تاریخ انتشار: ۱۲:۰۷ - ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - 2022 August 10
کد خبر: ۲۱۷۵۶

برجام به نفع ایران تمام می‌شود

مسئول عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا : معتقدم در دور اخیر گفت‌وگوهای وین، پیشرفت نسبی حاصل شده و افزود که ارزیابی‌اش از این مرحله مذاکرات مثبت است.

برجام به نفع ایران تمام می‌شود

به گزارش تلنگر؛ پیتر استانو، سخنگوی و هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت: که ۴ روز پایانی مذاکرات در وین به گفت‌وگوهای غیرمستقیم گروه‌های ایرانی و آمریکایی برای بهبود و به نتیجه رساندن چند مسئله اندک باقی‌مانده و برخی کمبودها در طرح پیشنهادی جوزپ بورل ، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ، گذشت.


وی گفت که این مذاکرات اکنون تمام‌شده و دیگر چیز قابل بحثی وجود ندارد و همه چیز در متن نهایی که روز دوشنبه به مشارکت‌کنندگان در مذاکرات وین تقدیم شد، مشخص شده است.


استانو از بیان هرگونه جزئیات درباره این متن امتناع کرد، اما گفت که این بهترین پیشنهاد ممکن است که در آن ملاحظات همه طرف‌ها لحاظ شده و می‌توان درباره آن به توافق رسید.


وی افزود که اکنون همه طرف‌های مذاکره باید تصمیم سیاسی خود را بگیرند و تأکید کرد که بورل در انتظار گرفتن تصمیمات سیاسی سرنوشت‌ساز برای امضای توافق است.


روز گذشته یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تأکید کرد که دولت جو بایدن آماده امضای هرچه سریع‌تر توافق است و افزود که از نظر آمریکا متن ارائه‌شده از جانب اتحادیه اروپا تنها مبنای ممکن برای احیای برجام است.


روز دوشنبه، وزیر امور خارجه ایران در تماس تلفنی با بو رل، با تأکید بر اینکه گروه مذاکره‌کننده ایرانی با اراده و جدیت برای دستیابی به توافق در وین حضور داشته و ایده‌های سازنده‌ای را برای حل موضوعات باقی‌مانده ارائه داد، اظهار داشت: دیدگاه‌ها و ملاحظات جمهوری اسلامی ایران درباره ایده‌های ارائه‌شده از سوی انریکه مورا به وی‌ منتقل‌شده است و انتظار می‌رود همه طرف‌ها برای دستیابی به متن نهایی توافق از خود اراده و جدیت نشان دهند.


امیر عبداللهیان ضمن تمجید از تلاش‌های هماهنگ‌کننده برای تسهیل دستیابی به توافق، تصریح کرد که توافق نهایی باید تأمین‌کننده حقوق و منافع ملت ایران باشد و رفع پایدار موثر تحریم‌ها را تضمین کند.


مسئول عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این گفت‌وگوی تلفنی اظهار کرد: معتقدم در دور اخیر گفت‌وگوهای وین، پیشرفت نسبی حاصل شده و افزود که ارزیابی‌اش از این مرحله مذاکرات مثبت است.


امیر عبداللهیان همچنین ابراز امیدواری کرد که با واقع‌بینی و اجتناب از اتخاذ مواضع غیر سازنده، به خصوص از سوی آمریکا، مسیر دستیابی به توافق هموار شود.
پایان مطلب
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی