تاریخ انتشار: ۰۸:۲۳ - ۲۸ تير ۱۴۰۱ - 2022 July 19
کد خبر: ۲۱۶۰۹

امن‌ترین راه؛ بازگشت به برجام است

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بدون اشاره به رفتارتیم مذاکره کننده امریکایی در مسیر دستیابی به توافق، بازگشت به پایبندی به برجام را سودمندترین راه برای حفظ آن دانست.
امن‌ترین راه؛ بازگشت به برجام است
به گزارش تلنگر؛ سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی در یک کنفرانس مطبوعاتی در واشنگتن گفت: ما همچنان در تلاش هستیم تا مشخص کنیم آیا می‌توانیم بابت پایبندی به برجام، بازدهی متقابل دریافت کنیم یا خیر. زیرا بازگشت متقابل به پایبندی، برنامه هسته ای ایران را مهار می کند. این باعث افزایش زمان فرار هسته ای می شود که اکنون بسیار کوتاه است. همچنین تضمین کرد که برنامه هسته ای ایران بار دیگر مشمول سخت ترین رژیم بازرسی و نظارت مورد توافق آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهد بود.

«ند پرایس» مدعی شد پرزیدنت بایدن وعده داده است که ایران هرگز به سلاح هسته ای دست نخواهد یافت. ما معتقدیم که دیپلماسی موثرترین راه برای انجام این تعهد است. در این چارچوب، ما بر این باوریم که بازگشت دسته جمعی به پایبندی به برجام عملی ترین راه است و اگر به نفع ما باشد، به این کار ادامه خواهیم داد.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در پاسخ به سوالی درباره سومین دیدار ترکیه، روسیه و ایران که قرار است این هفته در تهران برگزار شود، گفت: در ادامه درباره هدف این دیدار برای این سه کشور صحبت خواهم کرد. ما شاهد انواع و اقسام اظهارنظرهای این کشورها در مورد موضوعات مورد بحث بوده ایم، اما این سه کشور هستند که تصمیم می گیرند.

پرایس در خصوص ادعاهای مطرح شده در خصوص ارائه پهپادهای ایرانی به روسیه نیز گفت: نگرانی خود را از امکان ارائه فناوری پهپادهای ایرانی به روسیه اعلام کرده ایم و توسعه آن را از نزدیک رصد خواهیم کرد.

وی افزود: ما همه تحریم‌های خود را داریم و هرگونه توافقی در این زمینه شامل تحریم‌های خودمان و چندین کشور در سراسر جهان می‌شود.

در همین حال، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در بیانیه‌ای که روز جمعه منتشر کرد، این ادعاها را تکذیب کرد و گفت: «ادعاهای مشابه و بی‌اساس درباره سیاست خارجی ایران بیش از یک بار مطرح شده است و این ادعاها درهمسو با سفر بایدن به سرزمین‌های اشغالی مطرح شده است. 

موضع اساسی جمهوری اسلامی در مخالفت با جنگ و حمایت از پایان جنگ مانند غرب نیست که دوگانه رفتار کنند سایر کشورهای غربی نیست.

انتهای مطلب


ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی