تاریخ انتشار: ۱۰:۰۳ - ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - 2022 August 09
کد خبر: ۲۱۷۴۰

خیام، شروع همکاری فضایی ایران و روسیه

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از پرتات ماهواره سنجشی خیام که با همکاری دو کشور ایران و روسیه ساخته شده، خبر داد.

خیام، شروع همکاری فضایی ایران و روسیه

به گزارش تلنگر؛ پرتاب ماهواره خیام در ساعت 10:22 دقیقه به وقت تهران از پایگاه پرتاب بایکونور واقع در قزاقستان با پرتابگر سایوز به مدار 500 کیلومتری زمین پرتاب خواهد شد.


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از محل ایستگاه فضایی بایکونور تصریح کرد: همکاری دو کشور ایران و روسیه مدتی است شروع شده‌ و در دولت سیزدهم  با تلاش وزارت ارتباطات و امورخارجه به نتیجه رسیده و امروز شاهد پرتاب ماهواره راهبردی خیام خواهیم بود.


این ماهواره برای تامین داده‌های فضایی مورد نیاز کشور گام بسیار بلندی خواهدبود. داده‌های این ماهواره در جهت ارتقای کاربرد صنعت کشاورزی، محیط زیست ،منابع آبی، مدیریت بحران و تصویربرداری از نقشه شهرها با دقت 1 متر صورت می‌گیرد.


ماهواره خیام یک ماهواره سنجشی به وزن 600 کیلوگرم و عمر عملیاتی آن 5 سال است.


همچنین مهندس علیرضا نعیمی،مدیر کل بهره‌برداری و عملیات فضایی ایران از محل پرتاب بایکونور گفت: ماهواره خیام به سفارش ایران ساخته شده و پرتاب آن از پایگاه بایکونور قزاقستان انجام می‌شود.


وی افزود : ایستگاه‌های زمینی ماهواره خیام طی دوسال گذشته در ایران نصب شده و ایستگاه ماهدشت،ایستکاه مرکزی کنترل این ماهواره است .پس از آن که ماهواره در مدار خود قرار گرفت می‌توانیم از این ایستگاه‌های زمینی در ایران با ماهواره ارتباط داشته باشیم و دریافت داده‌ها از آن صورت بگیرد.


بعد قرارگیری ماهواره در مدار حدود 4 الی 5 ماه انجام تمامی تست‌های ماهواره به طول می انجامد تا ماهواره در مرحله بهره‌برداری برسد.
پایان مطلب/ س.ج

ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی