تاریخ انتشار: ۲۰:۲۹ - ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ - 2022 August 12
کد خبر: ۲۱۷۷۰
علم‌الهدی:

کربلا با سه تکنیک خبری تحریف شد

آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه‌های عبادی-سیاسی نماز جمعه مشهد که در رواق امام خمینی(ره) حرم مطهر رضوی(ع) برگزار شد از تاکتیک‌های همیشگی و تکرار شونده دشمن در طول تاریخ بر علیه جهان اسلام و حق گفت.
کربلا با سه تکنیک خبری تحریف شد

به گزارش تلنگر؛ امام‌ جمعه مشهد بعد از اقامه نماز خطبه خود را اینگونه آغاز کرد: با وجود تحریم‌های شدید برعلیه ایران پهناور اسلامی ، امکان بروز مشکلات در دولت، مجلس ، قوه قضاییه، و مسئولان هست، اما با تلاس و برنامه ریزی دستگاه‌های ذی‌ربط این مشکلات قابل حل می‌شوند. مسئله گرانی ارزاق، فشارهای معیشتی و سایر چالش‌های اقتصادی از جمله مشکلاتی است که امروزه وجود دارد اما در مقابل، پیشرفت‌هایی هم برای ما حاصل شده که از دیپلماسی اقتصادی و صادرات گرفته تا سالم‌سازی اقتصاد و مبارزه با فساد از جمله آن‌هاست و بدیهی است که وقتی دولت بخواهد از جیب ۴۰۰۰ نفر، درآمدهای نامشروع را خارج کند و به جیب ۷۵ میلیون نفر واریز کند، افراد فاسد و رانت‌خواران آرام نخواهند گرفت تا سوءاستفاده‌هایی را که تاکنون داشته‌اند، از راه دیگری تأمین کنند. در این شرایط، رسانه‌های دشمن در فضای مجازی با جدیت سیاستی را دنبال می‌کنند که نشان دهد هیچ پیشرفتی حاصل نشده و در مقابل این‌ها، ما هم یک صف به‌هم‌پیوسته و توانمند در داخل کشور داریم که شامل خبرنگاران است.


وی با تأکید بر اینکه خبرنگاران وظیفه دارند که با هجمه رسانه‌ای دشمن مقابله کنند، ابراز کرد: خبرنگاران در خط مقدم جهاد تبیین قرار دارند اما جهاد تبیین توسط رهبر معظم انقلاب بر همه آحاد ملت تکلیف شده تا هرکس که قلم در دست دارد و در فضای مجازی فعالیت می‌کند، در مقابل سم‌پاشی‌های دشمن مقاومت کند و حقایق را آن‌طور که هست، برای مردم تبیین نماید. مردم هم باید به اخباری که در رسانه‌های داخلی منتشر می‌شود اعتماد کنند اما اخباری که منبع آن رسانه‌های معاند خارجی است، قابل‌اعتماد نیست.


علم‌الهدی ضمن تبیین سه تکنیک و دستورالعمل دشمن در رقم زدن مصائب کربلا اظهار کرد: داستان کربلا و مظالمی که بر اهل بیت پیامبر (ص) عارض شد، به دلیل خبرسازی و دروغ‌پراکنی خبری به راه افتاد. آن‌هایی که در فن خبرنگاری ماهر هستند، می‌دانند که سه تکنیک خبری در کربلا ایجاد شد که بدون آن‌ها، اساساً سرنوشت کربلا چنین نمی‌شد. اولین تکنیک خبری، برچسب زدن به امام حسین(ع) بود، به‌گونه‌ای که حضرت سیدالشهدا(ع) را یک عنصر قدرت‌طلب عنوان کردند تا در کوفه‌ای که ۱۲ هزار نفر نامه نوشتند و با اباعبدالله(ع) بیعت کردند، وضعی به وجود بیاید که مردم نسبت به حسین ابن علی(ع) بدبین شوند و او را به‌عنوان یک داعیه‌دار حکومت بشناسند، نه یک امام معصوم.


وی افزود: دومین تکنیک، استفاده از ابزار شایعه‌سازی و دروغ‌پراکنی برای ترساندن دشمن بود، به‌گونه‌ای که به‌دروغ شایعه کردند که لشکر انبوهی از شام عازم کوفه است تا طرفداران حسین ابن علی(ع) را قتل‌عام کند و این‌گونه بود که مردم از حمایت از مسلم ابن عقیل دست برداشتند، او را تنها گذاشتند و از محاصره دارالاماره برای خلع ابن زیاد از حاکمیت عراق عرب پراکنده شدند. در نهایت هم کار به جایی رسید که از جمعیت ۱۸ هزار نفری لشکریان مسلم، تنها ۳۰ نفر در نماز مغرب باقی ماندند که به او اقتدا می‌کردند و در نماز عشا، همین تعداد هم گریختند.


امام جمعه مشهد اضافه کرد: سومین تکنیکی که دشمنان سیدالشهدا(ع) در جریان عاشورا استفاده کردند، راهکار خلع اعتبار و سوءاستفاده از شخصیت‌های مرجع برای فریب دادن مردم بود. مثلاً در ماجرای هانی ابن عروه، عشیره او که مبارزانی دلاور بودند، دارالاماره را محاصره کردند و قصد قتل ابن زیاد را داشتند اما پس از اینکه شریح قاضی با دروغ ادعا کرد که هانی زنده است، مذحجیان از گرد دارالاماره پراکنده شدند.


وی تاکید کرد: خبرنگاران ما باید بدانند که در چنین موقعیت خطیری، در برابر هجمه دشمن ایستاده‌اند و اگر وظیفه خود را به‌درستی انجام دهند، می‌توانند خود را همکار زینب کبری(س) بدانند زیرا کار عقیله بنی‌هاشم نیز اطلاع‌رسانی بود و توانست با خطبه‌ای که در کوفه و شام خواند، یک زد و خورد نظامی را به یک انقلاب همه‌جانبه تبدیل کند. از خداوند متعال می‌خواهیم که به عزت اولیائش، توفیق کامل در عرصه جهاد تبیین را به همه خبرنگاران مخلص و مؤمن عنایت بفرماید.

 

ایشان نیز در خصوص خطبه‌های عبادی-سیاسی نماز جمعه مشهد که در رواق امام خمینی(ره) با اشاره به فرارسیدن ۱۷ مرداد و روز خبرنگار اضافه کرد: در هفته‌ای که گذشت، روز خبرنگار را داشتیم که به مناسبت شهادت یکی از شهدای خبرنگار روز ۱۷ مرداد به‌عنوان روز خبرنگار قرار داده شده اما چون مصادف با روز عاشورا بود، در شعاع جریان عاشورا به‌طور شایسته به آن توجه نشد.


وی افزود: خبرنگاران در تمامی ادوار شهدایی به اسلام و انقلاب تقدیم کرده‌اند که یک نمونه از آن حادثه سقوط یک هواپیما بود که در آن ۳۴ نفر از وابستگان صداوسیما به شهادت رسیدند و بخش عمده‌ای از آنان خبرنگار بودند و به همین دلیل در همه حوزه‌ها، شهید خبرنگار به‌عنوان شهید صف اول و خط مقدم شناخته می‌شود.


نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی در تشریح امتیاز ویژه شهدای خبرنگار در دوران دفاع مقدس با سایر شهدا خاطرنشان کرد: شهدای ما در دوران دفاع مقدس، مجهز به ابزار دفاعی از خود بودند اما شهدای خبرنگار مجهز به ابزار دفاعی نبودند و با یک دوربین عکس‌برداری یا فیلم‌برداری در دل لشکر به سر می‌بردند و جان خود را در راه اطلاع‌رسانی پیروزی‌ها و فتوحات رزمندگان اسلام، قربانی می‌کردند و آخرین شهید نامدار عرصه رسانه هم شهید محسن خزاعی بود که در برابر شیاطین داعشی، در جبهه‌های دفاع از حرم به شهادت رسید.


وی اضافه کرد: مقام معظم رهبری اخیراً با صدور فرمان جهاد تبیین، یک حرکت همگانی در راستای مبارزه با دشمن را آغاز کردند تا بر مبنای آن، در برابر هجمه شیطانی نابکارانه و خائنانه‌ای که دشمنان اسلام در عرصه‌های رسانه‌ای، فضای مجازی و اطلاع‌رسانی برپا کرده‌اند، هر فرد از جامعه ما مکلف باشد تا واقعیت‌ها را به‌طور روشن تبیین کند. در این جهاد که یک فرمان ضروری است، مبارزان و مدافعان خط مقدم، تبار مقدس خبرنگارانی هستند که این فرمان رهبری را اجرا می‌کنند و امروزه در عرصه‌های رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی، مقابله با دشمن اگر حساس‌تر و والاتر از مقابله ما با دشمن در دفاع مقدس و دفاع از حرم نباشد، کمتر نیست.


عضو مجلس خبرگان رهبری، دروغ‌پردازی در خبر، تحلیل‌های مغرضانه، وارونه نشان دادن حقایق و بزرگنمایی مشکلات را چهار راهبرد دشمن در جنگ رسانه‌ای با انقلاب اسلامی دانست و تصریح کرد: دشمن با اسلام و ملت ایران، به وسیله ابزارهایی شیطانی مقابله می‌کند که اول از همه، دروغ‌پردازی در خبر است تا طبق آن، رسانه‌های صهیونیستی به‌عنوان ابراز این سیاست خصمانه، نسبت به ملت، دولت، نظام و این کشور، دروغ‌هایی در دنیا منتشر کنند. تحلیل‌های مغرضانه، دومین راهکار دشمنان است تا رویدادهای فاتحانه‌ای که به‌عنوان نقطه پیشرفت و موفقیت در کشور صورت می‌گیرد را با یک تحلیل مغرضانه به‌عنوان نقطه شکست در دنیا مطرح کند


علم‌الهدی تأکید کرد: همچنین اگر در داخل کشور جریان امیدبخشی آغاز شود، دشمن با وارونه نشان دادن وضعیت داخلی کشور سعی می‌کند تا چنین القا کند که ثمره این جریان هم جز ناامیدی و شکست نخواهد بود. سوژه این سیاست خصمانه، تأثیرگذاری فراگیر بر ملت ایران است تا به‌وسیله مزدوران دشمن که در داخل کشور از آزادی سوءاستفاده می‌کنند، علاوه بر ملت‌های دنیا، جوانان ما نیز نسبت به انقلاب بدبین و ناامید شوند. در نهایت هم بزرگنمایی مشکلات کوچک را در دستور کار قرار می‌دهند تا با انکار محسنات و خوبی‌ها، چنین به نظر بیاید که در ایران اسلامی، مشکلات به نسبت دستاوردها بسیار بزرگ‌تر هستند.
پایان مطلب


شاید برایتان جذاب باشد:
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی