تاریخ انتشار: ۱۰:۵۶ - ۱۶ تير ۱۴۰۱ - 2022 July 07
کد خبر: ۲۱۵۹۲

چیلر صنعتی چیست و چه کاربردی دارد؟

از کاربرد چیلر صنعتی می توان آن را به عنوان یک نوع سرد کننده تعریف کرد دستگاهی است که حرارت های آب را بر اساس شیوه های متفاوت تراکم بخار و جذب می زداید در نهایت زمانی که حرارت از آب گرفته می شود می تواند آن را برای خنک کردن هوای دستگاه های مختلف به کار گیرد.

هواسازها و فن کویل ها از جمله دستگاه‌هایی هستند که معمولاً به کمک فرآیندی که توسط چیلر صورت می گیرد هوای خنک تولید میکنند. حرارتی که توسط آن از آب جذب می شود را می توان به محیط خارج انتقال داد و یا برای تامین انرژی از آن استفاده کرد. برخی معتقدند که این حرارت ممکن است آسیب پذیری محیطی را در بر داشته باشد لازم به ذکر است که صرفاً وظیفه چیلر زدودن حرارت نیست و از آن حرارت میتوان جهت تامین انرژی نیز استفاده کرد بنابراین در یک تعریف واحد می توان بیان کرد چیلر دستگاهی است که وظیفه زدودن حرارت را از مایع سیال که معمولا آب است دارد و با این کار سبب خنک شدن آب و انتقال آن به قسمت های خنک کننده دستگاه میشود این پروسه در نهایت سبب به وجود آمدن هوای خنک می گردد.

C:\Users\shahin\Desktop\1.jpg

استفاده از چیلر برای مصارف ساختمانی

انواع چیلر

انواع چیلر به دو گروه تراکمی و جذبی تقسیم میشود البته معیارهای دیگری نیز برای چیلر ها مد نظر میگیرند یکی از این معیارها نوع خنک شدن ماده می باشد که به گروه‌های آب خنک، هواخنک و تبخیر تقسیم می‌شوند.

چیلر تراکمی

معمولا با استفاده از انرژی الکتریکی می‌توانند هوای خنک و سرما را ایجاد کنند در این نوع چیلر ها فشار گاز توسط کمپرسور افزایش می یابد سپس همان گاز به کندانسور منتقل میگردد. سپس به وسیله آب و هوای موجود در محیط خنک گردیده و به مایع تبدیل می شود پس از آنکه این مایع از شیر انبساط و به کمک عبور از آن دچار افت فشار شود، وارد فضای خنک کننده می گردد. افت فشار برای این نوع مایع سبب تبخیر و تبدیل شدن آن به مایع سرد کننده می شود و پس از گرفتن حرارت پنهان خود سبب کاهش دمای محیط می شود در نهایت حرارت گرفته شده به کمپرسور برمیگردد و همین مراحل دوباره تکرار می‌گردد کاهش دمای محیط نیز سبب خنک شدن هوای حاصل از آن و ایجاد باد خنک میگردد. در این نوع چیلر ها عمل خنک کنندگی با عبور هوا از روی ماده سیال صورت می‌گیرد به همین دلیل به آن ها هوا خنک نیز می گویند چرا که با عبور هوا از درون مسیر، هوای خنک ایجاد می گردد. معمولاً از این دستگاه ها برای تهویه هوا در ساختمانهای تجاری و اداری استفاده می گردد. چیلر های تراکمی نیز انواع مختلفی دارند که با توجه به شیوه ساخت آنها متفاوت هستند برای چیلر های تراکمی می توان انواع کمپرسور رفت و برگشتی، کمپرسور اسکرال، کمپرسور سانتریفیوژ و کمپرسور اسکرو بیان کرد که هر کدام با توجه به کنترل فشار دارای ویژگی های متفاوتی هستند و به شیوه‌های مختلفی توسط جریان برق و کمپرسور اقدام به تولید هوای خنک می کنند.

C:\Users\shahin\Desktop\blnhj5j9qfdx.jpeg چیلر تراکمی و جذبی

در چیلر تراکمی چه اصولی باید رعایت شود؟

با توجه به بیان شیوه کار چیلر تراکمی و همچنین کاربرد آن و با توجه به آن که با عبور سیال از درون لوله ها و انتقال گرما، حرارت ماده سیال باید تبخیر شود و جای آن را به هوای خنک و درجه حرارت پایین دهد علاوه بر این باید اصولی نیز در شیوه کارکرد تراکمی رعایت شود.

اول آن که باید دمای آب رفت برای خنک کن ۲۸ درجه باشد و آبی که پس از آن برگشت باید ۵ درجه با آب رفت اختلاف داشته باشد، همچنین باید فشار گاز فریون ۴۵ تا ۷۵ پی اس آی همچنین رانش آن باید ۲۰۰ تا ۲۶۰ پی اس آی باشد لازم به ذکر است که این فشار در حالتی است که کندانسور آبی مورد استفاده قرار گیرد. همچنین باید توجه شود در زمانی که قصد تزریق گاز داریم شیر سرویس باید بسته باشد. زمان کارکرد چیلر همه شیر های آن باید باز باشند، در زمان روشن کردن آن ابتدا باید فن برج پمپ فن کویل و در نهایت پمپ برش را روشن کنیم در زمان سرویس کردن و روغن زدن باید دستگاه را خاموش کرد، فشار روغن باید ۲۰ واحد بیشتر از درجه فشار خود باشد، روغنی که درون  کمپرسور قرار می‌گیرد باید نصف سطح شیشه روغن نما باشد. مقدار اسید هر چیلر یک تا یک و نیم کیلو گرم باید باشد. همچنین در کنار دریا فشار وکیوم باید یک و ۲۹ اینچ جیوه باشد.

چیلر جذبی

برخلاف چیلر تراکمی که از انرژی الکتریکی و کمپرسور بهره می گیرد در چیلر های جذبی جذب کننده و ژنراتور به جای کمپرسور مورد استفاده قرار می گیرد مرسوم ترین خنک کننده برای چیلر های جذبی لیتیوم برماید است. معمولاً بخار آب توسط لیتیوم برماید غلیظ جذب میشود و برای قسمت مولد حرارتی استفاده می­گردد. در حقیقت بخار آبی که درون کندانسور قرار دارد برای فشار یک اتمسفر است سپس به حالت مایع درآمده و در خنک کننده ای که فشار 100 اتمسفری دارد مجدداً به بخار تبدیل می شود آب در این حالت برای این که تبخیر شود گرمای خود را از محیط خنک کننده دریافت کرده و سبب ایجاد برودت میشود. بخار آب نیز در خنک کننده به مایع بخار جذب کننده تبدیل می شود و مجدداً همین روند تکرار می‌شود. لازم به ذکر است در این نوع نیز پس از گرفتن حرارت و کاهش دمای محیط، هوای خنک به وسیله دستگاه ایجاد میگردد. چیلر های جذبی نیز مانند تراکمی انواعی دارند که میتوان آنها را به دو گروه تک اثر و دو اثر تقسیم بندی کرد.

با توجه به نکاتی که در رابطه با چیلر ها بیان شد نقش آنها در خنک کنندگی فضای دستگاه مانند فن کویل ها مشهود گردید. این محصول استفاده های متعددی دارد و در محل ها و دستگاه های مختلف از جمله فن کویل ها مورد استفاده قرار می­گیرد. لازم به ذکر است که عملکرد چیلر های جذبی و تراکمی نیز تفاوت هایی دارد معمولاً ضریب عملکرد جذبی بین 0.6 تا 1.2 می باشد در صورتی که همین عملکرد درانواع تراکمی بین 2 تا ۶.۱ است در چیلر های تراکمی استفاده از انرژی الکتریکی سبب سرعت گرفتن سیکل جریان خنک کنندگی می‌شود و به تبع آن کاربرد و نتیجه آن بیشتر خواهد بود.

C:\Users\shahin\Desktop\انواع-چیلر-.jpg

چیلر آب خنک و هوا خنک

جمع بندی

در این مطالعه به بررسی چیلر ها و انواع مختلف آنها پرداختیم کاربرد آنها و همچنین شیوه کار کردن کلی آنها را توضیح دادیم با توجه به آنکه چیلر ها را به دو گروه تراکمی و جذبی تقسیم کردیم ساختمان کلی انواع تراکمی و جذبی را ارائه کرده و وظیفه هر کدام از قسمت های آن ها را به صورت مجزا شرح دادیم برای مطالعه بیشتر در رابطه با ساختار آن ها می توان به سایت های مرتبط با صنایع خنک کننده مراجعه کرد.

 
 

 

 

برچسب ها: چیلر
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی