تاریخ انتشار: ۰۷:۳۶ - ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ - 2022 June 16
کد خبر: ۲۱۵۴۵

نظر تحلیل‌گران امریکایی در خصوص توقف مذاکرات برجام

رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: اقدامات ایران می‌تواند ضربه مهلکی به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ وارد کند.
نظر تحلیل‌گران امریکایی در خصوص توقف مذاکرات برجام

به گزارش تلنگر؛ بدعهدی آمریکایی‌ها و تنش‌های طولانی بر سر برجام ممکن است با قطعنامه جدید شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به نقطه پایان برسد.

رسانه‌های آمریکایی معتقدند که تهران غنی‌سازی اورانیوم را با سرعتی افزایش داده است که از زمان امضای برجام که باعث شد ایران غنی‌سازی اورانیوم را درازای لغو تحریم‌ها محدود کند، مشاهده نشده است.

روز پنجشنبه، ایران دوربین‌های نظارتی که توسط آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، برای نظارت بر فعالیت‌ها در تأسیسات هسته‌ای کلیدی این کشور استفاده می‌شد، خاموش کرد. این اقدام در پاسخ به قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام شد که پس از سفر گروسی به اسرائیل اتفاق افتاد.

 رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هشدار داد که این اقدام می‌تواند ضربه مهلکی به مذاکراتی وارد کند که به دنبال احیای توافق هسته‌ای هستند.

رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به سی‌ان‌ان گفت: نبود فیلم از سایت‌های هسته‌ای، مذاکره‌کنندگان توافق هسته‌ای - که به‌طور رسمی به‌عنوان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) شناخته می‌شود - را از داده‌ها محروم می‌کند و ازنظر فنی دستیابی به توافق را غیرممکن می‌کند.

گروسی می‌گوید: یا می‌توانی بر اساس هیچ اطلاعاتی (معامله‌ای) داشته باشی که فکر می‌کنم این اتفاق نخواهد افتاد. "به همین دلیل است که می‌گوییم این موضوع بسیار جدی است و عواقب دارد. البته که دارد. " جالب اینجا است که گروسی در صحبت‌های خود با سی ان ان اعلام نکرده است که ایران برای نشان دادن حسن نظر خود درحالی‌که از هیچ‌یک از بند‌های برجام جز خروج از ماده ۸ سازمان ملل به دلیل خروج امریکا از برجام نتوانسته بهره ببرد و حتی امکان گرفتن پول نفت فروخته‌شده خود را ندارد؛ تا زمان صدور این قطعنامه سیاسی خارج نشد.
تسریع برنامه هسته‌ای ایران در بحبوحه تنش‌های فزاینده بین ایران و آمریکا صورت می‌گیرد. مذاکرات پیرامون برجام به دلیل عدم برداشته شدن تحریم‌ها و امکان بازگشت تحریم‌ها در دوران رئیس‌جمهور بعدی امریکا متوقف‌شده است. اعتقاد بر این است که این آخرین نقطه بن‌بست در مذاکرات نزدیک به یک سال و نیم بین دو کشور است.

هر دو طرف تاکنون به دلیل فشار‌های سیاسی داخلی در کشور‌های متبوع خود از تسلیم شدن در مورد این موضوع خودداری کرده‌اند.

ترامپ در آخرین هفته‌های ریاست جمهوری خود سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی قرارداد. این تصمیم توسط منتقدان وی "قرص سمی " خوانده شد و ترامپ را متهم کردند که آچاری را در چرخ مذاکرات آینده بر سر بازگرداندن برجام انداخته است.


بیشتر بخوانید:

توقف مذاکرات فقط به نفع اسرائیل است

مذاکرات متوقف‌شده پیامد‌های خطرناکی برای منطقه دارد. دینا اسفندیاری، مشاور ارشد خاورمیانه و شمال آفریقا در گروه بحران گفت: «درحالی‌که هم ایالات‌متحده و هم ایران با اکثر نکات فنی بازگشت به توافق هسته‌ای برخورد کرده‌اند، اختلافات در زمینه‌هایی که عمدتاً نمادین هستند، باقی می‌ماند».

وی افزود: درنتیجه، ایران اکنون با افزایش فشارها، به‌شدت به آن حمله می‌کند.

زمانی که ترامپ در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شد، موجی از تحریم‌های کوبنده را علیه اقتصاد ایران به راه انداخت. دولت ایالات‌متحده در آن زمان متوجه شد که تهران همچنان به این توافق پایبند است؛ اما مانند بسیاری از سیاست‌های دوران اوباما، ترامپ با استناد به ادامه مداخله ایران در خاورمیانه از طریق گروه‌های شبه‌نظامی همسو با تهران، قصد لغو توافق هسته‌ای مهم را داشت.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا که از مخالفان سرسخت کمپین موسوم به "کمپین فشار حداکثری " ترامپ علیه ایران بود، مذاکرات را باروی کار آمدن خود احیا کرد؛ اما سیاست بایدن تاکنون در احیای مجدد توافق شکست‌خورده است و ایران به همین دلیل تعهدات خود را گام‌به‌گام کاهش داده است.

تریتا پارسی، معاون اجرایی موسسه کوئینسی گفت: ایرانی‌ها از سال ۲۰۱۸ هیچ منفعتی از برجام نبرده‌اند.

پارسی اضافه کرد: «سؤال اصلی این است که چه زمانی صبر ایرانی‌ها به پایان می‌رسد و می‌گویند خوب اگر چیزی در برجام به دست نمی‌آوریم، چرا شما باید این کار ادامه دهیم».هشدار آمریکا: اقدامات اخیر ایران می‌تواند به «بحران هسته‌ای عمیق‌تر» منجر شود

تحلیلگران آمریکایی معتقدند منطقه به‌طور اجتناب‌ناپذیر به سمت تشدید تنش‌ها حرکت می‌کند و ایران تقریباً یک سال با ساخت سلاح هسته‌ای فاصله دارد. این در حالی است که بار‌ها مقامات ایرانی ادعای حرکت به سمت سلاح هسته‌ای را رد کردند.

در سال ۲۰۱۹، تصاویر ماهواره‌ای ساخت یک رآکتور هسته‌ای آزمایشی را نشان داد که باعث پیشرفت "اکسپدیشن " در عربستان سعودی شد. امارات متحده عربی نیز برنامه هسته‌ای دارد. به نظر می‌رسد فعالیت‌های هسته‌ای هردوی این کشور‌ها با پادمان‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام می‌شود. بااین‌حال، چشم‌انداز یک ایران مجهز به سلاح هسته‌ای ممکن است باعث ایجاد یک وضعیت امنیتی ضعیف شود و شبح مسابقه تسلیحات هسته‌ای در منطقه ناآرام را افزایش دهد.

در همین حال، با توجه به اینکه ایالات‌متحده قبلاً ایران را در دولت ترامپ تحریم کرده است، گزینه‌های بایدن تمام‌شده است.

تحریم‌ها ضربه سنگینی به اقتصاد ایران وارد کرده است، اما آن را نابود نکرده است و احتمالاً ایران نسبت تحریم‌های اقتصادی بی‌اهمیت شده است. ترور‌های اسرائیل در سال‌های اخیر - ازجمله یک دانشمند برجسته هسته‌ای - نیز نتوانسته پیشرفت‌های هسته‌ای ایران را مهار کند. این موضوع ممکن است ایالات‌متحده و متحدانش را به فکر گزینه نظامی بیندازد.

جنگ علیه ایران ممکن است برنامه هسته‌ای را از بین ببرد، اما ویرانی غیرقابل‌توصیفی را در کل منطقه به همراه خواهد داشت، علاوه بر این‌که ایالات‌متحده را به منطقه‌ای می‌کشاند که سعی کرده از آن جدا شود. نکته مهم آن است که ایران سوریه، عراق یا افغانستان نیست و درگذشته توان دفاعی خود را بار‌ها نشان داده است. پس این جنگ فرسایشی است و متحدان امریکا نیز از آن در امان نخواهند بود.

پارسی گفت: بیشترین پیشرفت هسته‌ای از سوی ایران در زمان بایدن اتفاق افتاد نه ترامپ. این به این دلیل است که بایدن به سیاست ترامپ ادامه داد. چیزی که انتظار می‌رفت بایدن خیلی زود به آن خاتمه دهد و اشتباهات امریکا را بپذیرد و در پی جبران آن باشد.

انتهای مطلب/ ا.م


برچسب ها: برجام
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی