تاریخ انتشار: ۱۳:۰۰ - ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - 2022 August 15
کد خبر: ۲۱۸۰۴

چگونه خودمان انتخاب رشته کنیم؟

در واپسین دم روزهای انتخاب رشته کنکور سراسری داوطلبانی که موفق به انتخاب رشته به هر دلیلی نشده‌اند، در وحله اول باید آرامش خود را حفظ کنند و مراحل ذکر شده را رعایت کنند.
چگونه خودمان انتخاب رشته کنیم؟

 انتخاب رشته فرایندی است که داوطلبان کنکور با در نظر گرفتن رتبه خود، آخرین رتبه قبولی دانشگاه و رشته مدنظرو همینطور شهر سکونت خود، می‌توانند به راحتی انتخاب رشته مطمئنی را انجام دهند. آن‌ها همچنین می‌توانند مشاوران و متخصصان مناسبی را برای انتخاب رشته در نظر بگیرند.فضای روانی و هیجانی داوطلبان در زمینه انتخاب رشته باید آرام باشد و خانواده ها باید به آن ها جهت افزایش اطلاعات شغلی کمک کنند. 


افزایش اطلاع از رشته ها و دانشگاه ها بسیار مهم است و داوطلبان باید انتخاب رشته عاقلانه و اصولی داشته باشند و در این مسیر با مشاور متخصص که حتما در رشته مشاوره شغلی تحصیل کرده در ارتباط باشند و مراقب باشند که درگیر تبلیغات نشوند.


برخی مشاوران مدعی قبولی داوطلبان با رتبه های نجومی در دانشگاه های برتر هستند که این فضا، تبلیغاتی بیش نیست و داوطلبان حتما با هر رتبه ای باید انتخاب رشته کنند؛ چرا که در شهریور پس از نتایج نهایی اگر هم در دانشگاهی پذیرفته نشدند حسرت نداشته باشند.


برخی داوطلبان می گویند که با رتبه کسب شده کدام رشته و دانشگاه قبول می شویم‌ که این سوال به شدت نادرست است و انتخاب رشته بر اساس شانس قبولی اشتباه ترین فرآیند انتخاب رشته است.


داوطلبان باید در زمان انتخاب رشته حتما استعداد و علایق خود را در نظر بگیرند؛ نه با توجه به شانس قبولی، البته این موضوع در انتخاب رشته و چینش در نظر گرفته می شود اما صرفا بر این اساس اشتباه است.


بحث دوره های تحصیلی و هزینه های دانشگاه ها باید در زمان انتخاب رشته توجه کرد، بحث بومی گزینی هم باید توجه شود و اگر داوطلب رتبه خوبی کسب کرده و قصد انتخاب رشته های دانشگاه های تهران را دارد و در بوم محل زندگی او نیست می تواند رشته ها را انتخاب کند.
پایان مطلب


ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی