تاریخ انتشار: ۱۲:۵۶ - ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - 2022 August 09
کد خبر: ۲۱۷۴۳

خطراتی که زنان باردار را تهدید می‌کند

دروران بارداری دوره نه ماهه پر اهمیتی برای سلامت جنین از ابتدای تولد تا مراحل بزرگسالی است و به همین دلیل در این دوران مادران باید تحت نظر پزشک متخصص باشند و مصرف هیچ‌گونه دارویی را خودسرانه یا به گفته اطرافیانشان شروع نکنند.
خطراتی که زنان باردار را تهدید می‌کند

به گزارش تلنگر؛ مصرف خودسرانه داروها برای تمامی افراد ممنوع است و حتی ممکن است جانشان را به خطر بیاندازد. حال در دوران بارداری این امر مهمتر نیز می‌شود چرا که سلامت جنین را هم تحت‌الشعاع قرار می دهد.


خطراتی که زنان باردار را تهدید می‌کند


برای این امر ازمایشات فراوانی صورت گرفته که نتیجه آن دسته بندی داروها به 5 گروه کلی وجامع می‌باشد. با این‌حال باز هم تاثیرات برخی از داروها برای این دوره حساس مشخص نیست.


این 5 گروه عبارت اند از:


گروه A: طی تحقیقات انجام شده این داروها خطراتی برای بارداری و همچنین سه ماه اول بارداری ندارند.


از جمله این دارو ها : اسید فولیک، لووتیروکسین و ویتامین ها


گروه B: در این گروه از داروها اطلاعات کافی در مورد خطرات و عوارض احتمالی در دوران بارداری وجود ندارد. سه ماهه بعدی داروهای این دسته عموماً بی خطر در نظر گرفته می شوند و مصرف آنها فقط باید با تجویز پزشک انجام شود.


از جمله این داروها : استامینوفن، متفورمین و آموکسی سیلین

خطراتی که زنان باردار را تهدید می‌کند


گروهC : اثرات این داروها در جنین انسان ثابت نشده است اما عوراض جانبی نامطلوبی بر روی حیوانات دارد. مصرف آن در دوران بارداری بدون تجویز پزشک ممنوع است و جزو داروهای ممنوعه بارداری به حساب می آیند. در صورت تشخیص پزشک که فواید آن برای مادر بیشتر از خطر برای جنین باشد، می توان داروهای این دسته را به زنان باردار داد.


از جمله این داروها: استامینوفن‌کدئین، دیلتیازم و اسپیرونولاکتون، گاباپنتین، آلومینیوم ام جی اس و امپرازول


گروهD : شواهدی مبنی بر خطر جنین انسان مستند شده‌است، اما مزایای آن برای مادر ممکن است علیرغم خطر برای جنین قابل قبول باشد. در صورتی که فواید آن برای مادر بیشتر از خطر جنین باشد (مثلاً یک وضعیت تهدید کننده زندگی یا یک بیماری جدی که نمی توان از داروهای ایمن تری برای آن استفاده کرد یا مؤثر نیستند) ممکن است در بارداری از داروهای این دسته استفاده شود.


از جمله این داروها: فنی توئین ، الپروئیک اسید و ارگوتامین


گروه X: ​​مطالعات روی حیوانات یا انسان اثرات تراتوژنیک را نشان داده است. خطر برای جنین به وضوح بیشتر از هر مزیت بالقوه برای مادر است. داروهای این دسته در بارداری منع مصرف دارند.


نمونه هایی از داروهای این دسته عبارتند از تالیدومید و وارفارینپایان مطلب


برچسب ها: دارو بارداری
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی