تاریخ انتشار: ۰۹:۰۱ - ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - 2022 August 09
کد خبر: ۲۱۷۳۹

چرا یاد نمی‌گیریم؟

هرساله در ایام عزاداری سید و سالار شهیدان؛ دوقطبی جامعه عریان‌تر خود را نشان می‌دهد. جایی که عده‌ای در حال شمردن تعداد فقرا نجات‌یافته از فقر توسط هزینه نذورات و برپایی تکایا هستند و دیگری در حال به رخ کشیدن سفر استانبول و دبی!
چرا یاد نمی‌گیریم؟

امیر محمدی در یادداشتی برای پایگاه خبری، تحلیلی تلنگر نوشت؛ جامعه جمع اضداد است؛ جمله‌ای که بارها شنیده‌ایم اما نه به آن احترام می‌گذاریم و نه حتی به نظرم باورش داریم.


در ایام دهه اول محرم فضای مجازی پر بود از پیام‌هایی در تمجید یا تخریب برپایی تکایا و پخش نذورات و هر کس نظرات خود را در این رابطه بیان می‌کرد؛ اما سؤال اینجا است که آیا کسی نظر شمارا پرسید؟


بهتر نیست گروه‌ها و اقشار مختلف در جامعه به‌جای برچسب چسباندن روی یکدیگر به موضوعی مهم برسند؟ موضوع احترام متقابل؟ درگذشته مسلمان و مسیحی؛ ارمنی و یهودی و زردتشتی کنار هم زندگی می‌کردند و به عقاید هم احترام می‌گذاشتند.


فردی به هیئت می‌رود و عزاداری می‌کند دلیل نمی‌شود همه کارهایش درست باشد و درنهایت به من چه؟ دیگری نمی‌رود و اعتقادی ندارد؛ آدم بدی نیست، بازهم به من چه؟


باید یاد بگیریم همدیگر را بپذیریم همان‌گونه که هستیم؛ نه کسی را مقصر رفتار دیگران بدانیم و نه جامعه را تحت محور گروهی خاص ببینیم، ما همه در یک کشتی زندگی می‌کنیم.


اگر کسی هزینه سفر، تفریح و یا عزاداری خود را صرف امور خیریه و فقرا کرد؛ کاری ارزشمند انجام داده است اما اگر کسی این کار را نکرد گناهی بر او نیست. افراد حق انتخاب دارند و کسی بار زندگی دیگری را بر دوش نمی‌کشد.


بهتر است به‌جای فاصله‌گذاری و نشان دادن زشتی رویدادها؛ بخش زیبای آن را ببینیم، جایی که هر انسان آزادی حق دارد آن‌گونه که دوست دارد زندگی کند.


انتهای مطلب


ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی