تاریخ انتشار: ۰۸:۵۷ - ۱۱ تير ۱۴۰۱ - 2022 July 02
کد خبر: ۲۱۵۷۳

مذاکره به نتیجه می‌رسد؟

مذاکره به معنای گفتگو بر سر منافع است و قطعاً ایران و امریکا هر یک به فکر منافع خود هستند اما در این میان باید هر دو طرف کمی از خواسته‌های خود کوتاه بیایند تا مذاکره به نتیجه برسد.
مذاکره به نتیجه می‌رسد؟

به گزارش تلنگر؛ آغاز دور جدید مذاکرات در قطر بار دیگر امیدها را برای بازگشت به برجام و برداشته شدن تحریم‌های ظالمانه امریکا علیه ایران زنده کرد؛ اما در اولین ساعات این مذاکرات خبرهای خوشی از دوحه به گوش نرسید.

مذاکرات قطر شاید یک‌راه حلی باشد برای خروج از بن‌بست در مذاکرات که مواردی چون تضمین‌ها و لغو تحریم‌ها ازجمله تحریم سپاه پاسداران ازجمله موارد اختلافی است.

مذاکره‌کنندگان ایرانی با تحلیل آنکه امروز اروپا و امریکا به نفت ایران برای مقابله با رکود احتمالی پیش‌رو نیاز دارند در تلاش هستند تا امتیازات بیشتری بگیرند. موضوعی که به نظر بنده خیلی درست نیست چراکه بیش از پنجاه سال است که امریکا به دنبال انرژی‌های جایگزین رفته و می‌تواند بخشی از فنّاوری‌های این حوزه را جایگزین نفت کند.

البته آن‌ها به دنبال منفعت خودشان هستند و گویا همچنان به زیاده‌خواهی ادامه می‌دهند و قطعاً این‌طور نیست که ما بگوییم آمریکایی‌ها الآن قابل‌اعتماد هستند.

مذاکره‌کنندگان ایران باید دو مطالبه مهم داشته باشند که اولی آن تضمین انجام تعهدات و دومی رفع تحریم‌ها ازجمله خروج نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از لیست گروه‌های تروریستی است.

آمریکا قطعاً به دنبال این است که بدون پایبندی به برجام به مقاصد خود برسد. بنابراین اگر آمریکا مذاکرات را به سود خود نبیند امکان این وجود دارد که دنبال فشار از طریق شورای امنیت باشد.

انتهای مطلب

برچسب ها: مذاکره برجام
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی