تاریخ انتشار: ۰۸:۵۹ - ۱۱ تير ۱۴۰۱ - 2022 July 02
کد خبر: ۲۱۵۷۱

ایران یا امریکا؛ مقصر شکست احتمالی برجام کیست؟

مسئولان ایرانی معتقد است که آمریکایی‌ها می‌خواهند بدون برداشتن تحریم‌ها از منافع برجام بهره‌برداری کنند؛ آمریکایی‌ها هم می‌گویند ایران انتظاراتی خلاف واقع و چهارچوب برجام دارد، چه کسی راست می‌گوید؟
ایران یا امریکا؛ مقصر شکست احتمالی برجام کیست؟
به گزارش تلنگر؛ این واقعیت که امریکا دیگر برای هیچ‌یک از رهبران جهان مورد اعتماد نیست، درست است اما همین مسئولان آمریکایی نیز به منافعشان پایبند هستند؛ درنتیجه اگر ایران بتواند با کوتاه آمدن در برخی موارد؛ اجازه کارهایی نظیر تجارت با امریکا از طریق تجار ایرانی را بدهد منافع امریکا نیز درگیر خواهد شد. 

اما سفرای کشورهای اروپا در سازمان ملل، همگی مسئولیت شکست مذاکرات در دوحه و درنهایت شکست کلی احیای برجام را به دوش ایران گذاشته‌اند.

باربارا وودوارد، سفیر انگلیس در سازمان ملل پنج‌شنبه‌شب ادعا کرد: «ایران باید فوراً این توافق را انجام دهد؛ توافقی بهتر از این وجود نخواهد داشت.»‌ریچارد میلز، معاون سفیر امریکا در سازمان ملل در نشست شورای امنیت گفت: «ایران هنوز هیچ فوریت واقعی برای انعقاد توافق، پایان دادن به بحران هسته‌ای کنونی و دستیابی به لغو مهم تحریم‌ها نشان نداده است.» نیکلاس دی ریویر، سفیر فرانسه در سازمان ملل نیز گفت: «ایران نه‌تنها پیشنهاد روی میز را قبول نکرده است، بلکه موضوعات بیشتری را نیز اضافه کرده است که خارج از برجام با خواسته‌های حداکثری و غیرواقعی است.»

امریکا و متحدانش با متهم کردن ایران به اخلال درروند مذاکرات درصدد هستند هرگونه شکست در مذاکرات را به گردن ایران انداخته و افکار عمومی جهانی را فریب دهند. درحالی‌که مقصر اصلی شکست مذاکرات امریکا است و از زمان خروج یک‌جانبه از توافق هسته‌ای، از هر ابزاری برای ضربه زدن به ایران کوتاهی نکرده است. آمریکایی‌ها بارها ادعا کرده‌اند که همه‌چیز به ایران بستگی دارد تا تصمیم خود را برای رسیدن به توافق اتخاذ کند. کشورهای غربی درحالی‌که ایران را به کارشکنی در مسیر مذاکرات متهم می‌کنند که اخیراً قطعنامه‌ای را در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصویب کردند و ایران در واکنش به این اقدام بازرسی‌های آژانس از تأسیسات هسته‌ای را محدود کرد. 

انتهای مطلب


برچسب ها: برجام
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی