تاریخ انتشار: ۰۸:۳۴ - ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - 2022 August 13
کد خبر: ۲۱۷۷۳

اروپایی‌ها آماده امضا برجام هستند!

بر اساس متن پیشنهادی، اروپایی‌ها غیر آمریکایی‌ها می‌توانند بدون ترس از اعمال تحریم‌های آمریکا، با نهادهای ایرانی تجارت کنند، به شرطی که شریک تجاری اصلی آن‌ها در فهرست تحریم‌های آمریکا نباشد.
اروپایی‌ها آماده امضا برجام هستند!
به گزارش تلنگر؛ بر اساس متن پیشنهادی، اروپایی‌ها غیر آمریکایی‌ها می‌توانند بدون ترس از اعمال تحریم‌های آمریکا، با نهادهای ایرانی تجارت کنند، به شرطی که شریک تجاری اصلی آن‌ها در فهرست تحریم‌های آمریکا نباشد.

به نظر می‌رسد که دولت بایدن آماده است تا امتیازات بیشتری ازآنچه انتظار می‌رفت برای تضمین توافق هسته‌ای جدید به ایران بدهد.

بر اساس گزیده‌هایی از پیش‌نویس متن بازبینی‌شده توسط پولیتیکو، پیشنهاد اروپا برای احیای برجام ، تحریم‌های آمریکا علیه سپاه پاسداران ایران را کم‌رنگ خواهد کرد.

جزئیات این پیش‌نویس پس از 16 ماه مذاکره روز دوشنبه در وین نهایی شد. شرایط نشان می‌دهد که دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات‌متحده، آماده است تا امتیازات بیشتری ازآنچه انتظار می‌رفت برای حصول توافق - به‌ویژه با کاهش فشار بر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بدهد. 

بااین‌حال، راب مالی، فرستاده ویژه آمریکا در مذاکرات ایران؛ تغییر استانداردها یا قوانین آمریکا در اجرای تحریم‌ها را تکذیب کرد.

بایدن تلاش برای احیای توافق هسته‌ای 2015 را در اولویت سیاست خارجی خود قرار داده و استدلال می‌کند که این بهترین راه برای جلوگیری از ساخت بمب هسته‌ای ایران است. بر اساس توافق اولیه، که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در سال 2018 از آن خارج شد، ایران درازای موافقت با محدودیت‌های شدید فعالیت‌های هسته‌ای خود، با لغو تحریم‌های بین‌المللی مواجه شد.

بایدن درخواست ایران مبنی بر لغو تصمیم سال 2019 دولت ترامپ مبنی برقرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست "سازمان‌های تروریستی خارجی" آمریکا را رد کرد. یک گروه دو حزبی از سناتورهای آمریکایی در اوایل ماه می با قطعنامه‌ای اعلام کردند که ایالات‌متحده نباید با هیچ توافقی برای لغو تحریم‌ها موافقت کند.

درحالی‌که پیشنهاد اروپا با میانجیگری جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و با هماهنگی نزدیک با مقامات آمریکایی، تحریم‌های سپاه را به‌خودی‌خود لغو نمی‌کند، اما اثربخشی آن‌ها را به‌شدت محدود می‌کند.

بر اساس متن پیشنهادی، اروپایی‌ها غیر آمریکایی‌ها می‌توانند بدون ترس از اعمال تحریم‌های آمریکا، با نهادهای ایرانی تجارت کنند، به شرطی که شریک تجاری اصلی آن‌ها در فهرست تحریم‌های آمریکا نباشد.

این عبارت به اروپایی‌ها اجازه می‌دهد تا تجارت گسترده‌ای را در سراسر ایران انجام دهند، جایی که تعامل تجاری با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تقریباً اجتناب‌ناپذیر است. یکی از دیپلمات‌های اروپایی خاطرنشان کرد که این عبارت همچنین نشان می‌دهد که نهادهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌توانند صرفاً با انجام تجارت خود از طریق شرکت‌های جانشین و پوسته‌ای که درجه‌ای از جدایی ایجاد می‌کنند و محدودیت‌های ایالات‌متحده را برای شرکت‌ها و افراد غیر آمریکایی بی‌معنا می‌سازند، به دنبال فرار از تحریم‌های آمریکا باشند.

سخنگوی اتحادیه اروپا از اظهارنظر در مورد اصل این پیشنهاد خودداری کرد. اما مالی و دیگر مقامات ایالات‌متحده و همچنین برخی از کارشناسان تحریم، این ایده را که استانداردهای تحریم در حال تضعیف است، مخالفت کردند.

بااین‌حال، مقامات ارشد ایالات‌متحده از وارد شدن به جزئیات در مورد زبان پیش‌نویس پیشنهادی برای بازگرداندن توافق خودداری کرده‌اند.
 

مقام آمریکایی: ما علنی مذاکره نمی‌کنیم 

یک مقام ارشد دولت بایدن گفت؛ ما متن نهایی پیشنهادی اتحادیه اروپا را به‌دقت مطالعه می‌کنیم و پاسخ خود را در صورت درخواست به آن‌ها ارائه خواهیم داد. شما دیده‌اید که چگونه اتحادیه اروپا این متن را به‌عنوان تلاش نهایی خود برای سازش توصیف کرده است - هیچ‌کس نباید تعجب کند که این امر مستلزم تصمیمات دشوار برای همه کشورهای درگیر مذاکره است.
 

رویکرد ملایم اروپا

آمریکا مدت‌هاست که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی قدس آن را هدف قرار داده است، یک بازوی شبه‌نظامی که گروه‌هایی مانند حزب‌الله را آموزش می‌دهد و از آن‌ها حمایت می‌کند. 

دولت بایدن در صورت پذیرش پیشنهاد اروپایی، به‌احتمال‌زیاد با مقاومت شدید در کنگره و فراتر از آن مواجه خواهد شد. بسیاری در کنگره از دادن هرگونه امتیازی به ایران مخالف‌اند. واشنگتن همچنین نگران افزایش همکاری ایران و روسیه ازجمله فروش احتمالی صدها هواپیمای بدون سرنشین ایرانی به مسکو است.

اروپا که ایران را بازار و منبع انرژی جذاب می‌داند، در رویکرد خود به تهران انعطاف‌پذیرتر بوده است. اتحادیه اروپا و بریتانیا، به‌شدت از توافق هسته‌ای حمایت کرده‌اند. 

وفاداری اروپا به این توافق تجاری و شخصی است. دیپلمات‌های ارشد اروپایی سال‌ها برای تدوین توافق اولیه ایران وقت گذاشتند و مقامات در سرتاسر قاره همچنان آن را به‌عنوان دستاورد دیپلماسی اروپایی در دهه‌های اخیر می‌دانند.
 

اروپا به دنبال امضا برجام

پیشنهاد اروپا علاوه بر برداشتن فشار بر سپاه پاسداران، درها را نیز به روی تهران باز می‌کند. همان کشورهای اروپایی که در ژوئن ایران را موردانتقاد قراردادند، با پیوند دادن قطعنامه تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ازسرگیری توافق هسته‌ای، امتیاز بیشتری را پیشنهاد کرده‌اند. متن پیشنهادی بیان می‌کند که ایالات‌متحده و اروپایی‌ها «به‌قصد ایران برای رسیدگی به مسائل باقی‌مانده تا «روز اجرای مجدد» توجه می‌کنند، یعنی تاریخی که این توافقنامه چند ماه پس از اجرای آن بازمی‌گردد.
 

پیشنهاد اروپا به امضا برجام منجر می‌شود؟

علیرغم امتیازات پیش‌نویس اتحادیه اروپا؛ ایران هنوز آن را نپذیرفته است و هنوز در حال بررسی این پیشنهاد است. سایر طرف‌های توافق اولیه، موسوم به «برنامه جامع اقدام مشترک»، شامل پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و همچنین آلمان و اتحادیه اروپا هستند. بااین‌حال، مذاکرات واقعی بین ایالات‌متحده و ایران بوده است و اروپایی‌ها پس از رد مذاکرات مستقیم تهران به‌عنوان یک واسطه عمل می‌کنند.

پس از ماه‌ها مذاکراتی که عمدتاً بی‌ثمر به نظر می‌رسید، بورل از اتحادیه اروپا آنچه را که به گفته او «متن نهایی» بود، روز دوشنبه ارائه کرد.

وی در توییتی نوشت: «آنچه قابل‌مذاکره است، مورد مذاکره قرارگرفته است. بااین‌حال، پشت هر موضوع فنی و هر پاراگراف یک تصمیم سیاسی نهفته است که باید در پایتخت‌ها اتخاذ شود. اگر این پاسخ‌ها مثبت باشد، می‌توانیم این قرارداد را امضا کنیم.»

انتهای مطلب

برچسب ها: برجام مذاکره
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی