تاریخ انتشار: ۱۵:۴۷ - ۰۲ مرداد ۱۴۰۱ - 2022 July 24
کد خبر: ۲۱۶۳۹

مکرون: توافق هسته‌ای با ایران هنوز ممکن است

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه روز شنبه به ابراهیم رئیسی همتای ایرانی خود گفت که احیای توافق تاریخی ۲۰۱۵ در مورد توانمندی‌های هسته‌ای تهران «هنوز ممکن است» اما باید «در اسرع وقت» انجام شود.
مکرون: توافق هسته‌ای با ایران هنوز ممکن است
به گزارش تلنگر؛ بر اساس بیانیه ریاست جمهوری فرانسه، مکرون همچنین از عدم پیشرفت پس از تعلیق مذاکرات در وین «ناامیدی» خود را ابراز کرد و بر لزوم بازگشت ایران به توافق و اجرای تعهدات هسته‌ای خود تأکید کرد.

تماس تلفنی رهبر فرانسه با رئیسی در حالی صورت می‌گیرد که مذاکرات در وین بین ایران و قدرت‌های جهانی ازجمله ایالات‌متحده از ماه مارس به بن‌بست رسیده است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در سال 2018 به‌طور یک‌جانبه ایالات‌متحده را از برجام خارج کرد و تحریم‌ها را مجدداً اعمال کرد که باعث شد تهران شروع به عقب‌نشینی از تعهدات خود کند.

در ماه ژوئن، قطر میزبان مذاکرات غیرمستقیم بین ایالات‌متحده و ایران در تلاش برای ازسرگیری تلاش‌های دیپلماتیک در وین بود، اما مذاکرات پس از دو روز بدون پیشرفت پایان یافت.

ریاست جمهوری ایران روز شنبه در گفتگوی دوساعته خود با مکرون گفت: رئیسی مواضع و اقدامات غیرسازنده آمریکا و کشورهای اروپایی را محکوم کرد.

هفته گذشته کمال خرازی گفته بود تهران توانایی فنی برای ساخت بمب هسته‌ای را دارد اما تصریح کرد که تصمیمی برای ساخت بمب هسته‌ای وجود ندارد.
وزارت خارجه ایران با اشاره به‌حکم اسلامی که «سلاح‌های کشتارجمعی» را ممنوع می‌کند، گفت: «هیچ تغییری» در سیاست هسته‌ای این کشور ایجاد نشده است.

انتهای مطلب


ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی