واقع هیات عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ ۲۰ مهر سال جاری با حضور رئیس و معاونین دیوان عدالت اداری و رؤسا و مستشاران و دادرسان شعب دیوان تشکیل می‌شود و پس از بحث و بررسی با اکثریت آراء به صدور رأی زیر مبادرت می‌کند: فدراسیون فوتبال چون از جمله دستگاه‌های دولتی و نهادهای عمومی غیر دولتی موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری به شمار نمی‌آید، بنابراین مشمول احکام قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان و اصلاحات بعدی آن نیست.


انتهای خبر//
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی