تاریخ انتشار: ۰۷:۵۰ - ۱۵ تير ۱۴۰۱ - 2022 July 06
کد خبر: ۲۱۵۸۸

گروسی: آماده از سرگیری فعالیت‌ها در ایران هستیم

رافائل گروسی مدعی شده است که روش‌های مختلفی به ایران پیشنهاد داده است و این پیشنهاد‌ها همچنان روی میز هستند.
گروسی: آماده از سرگیری فعالیت‌ها در ایران هستیم
به گزارش تلنگر؛ مدیرکل آژانس بین‌المللی آژانس انرژِی اتمی در مصاحبه‌ای اعلام کرد که آژانس آماده ازسرگیری فعالیت‌های خود در ایران است. 

گروسی سه‌شنبه در سخنرانی خود در دانشکده کورال بل در امور آسیا و اقیانوسیه در استرالیا در خصوص برنامه هسته‌ای ایران و همکاری‌ها و نظارت‌های آژانس با تهران گفت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سه سال گذشته زمینه‌ها و رویه‌های مختلفی به ایران پیشنهاد کرده است و این پیشنهادها همچنان وجود دارند و آژانس آماده ازسرگیری فعالیت‌های ضروری (در ایران) است. 

وی ادعا کرد: مذاکرات پیرامون برنامه هسته‌ای ایران در خلأ اتفاق نمی‌افتد و مفاد مهم است. عدم پیشرفت در راستی آزمایی ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران، ممکن است بر تصمیمات سایر کشورها تأثیر بگذارد. 

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادعا کرد: ما اکنون در شرایطی هستیم که همسایگان ایران نگران بدترین شرایط هستند و می‌توانند بر اساس آن برنامه‌ریزی کنند. 

وی در تداوم ادعاهای خود افزود: امروزه کشورهایی در منطقه با دقت آنچه در ارتباط با ایران اتفاق می‌افتد را دنبال می‌کنند و تنش‌ها در منطقه در حال افزایش است. 

گروسی مدعی شد: رهبران سیاسی در منطقه آشکارا اعلام کرده‌اند که اگر ایران به یک تهدید هسته‌ای تبدیل شود، آن‌ها نیز فعالانه به دنبال سلاح هسته‌ای خواهند بود. 

به گزارش ایرنا، جمهوری اسلامی ایران همواره تأکید کرده است تمام فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ما کاملاً با حقوق و تعهدات ما با معاهده منع اشاعه( NPT ) و موافقت‌نامه پادمان آژانس مطابقت دارد. 

جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یکی از اعضای مسئول معاهده منع اشاعه به اصل همکاری با آژانس متعهد است و تمامی تعهدات خود را بر اساس معاهده مذکور و موافقت‌نامه جامع پادمان انجام داده است، زیرا آژانس بدون هیچ مانعی به فعالیت‌های خود در ایران ادامه می‌دهد.

برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران تحت قوی‌ترین و سرزده‌ترین راستی آزمایی، نظارت و شفافیت هسته‌ای بوده که تاکنون در طول تاریخ منع اشاعه در یک کشور انجام‌شده است.

ایران همچنین در ۲۰ مارس ۲۰۲۲، مطابق با بیانیه مشترک توافق شده در ۵ مارس ۲۰۲۲ و در چارچوب جدول زمانی تعیین‌شده، اطلاعات لازم را در مورد مکان‌های ادعایی به آژانس ارائه کرد. 

وی تصریح کرد، سفیر ایران در سازمان ملل متحد، باوجود همکاری بی‌سابقه، قوی و فعالانه با آژانس، واکنش آژانس نه مناسب و نه سازنده بود. ایران از آخرین گزارش آژانس در مورد این موضوع شگفت‌زده شد، زیرا ما برای توضیح و شفاف‌سازی سؤالات باقی‌مانده تلاش زیادی کرده‌ایم.

مجید تخت روانچی اخیراً در نشست شورای امنیت درباره روند اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام گفت: ما به تمام سؤالات آژانس به شیوه‌ای کامل، سازنده و همکاری پاسخ داده‌ایم. ما معتقدیم که ادعاهای اخیر آژانس صرفاً بر اساس اطلاعات نادرست و ساختگی ارائه‌شده توسط رژیم اسرائیل است که تمام توان خود را برای از بین بردن برجام انجام داده است. 

وی تصریح کرد: به‌رغم همکاری سازنده ایران با آژانس، ایالات‌متحده و سه کشور اروپایی برای تصویب قطعنامه در نشست اخیر شورای حکام آژانس اعمال فشار کردند. تنها انگیزه آنها این بود که موضع مذاکراتی خود را در گفت‌وگوهای جاری تقویت کنند.

وی اظهار داشت: ما معتقدیم که قطعنامه آژانس سیاسی است و اثرات منفی بر مذاکرات جاری خواهد داشت که عواقب آن بر عهده بانیان قطعنامه خواهد بود.

انتهای مطلب


برچسب ها: ایران گروسی
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی