تاریخ انتشار: ۱۶:۴۵ - ۰۳ مرداد ۱۴۰۱ - 2022 July 25
کد خبر: ۲۱۶۵۲

مرعشی: رئیسی حرف غیر کارشناسی زیاد می‌زند!

سید حسین مرعشی فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه رئیسی به دلیل عدم تجربه در دولت سخنان غیرکارشناسی می‌زند، مدعی شد مشکل کشور بدهی‌های دولت قبل نیست!
مرعشی:  رئیسی حرف غیر کارشناسی زیاد می‌زند!
به گزارش تلنگر؛ سيد حسين مرعشى در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: جمهوری اسلامی نیازمند بازگشت به خود است

همیشه دولت‌ها یک سری بدهی دارند. دولت آقای ابراهیم رئیسی هم با حجم بالایی از بدهی قطعاً دولت را به دولت بعد از خود تحویل خواهد داد و این‌یک امر جاری است. آقای رئیسی چون تجربه کار اجرایی نداشتند و با دولت آشنا نبوده و نیستند، حرف غیر کارشناسی زیاد می‌زنند و این هم یکی از همان حرف‌های غیر کارشناسی است.

مشکل کشور ما بدهی‌های دولت قبل نیست بلکه مشکل کشور انباشتی از معضلاتی است که روی‌هم انبارشده و به‌تدریج توان مردم و کشور را فرسوده می‌کند. باید به مشکلات بپردازیم. این حرف‌هایی که این دولت و آن دولت می‌زنند، درواقع پاک کردن صورت‌مسئله است.

دولت آقای رئیسی تورم را حدود ۴۰ درصد از آقای روحانی تحویل گرفت و تا الآن بر اساس پیش‌بینی‌های تمام کارشناسان خوش‌بین ۶۰ درصد به بالا است. بر اساس بررسی اقتصاددانان بدبین بالای صد درصد است. باید فکری به حال این کرد.

نمی‌شود که لایحه کسری بودجه به مجلس برود و مجلس ۵۰ درصد بر کسری بودجه اضافه کند و به دولت برگرداند. این تورم درست می‌کند و در این میان یادتان افتاده که ارز ۴۲۰۰ تومانی را باید حذف کنید و قیمت تمام‌شده را هم بالا ببرید؟ این‌ها سبب تورم سه رقمی در کشور می‌شود.

ایران و حفظ تمامیت و استقلال ایران مسئله ماست. یک رده پائین تر از ایران، جمهوری اسلامی است.

پایداری جمهوری اسلامی به اعتماد، همراهی و رضایت‌مندی مردم وابسته است. هر کاری که می‌خواهید در سیاست، اقتصاد، فرهنگ صورت دهید باید یکی از شاخصه‌ها این باشد که آیا می‌توانم حداقل ۶۰ درصد جمعیت ایران را نسبت به این عملکرد راضی نگه‌دارم یا خیر.

دوستان می‌گویند سپاه طبق قانون اساسی حافظ دستاوردهای انقلاب اسلامی است. می‌گوییم مسلّمنا؛ ما قبول داریم. برادران عزیز سپاهی مگر جمهوری اسلامی و دستاوردهای انقلاب اسلامی فقط آن چیزهایی است که شما می‌گویید. آزادی هم جزو دستاوردهای انقلاب اسلامی است.

جمهوریت هم دستاورد انقلاب اسلامی است. فقط که اسلامیت نیست. اسلامیتی که باید خواهش کنیم بعضی از ما از اسلامیت دفاع نکنیم. چون دفاع بد از اسلامیت چنین فضایی را در نسل جوان ما به وجود آورده است و باعث شده بخشی از نسل جوان از دین و ارزش‌ها فاصله بگیرند.
در سال ۱۳۵۶، ایران ۹ درصد تولید بازار جهانی نفت را داشتیم. حتی اگر امروز تحریم‌ها نباشد و ما به شرایط ماقبل تحریم‌ها برگردیم -که بسیار سخت است- به عبارتی سه میلیون و ۸۵۰هزار بشکه نفت صادر کنیم باز سه درصد بازار جهانی نفت را در اختیار خواهیم داشت که این یعنی سهم ما از صادرات نفت از ۹ درصد به سه درصد در جهان کاهش پیداکرده است.

قدرت نفت از قدرت صنایع موشکی و مقاومت کمتر نیست. عربستان الآن ۱۲میلیون بشکه و روسیه ۱۱میلیون و امریکا ۱۰.۵میلیون بشکه نفت تولید می‌کند و این سه کشور دنیا را گرفته‌اند. اما جمهوری اسلامی این قدرت مهم را نادیده گرفت.

این کشور با نگاه‌های تنگ و بسته جناحی قابل‌درک کردن نیست. جمهوری اسلامی نیاز به یک بازگشت به خود دارد. نیاز به یک اصلاحات مثبت دارد و هیچ‌کس غیر از مقام معظم رهبری نمی‌تواند. نه رئیس‌جمهور و نه رئیس قوه قضائیه و نه رئیس قوه مقننه، نه جمعشان و نه فردشان.

ما مثل برف در تابستان داریم آب می‌شویم. اگر به آینده ایران و جمهوری اسلامی و عزت شخص آیت‌الله سید علی خامنه‌ای فکر می‌کنید باید جمع‌شویم و از او بخواهیم که ورود کنند تا جمهوری اسلامی ریل‌گذاری جدیدی داشته باشد. جمهوری اسلامی باید به خود برگردد.

به والله ارزش ندارد به خاطر امثال من، این کشور ضربه بخورد. اگر یک پروسه واقعی اصلاحی در کشور آغاز نشود و اگر این روند مخرب فعلی (فرار سرمایه، فرار تحصیل‌کرده‌ها، کوچک شدن طبقه متوسط، تورم سنگین، نارضایتی بالا) تکرار شود و متوقف نشود، وضعیت اسفناکی در انتظارمان خواهد بود. جمهوری اسلامی باید یک برنامه اصلاحی واقعی را در دستور کار قرار دهد.

من آدمی نیستم که ریشه‌ام مشخص نباشد و تکلیفم روشن نباشد. تکلیف بنده با ایران و جمهوری اسلامی و ارزش‌ها مشخص است. اما این جمهوری اسلامی که همه دارایی ما است زیر آفتاب داغ مثل برف آب می‌شود. باید آن را جمع و درست کرد. یک سایبان برای آن درست کنید. مسائل را حل‌وفصل کنید.

انتهای مطلب


ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی