تاریخ انتشار: ۰۹:۳۰ - ۱۸ بهمن ۱۴۰۰ - 2022 February 07
کد خبر: ۲۱۳۴۳

واکسن نزده ها؛ بستری بیمارستانی امیکرون

معاون درمان ستاد کرونای استان تهران با تشریح وضعیت کرونا در پایتخت، گفت: در اسفند به قله پیک ششن می‌رسیم. آمارهای مناطق مختلف تهران نشان می‌دهد که آلودگی کرونا در همه جا متوازن است و ویروس کاملا پخش شده است.
واکسن نزده ها؛ بستری بیمارستانی امیکرون
به گزارش تلنگر، دکتر نادر توکلی با اشاره به اینکه تهران در شیب صعودی موج ششم کرونا است، افزود: آمار ابتلا بسیار بالا و کماکان صعودی است. در ۲۴ ساعت گذشته تعداد مراجعان سرپایی به مراکز درمانی به حدود ۱۳ هزارنفر رسیده است.


لو ادامه داد: معمولا در این تعداد از هر ۲۰ مراجعه یک نفر بستری می‌شود اما خوشبختانه آمار مرگ و میر فعلا پایین است و از هر ۱۰۰ بیماری که بستری می‌شوند حدود ۴ نفر فوت می‌کنند که نسبت به پیک‌های قبلی بسیار کمتر است. موضوعی که مشخصا وجود دارد این است که مرگ و میر بیشتر در گروه سنی بالای ۵۰ سال است.


وی افزود: اکنون تعداد بیماران بستری به ۳۰۰۰ نفر رسید که حدود ۸۰۰ نفر از آنها در بخش‌های ویژه بستری هستند و آمار مرگ و میر کرونایی استان مجددا دو رقمی شده است.


شاید برایتان جذاب باشد:


توکلی اظهار داشت: معمولا بستری‌های اطفال از نوعی هستند که حال عمومی بهتری دارند و بیشتر دچار اسهال و استفراغ مداوم و سرفه‌های غیرقابل تحمل هستند. این سویه از کرونا بیشتر راه تنفسی فوقانی را درگیر می‌کند و چون قطر راه‌های هوایی کودکان نسبت به بزرگسالان کوچک‌تر است، سبب بروز علائمی مانند خروسک و انسداد راه هوایی می‌شود.


معاون درمان ستاد کرونای استان تهران با اشاره به اینکه هنوز اوضاع کرونا در پایتخت بحرانی نشده است، تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود در هفته آخر بهمن و هفته اول اسفند شرایط ابتلای بسیار بالایی را تجربه کنیم.


او با تاکید بر لزوم تکمیل واکسیناسیون کرونا، گفت: در افراد واکسینه شده میزان بستری و مرگ و میر به شدت پایین است. کسانی که بستری می‌شوند عمدتا واکسن تزریق نکردند.


او با تاکید بر اینکه در زمینه تجهیزات بیمارستانی و داروها فعلا هیچ‌ مشکلی وجود ندارد، بیان کرد: از طرفی در حال نظارت مشخص بر مصرف داروهایی مانند رمدسیویر هستیم که تجویز بی‌رویه صورت نگیرد. همچنین موضوع پلی فارمیسی یا چند دارویی هم مورد نظارت قرار می‌گیرد چون کرونا درمان اختصاصی ندارد و باید با اقدامات حمایتی درمان انجام شود.


وی گفت: از آنجایی که امیکرون خود محدود شونده است به کسانی که واکسیناسیون‌شان کامل شده است توصیه می‌شود اگر مبتلا می‌شوند خود مراقبتی کنند و در صورتی که علائم شدیدی ندارند نیازی به مراجعه به مراکز درمانی هم ندارند. بعد از ۵ روز قرنطینه در خانه می‌توانند از منزل خارج شوند زیرا امکان ابتلای سایرین بسیار پایین است، اما خود فرد حتما باید از ماسک استفاده کند.


توکلی درباره دایر بودن حضوری مدارس، گفت: حضور فیزیکی در مدارس به شکل متراکم امکان ابتلای جمعی را ایجاد می‌کند و باید محدود شود. از طرفی نشست‌های بالای ۱۵ نفر در فضای بسته ریسک انتقال را بالا می‌برد زیرا در این جلسات پذیرایی انجام می‌شود و افراد ماسک را برمی‌دارند که احتمال انتقال بیماری را افزایش می‌دهد. تاکید ما استفاده از ۲ ماسک در اماکن عمومی است.


انتهای خبر//

ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی