تاریخ انتشار: ۰۹:۰۰ - ۲۰ تير ۱۴۰۱ - 2022 July 11
کد خبر: ۲۱۵۹۹

صعود از سیاسی‌ترین گروه جام‌جهانی یا حذف مفتضحانه؟

سیاسی‌ترین گروه جام‌های جهانی جایی است که ایران، انگلیس و امریکا در یک گروه قرارگرفته‌اند. جایی که امریکا آماده و انگلیس با ستارگانش می‌توانند ایران را به تمسخر بگیرند یا ایران کیفیتی خارج از انتظار آنها نشان دهد. همه‌چیز به نیمکت تیم ملی مربوط خواهد شد.
صعود از سیاسی‌ترین گروه جام‌جهانی یا حذف مفتضحانه؟
به گزارش تلنگر؛ مذاکرات با کی‌روش از سه هفته پیش آغازشده بود و درصورتی‌که مقامات بالادستی پاسخ مثبتی از وی دریافت نمی‌کردند بعید بود بحث سرمربی تیم ملی به راه می‌افتاد. اتفاقی که البته ازنظر شخص من درست است و این تغییر باید زودتر انجام می‌شد. 

بحث تغییر سرمربی تیم ملی در فاصله کمتر از پنج ماه تا آغاز جام جهانی ۲۰۲۲ قطر بسیار جدی شده و شواهد و قرائن حاکی از آن است که ایران با سرمربی به‌جز دراگان اسکوچیچ در جام جهانی حضور پیدا خواهد کرد. دراین‌بین باوجود تمام شایعات بازگشت کارلوس کی‌روش، به نظر می‌رسد یک سرمربی ایرانی در جام جهانی هدایت ایران را بر عهده خواهد داشت.

این موضوع حتی به اردوی تیم ملی هم کشیده شده و پس از بالا گرفتن خبرها و شایعه‌های برکناری دراگان اسکوچیچ از سرمربیگری تیم ملی فوتبال ایران، برخی بازیکنان و اعضای تیم ملی با انتشار متنی مشترک در استوری صفحات شخصی اینستاگرام خود، نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند. در استوری منتشرشده از سوی بازیکنان تیم ملی آمده است که از انجام هرگونه تغییر در تیم خودداری شود تا در این بازه زمانی کوتاه و حساس باقی‌مانده تا شروع جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، تیم ملی دچار حاشیه نشود. قابل‌ذکر است که این استوری ابتدا توسط آزمون منتشر شد و سپس علیرضا بیرانوند، شجاع خلیل‌زاده و محمدحسین‌ کنعانی‌زادگان نیز استوری او را بازنشر کرده‌اند.

اعتراض ستارگان تیم ملی به بیانیه منتشرشده به نام تیم ملی
البته ظاهراً این اقدام با نظر موافق همه بازیکنان تیم ملی همراه نبوده و تعدادی از بازیکنان جوان و باتجربه تیم ملی باوجود گذشت ۲ تا ۳ ساعت از اقدام آزمون و این نفرات ملی‌پوش چنین استوری را در صفحه خود منتشر نکردند. سید مجید حسینی، امید ابراهیمی، کریم انصاری‌فرد، مهدی ترابی، احسان حاج صفی، علیرضا جهانبخش، مهدی طارمی، امیر عابدزاده، سعید عزت‌اللهی، میلاد محمدی، کاوه رضایی، پیام نیازمند، سامان قدوس، مهدی قائدی، سید حسین حسینی و مرتضی پورعلی گنجی جزو نفرات باتجربه‌ای هستند که هم‌زمان با این اقدام برخی‌ هم‌تیمی‌های خود از انتشار استوری مشترک در صفحه شخصی خود خودداری کردند. برخی نفرات جوان و کم‌تجربه‌ در اردوی تیم ملی مثل اللهیار صیادمنش، عارف آقاسی، مهدی حسینی، صالح حردانی، ابوالفضل جلالی، عارف غلامی، سعید صادقی، آرمین سهرابیان، مهدی مهدی پور و مهدی شیری نیز که در آخرین اردوی تیم ملی در قطر حضور داشتند نیز، در صفحه خود این استوری را منتشر نکردند. البته امیر حسین حسین زاده، بازیکن تیم استقلال در اقدامی لحظاتی پس از انتشار این استوری آن را از صفحه خود پاک کرد. پس از گذشت ساعاتی از این اتفاق اکنون بازیکنانی مثل مهدی طارمی، سعید عزت‌اللهی و احسان حاج صفی استوری با این مضمون منتشر کردند.

دودستگی در تیم ملی
نکته عجیب دیگر این است از بین ۶ بازیکنی که جلسه خصوصی آنها با حمید سجادی، وزیر ورزش در هتل محل اقامت تیم ملی در اردوی قطر بسیار خبرساز شده بود چهار بازیکن باتجربه یعنی جهانبخش، ابراهیمی، حاج صفی و طارمی، استوری منتشرشده در صفحه بیرانوند و آزمون را در صفحه شخصی خود انتشار ندادند.پس از بازگشت تیم ملی از اردوی قطر، مسائلی درباره جلسه خصوصی طارمی و جهانبخش با برخی مقامات دولتی مطرح و حتی این موضوع مطرح شد که این دوستاره تیم ملی، سردمدار بحث تغییر اسکوچیچ هستند. هرچند طارمی و جهانبخش هیچ‌وقت به این بحث واکنش نشان ندادند اما همراهی نکردن آنها و البته بسیاری از بازیکنان باتجربه و جوان تیم ملی با اقدامی که سردار آزمون شروع کرد، نشان‌دهنده این است که تیم ملی اختلاف‌سلیقه و ناهماهنگی زیادی در این مورددارند. معمولاً بازیکنان یک تیم چه در عرصه باشگاهی و ملی، هنگامی‌که بخواهند استوری حمایتی یا انتقادی مشترک را منتشر کنند، به فاصله زمانی بسیار کوتاهی با هماهنگی یکدیگر این کار را انجام می‌دهند اما این موضوع در ماجرای استوری اخیر برخی ملی پوشان دیده نمی‌شود.

ماجدی: اسکوچیچ ماندنی است
طی روزهای گذشته رسانه‌ها و برخی صفحات فضای مجازی از کارلوس کی‌روش به‌عنوان جایگزین احتمالی اسکوچیچ در تیم ملی نام‌برده‌اند، اما این موضوع در چندین خبر و مصاحبه از سوی اعضای فدراسیون فوتبال تکذیب شده است. در آخرین مصاحبه نیز احسان اصولی عضو هیئت‌رئیسه و سخنگوی فدراسیون فوتبال ایران، ضمن تکذیب خبر برکناری اسکوچیچ گفت: تا به این لحظه با هیچ مربی مذاکره‌ای نداشته‌ایم و هرگونه مذاکره با سرمربیانی چون کارلوس کی‌روش هم کذب است. البته پیش‌ازاین میرشاد ماجدی سرپرست فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرده بود که به‌صورت قطعی دراگان اسکوچیچ سرمربی تیم ملی در جام جهانی قطر خواهد بود. بااین‌وجود باید دید که آیا این جابجایی در زمان باقی‌مانده تا تورنمنت بزرگ فوتبالی جهان در نیمکت تیم ملی رخ خواهد داد یا خیر؟

این دودستگی به وجود آمده در تیم ملی و بازیکنان این بحث را به وجود می‌آورد که بازگشت کارلوس کی‌روش به نفع چه کسانی خواهد بود و به نفع چه کسانی نخواهد بود. استوری‌های منتشرشده نشان می‌دهد اکثراً بازیکنانی بودند که موردقبول کارلوس کی‌روش در تیم ملی نبودند و با بازگشت کی‌روش ممکن است جایگاه آنها در تیم ملی به خطر بیافتد.

بازیکنانی مثل شجاع خلیل زاده، سروش رفیعی، احمد نوراللهی، صادق محرومی و حتی حالا سردار آزمون می‌دانند که بازگشت سرمربی پرتغالی شاید به حضور آنها و یا دقایق بالای بازی آنها در تیم ملی پایان دهد و تمام تلاش خود را می‌کنند که با حمایت از اسکوچیچ مانع تغییر در کادر تیم ملی شوند. از سوی دیگر بازیکنانی مثل روزبه چشمی، مرتضی پورعلی گنجی، مهدی طارمی، امید ابراهیمی و رامین رضاییان می‌دانند که بازگشت کارلوس کی‌روش به تیم ملی می‌تواند خبر خوبی برای آنها باشد و بازیکنانی که گفته می‌شود صلاحیت بیشتری نسبت به بازیکنان فیکس تیم اسکوچیچ دارند می‌توانند جایگاه خود را در تیم ملی پس بگیرند. حالا و فقط با حدود ۱۳۰ روز مانده به شروع جام جهانی تیم ملی ایران یکی از سردرگم‌ترین و دو دسته‌ترین شرایط تاریخ خود را پشت سر می‌گذارد و هیچ‌چیزی از آینده ملی پوشان ایران مشخص نیست. این دودستگی تنها به بازیکنان تیم ملی مربوط نمی‌شود حتی مثل‌اینکه مجری فوتبال برتر نیز ترجیح می‌دهد نظری مخالف همکار قدیمی خودش داشته باشد و با منتشر کردن استوری سردار آزمون نشان داد که شاید منافع ماندن اسکوچیچ برایش بهتر آمدن کارلوس کی روش باشد.

احتمال صعود ضعیف یا حذف مفتضحانه؟
ایران که سریع‌ترین صعود تاریخش را به جام جهانی داشت و رویای صعود به مرحله حذفی جام جهانی را در سر می‌پروراند حالا به نظر می‌رسد بین دو گزینه حذف آبرومندانه و یا حذف مفتضحانه به دنبال انتخاب یک گزینه است. در شرایطی که به نظر می‌رسید کارلوس کی‌روش گزینه نهایی مسئولان برای هدایت تیم ملی است و خیلی‌ها منتظر حضور مرد پرتغالی در ایران بودند اما شب گذشته خبرهای جدیدی شنیده‌شده و گویا کی‌روش شانس چندانی برای نشستن روی نیمکت تیم ملی نخواهد داشت. رضاییان، عضو هیئت‌رئیسه فدراسیون فوتبال دیشب قویاً مذاکره با کی‌روش را تکذیب کرد و سپس رحیم زارع درباره موضع مجلس شورای اسلامی فوتبال نسبت به تغییر سرمربی تیم ملی اظهار داشت: ما کم‌هزینه‌ترین و راحت‌ترین صعود را داشتیم. امتیازات بالایی هم در مقدماتی جام جهانی گرفته‌ایم. اگر به سمت کارلوس کی‌روش برویم، عقب‌گرد بزرگی داشته‌ایم. او از کلمبیا اخراج شد و با مصر نتیجه نگرفت. اگر از این‌ها بگذریم نیز او صبر نداشت و به خاطر طلبش از ما شکایت کرد. البته حقش است شکایت کند و حقش را بگیرد اما نه از کشوری که هشت سال همه پای‌کار او بودند. به وزیر، مربیان، بازیکنان و رئیس فدراسیون بی‌احترامی کرد. دودستگی و اختلاف ایجاد کرد. کی‌روش با هزینه بسیار بالا تیم ما را به جام جهانی برد. اکنون زمان نداریم که بخواهیم فکر مربی جدید باشیم. اگر می‌خواهیم مربی جدید بیاوریم باید یک مربی ایرانی مثل علی دایی را بیاوریم. یا خداداد عزیزی و همکاران‌شان که برای ما عزت آفریدند که در تاریخ فیفا ثبت شد. کی‌روش با کلمبیا نتیجه خوبی نگرفت و با مصر که دور قبل به جام جهانی رسید، به جام جهانی نرسید. چه گلی بر سر این دو کشور زد؟ از این دو کشور اخراج شد. او اگر بخواهد مجانی هم بیاید ما نباید قبول کنیم‌.

کی‌روش البته مربی محبوبی میان مسئولان نیست چراکه قدرت و جسارت کی‌روش و رک بودنش را نمی‌توانند تحمل کنند؛ او در 8 سالی که در ایران بود نشان داد برای منافع تیمش با همه گلاویز می‌شود و تنها چیزی که برایش مهم است تیم ملی است نه شو آف روسای مختلف و وزیر؛ پس محتمل است که درصورتی‌که به این نتیجه برسند که جز کی‌روش راهی نیست به این مرحله خواهیم رسید.

انتهای مطلب


برچسب ها: تیم ملی
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی