تاریخ انتشار: ۰۸:۴۸ - ۰۶ تير ۱۴۰۱ - 2022 June 27
کد خبر: ۲۱۵۶۲

انتفال‌های جنجالی فوتبال چقدر تاثیر‌گذار بودند؟

همیشه در فصل نقل و انتقالات فوتبالی هواداران نسبت به جابجایی بازیکنان به تیم محبوبشان از اصطلاحاتی نظیر بمب نقل و انتقالات و موشک و مواردی ازاین‌دست استفاده می‌کنند؛ اما این نقل‌وانتقال‌های عموماً جنجالی چقدر تأثیرگذار بوده است؟
انتفال‌های جنجالی فوتبال چقدر تاثیر‌گذار بودند؟
به گزارش تلنگر؛ بازار نقل و انتقالات فوتبالی جدای از حاشیه‌های جنجالی همیشه برای تیم‌های مدعی قهرمانی مهم است چراکه آنها باید ضمن تقویت تیم خود تیم‌های رقیب را نیز تضعیف کنند. به همین علت است که می‌بینیم انتقال‌های بزرگی در فوتبال کشور اتفاق میافتد اما  این‌ها آنها چقدر موفق بوده است؟

فصل بیست‌ویک لیگ برتر فوتبال ایران با قهرمانی استقلال و سقوط ۲ تیم فجر سپاسی و شهر خودرو به لیگ دسته اول به پایان رسید؛ مسابقاتی که در آن رکوردهای منحصربه‌فردی برای تیم قهرمان به ثبت رسید و می‌توان گفت با رقابت حساس تیم‌ها در بالا و پایین جدول، به‌طورکلی لیگ جذابی را شاهد بودیم. خارج از مستطیل سبز نیز تیم‌ها در نقل و انتقالات رقابت جذابی پیش از آغاز فصل و در نیم‌فصل داشتند. مسئله‌ای که در پنجره‌های نقل و انتقالاتی پیش از آغاز لیگ بیست‌ویک بشدت خودنمایی می‌کرد، افزایش قابل‌توجه رقم قرارداد بازیکنان بود.

مبلغ قرارداد یک بازیکن ایرانی سطح اول برای یک‌فصل چیزی حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیارد تومان شنیده شد و ۶-۵ میلیارد مبلغ جذب بازیکنانی بود که شاید از هیچ باشگاه دومی پیشنهاد جدی نداشتند؛ رقم‌هایی که اصولاً با بازار بین‌المللی بازیکنان نیز همخوانی ندارد و به‌نوعی از گرانی بیهوده و بی‌دلیل بازیکنان ایرانی حکایت می‌کند.

در این میان در فصل تازه تمام‌شده فوتبال ایران، جابه‌جایی بعضی بازیکنان بین باشگاه‌ها با حاشیه و حرف‌وحدیث‌های زیادی همراه شد یا اینکه شاهد رقابت سخت و نفس‌گیری برای جذب بازیکنان تا لحظه آخربین ۲ یا چند باشگاه بودیم. در این گزارش سعی داریم نگاهی به چند نمونه از این انتقال‌ها داشته باشیم؛‌ قراردادهایی که سروصدای زیادی به پا کردند ولی درنهایت در زمین فوتبال خبری از درخشش بازیکنان نبود.

در اصل، انتقال پرسروصدای این بازیکنان چیزی بیشتر از طبل‌ توخالی نبود. در ادامه وضعیت ۱+۶ بازیکن شاغل در فوتبال ایران (۶ بازیکن در لیگ برتر و یک بازیکن در لیگ قهرمانان آسیا) را بررسی می‌کنیم که در انتقال‌هایشان کم‌وبیش از شرایط فوق تبعیت کردند.

رشید مظاهری
دروازه‌بان تراکتور که در ابتدای فصل‌۱۴۰۰-۱۳۹۹ باهدف پوشیدن پیراهن شماره یک تیم‌ ملی به استقلال آمد، خیلی زود کارش به‌جایی رسید که نتوان او را حتی جزو مدعیان دعوت به تیم ‌ملی حساب کرد. در فصل‌ ۱۴۰۱-۱۴۰۰ مظاهری باوجود پیشنهاد‌هایی که از چند تیم لیگ برتری داشت، ترجیح داد در استقلال به کارش ادامه دهد و برای حفظ جایگاهش با سید حسین حسینی به رقابت بپردازد. مظاهری در استقلال ماند اما به‌جای اینکه با یک نفر برای قرار گرفتن در ترکیب رقابت کند، با ۲ نفر این چالش را ادامه داد. علیرضا رضایی، گلر جدید و جوان آبی‌ها بود که موفق شد در این فصل بیشتر از رشیدِ باتجربه اعتماد مربیان را جلب کند. مظاهری بعد از سکونشینی محض و تنها حضور در یک بازی به‌عنوان یار ذخیره درنهایت بار سفر از تهران بست. این دروازه‌بان بعد از حواشی‌ای که در استقلال بابت سکونشینی و اختلاف با کادر فنی داشت، وارد چالش جدیدی شد؛ جایی که یک دروازه‌بان اتریشی به نام «کریستوفر نت» در آنجا حضور داشت. مظاهری در سپاهان خیلی زود به جایگاهش در ترکیب این تیم دست پیدا کرد ولی به موفقیتی چشمگیر در این تیم نرسید. مظاهری درمجموع ۱۳ بازی در نیم‌فصل دوم برای سپاهان ۱۱ گل دریافت کرد و در لیگ قهرمانان آسیا با دریافت ۱۲ گل در ۶ بازی بدون کلین‌شیت ظاهر شد و فصل ناکامی را پشت سر گذاشت.

رامین رضاییان
مدافع مغضوب برانکو ایوانکوویچ بعد از ۴ سال دوری، با قراردادی به مدت نیم‌فصل به پرسپولیس بازگشت تا یکی از بازگشت‌های پرسروصدای فوتبال ایران رقم بخورد. رضاییان اما نیم‌فصل دوم لیگ بیست‌ویک به‌اندازه سال‌های پیشین حضورش در این تیم موفق ظاهر نشد. رضاییان بدون گل ‌زده‌ در این مدت، تنها موفق شد ۴ پاس گل را به نام خودش ثبت کند. این در حالی است که گفته شد جذب این بازیکن حدود ۸ میلیارد تومان برای پرسپولیس آب‌خورده. بازگشت رضاییان به پرسپولیس با عنوان تلاش این بازیکن برای بازگشت به تیم‌ ملی مطرح شد ولی درنهایت اتفاق مثبتی در این زمینه رخ نداد و با توجه به مبلغ سنگین قرارداد و البته مدت کوتاه حضور او می‌توان گفت این پرسپولیس بود که از این انتقال متضرر شد.


امین قاسمی‌نژاد
واژه «دربی نقل‌وانتقالات» را می‌توان برای ستاره‌ای جوان و درخشان استفاده کرد که مدعیان قهرمانی برای جذب او باهم رقابت می‌کنند اما فرزاد مجیدی این واژه را برای هافبک ۳۵ ساله شهر خودرو بعد پیروزی استقلال مقابل پرسپولیس به کاربرد. قاسمی‌نژاد تنها ۲۳۳ دقیقه با پیراهن استقلال به میدان رفت و یک گل زد؛ گل سوم آبی‌ها به مس رفسنجان که پیروزی دشوار استقلال را قطعی کرد. به نظر می‌رسید انتقال قرضی قاسمی‌نژاد در نیم‌فصل دوم به ناکامی‌های او پایان دهد اما او در سیرجان هم به توفیقی دست نیافت و بیشتر به‌عنوان بازیکن ذخیره به میدان می‌رفت. با پایان این دوره قرضی، قاسمی‌نژاد باید به استقلال بازگردد تا شاید فصل تیره‌وتار خود را در اردوگاه آبی‌ها جبران کند، البته اگر به تیمی دیگر نرود.


رضا اسدی
دیگر بازیکن پرسپولیسی این فهرست، رضا اسدی است که او نیز موفق نشد در فصل بیست‌ویک انتظارات را برآورده کند. این بازیکن ۲۶ ساله بعد از حضور موفق در سایپا و تراکتور ترجیح داد مثل خیلی دیگر از پدیده‌های لیگ، فوتبالش را در اروپا ادامه دهد. اسدی به اتریش رفت اما مثل خیلی از ستاره‌های ایرانی دیگر نتوانست خودش را با فضای فوتبال این کشور وفق دهد و به ایران بازگشت. خیلی‌ها اسدی را گزینه خوبی برای جانشینی احمد نوراللهی در پرسپولیس می‌دانستند اما عملکرد این بازیکن خلافش را ثابت کرد. گفته می‌شد اسدی و البته دیگر بازیکنان جدید پرسپولیس برای نشان دادن قابلیت‌های فنی‌شان نیاز به هماهنگی بیشتر با تیم دارند ولی زمان، عکس این موضوع را نشان داد. اسدی در ۲۳ بازی‌ای که برای پرسپولیس به میدان رفت، تنها موفق شد ۴ بار دروازه حریفان را باز کند و در بیشتر بازی‌ها عملکرد او موردانتقاد هواداران و کارشناسان قرار گرفت.

شاید برایتان جذاب باشد:


رودی ژستد
سابقه پوشیدن پیراهن استون ویلا انتظارات را از مهاجم فرانسوی آبی‌ها خیلی بالابرده بود. بعد از نمایش درخشان کوین یامگا، هواداران استقلال با توجه به سابقه ژستد انتظار یک خط حمله آتشین را در تیم‌شان داشتند ولی رفته‌رفته مشخص شد همه‌چیز آن‌طور هم باب میل آنها نیست. باآنکه فرهاد مجیدی به‌دفعات از عملکرد این بازیکن در تیمش ابراز رضایت کرد و ژستد را مهره‌ای اساسی در پیشبرد اهدافش قلمداد می‌کرد ولی او در وظیفه اصلی‌اش که گلزنی بود، موفق نبود. ژستد در ۲۳ باری که برای آبی‌های پایتخت به میدان رفت تنها ۳ بار موفق به گشودن دروازه حریفان شد. قرارداد این بازیکن برای ۲ فصل به مبلغ ۴۵۰ هزار دلار بسته‌شده بود ولی با توافق طرفین این بازیکن ۳۳ ساله بعد از یک سال حضور در استقلال، ایران را ترک کرد.


مسعود ریگی
پدیده ۲ فصل پیش فوتبال ایران هرچند کمی دیر اما تا حدی با پیراهن استقلال پیشرفت کرد که از او به‌عنوان یکی از شانس‌های جانشینی امید ابراهیمی و سعید عزت‌اللهی در تیم ‌ملی یاد می‌شد. بی‌حاشیه و در اختیار تیم بودن، ریگی را به یکی از بازیکنان محبوب هواداران استقلال تبدیل کرده بود. قرارداد این بازیکن در پایان فصل ۱۴۰۰-۱۳۹۹ با استقلال تمام شد و درحالی‌که همه انتظار داشتند این همکاری ادامه پیدا کند، این هافبک وسط سر از سپاهان درآورد. استقلالی‌ها اعلام کردند برای تمدید قرارداد با ریگی آماده بودند ولی او درخواست رقمی نجومی از باشگاه داشت. نحوه جدایی ریگی و حواشی پیش‌آمده روی سطح فنی این بازیکن در سپاهان تأثیر گذاشت تا جایی که نتوانست در فصل گذشته انتظارات را برآورده کند. ریگی با ترک استقلال از اذهان محو و از تیم ‌ملی دور شد.

امسال نیز بازیکنان زیادی با انتقال‌های جنجالی به تیم‌های بزرگ رفتند اما باید دید تا چه میزان می‌توانند در ترکیب تیم جدیدشان موفق ظاهرشده و کمک‌حال تیم باشند.

انتهای مطلب/


برچسب ها: فوتبال
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی