تاریخ انتشار: ۱۲:۰۷ - ۰۳ شهريور ۱۴۰۱ - 2022 August 25
کد خبر: ۲۱۹۱۸

کشورهای مدعی حقوق بشر در تمامی جنگ‌های دنیا رد پا دارند!

عکسی که در خبر منتشر شده است؛ یکی از عکسهای معروف از تونل‌های زیرزمینی لندن است و تصویر مادر و دختری را نشان می‌دهد که وحشتزده هستند. این عکس ژانویه 1945 گرفته شده است.
کشورهای مدعی حقوق بشر در تمامی جنگ‌های دنیا رد پا دارند!
به گزارش تلنگر؛ تاریخ اروپا و امریکا نشان می‌دهد که غربی‌ها هیچگاه دنبال صلح نبودند؛ آنها هر وقت که زورشان به کسی می‌رسید به او ظلم می‌کردند. گواه این سخن تاریخ برده داری امریکا و اروپا و البته جغرافیای جنگ‌های جهانی اول و دوم است. 

در تاریخ این کشورها همواره خونریزی نکته‌ای ویژه است. نگاهی به تاریخ استعماری آفریقا و آسیا این مهم را کاملا نشان می‌دهد.

اما چه شد خونریز‌ترین اقوام دنیا دایه دار حقوق بشر و امنیت در جهان شدند؟ یک سوی بیشتر جنگهای دنیا اروپا و امریکا هستند اما همه دنیا فکر می‌کنند که مسلمانان تروریست هستند.

تمام سازمان‌های و نهادهای بین‌المللی در این کشورها قرار دارند و از این مهمتر آنها و یک کشور شرقی اجازه دارند هر چیزی که سران کشورهای دنیا در سازمان ملل تصویب می‌کنند را وتو کنند.
 
کدام کشورهای حق وتو دارند؟
کشورهای ایالات متحده امریکا، فرانسه، چین، روسیه و انگلستان دارای حق وتو هستند.  این کشورها می‌توانند تمامی قوانینی که در سازمان ملل تصویب می‌شود را وتو کنند.

مواردی که در آن از حق وتو استفاده شده چیست؟
تا سال 1991 تقریباً نیمی از حق وتو متعلق به اتحاد جماهیر شوروی بود. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991، ایالات متحده اغلب از حق وتو استفاده می کرد. از سقوط دیوار برلین در سال 1989 تا پایان سال 2004، حق وتو در مجموع 19 بار استفاده شد:
1. آمریکا (11 مورد مربوط به خاورمیانه و مسائل مربوط به اسرائیل، 1 مورد در بوسنی و هرزگوین و 1 مورد مربوط به حمله آمریکا به پاناما)
2. روسیه 6 مورد (2 مورد از قبرس، 1 مورد از بوسنی و هرزگوین، 1 مورد از میانمار و 1 مورد از جمهوری خودمختار کریمه و 1 مورد از خروج از خاک اوکراین)
3. آمریکا همه قطعنامه‌های ضد اسرائیلی را وتو کرده و در مورد یکی از آنها رای ممتنع داده است.
4. بریتانیا تا سال 1989 از حق وتو استفاده نکرد. همچنین از سال 1970 از حق وتو برای تصمیمات مرتبط استفاده نکرده است.

حق وتو ابزاری برای سلطه‌گری!
این حق از کجا آمده و چه کسی به آنها حق وتو داده است؟ در تعریف حق وتو آمده است که  "وتو، اصطلاحی در زبان لاتین به معنای منع می‌کنم است. این واژه برای لغو یکطرفه یک قانون به کار می‌رود و به این ترتیب وتو قدرت نامحدودی است که می‌تواند سبب جلوگیری از تغییرات خاص شود. حق وتو براساس اندیشه برتری صلح بر عدالت در اختیار ۵ عضو دائم شورای امنیت قرار گرفته‌است." اما در واقع این برتری به این کشورها داده شده تا بر دنیا حکومت کنند و ارباب دنیا باشند. 

تعریفی جز این نمی‌توان داشت؛ چرا که تاریخ نشان داده هر آنچه که به ضرر منافع کشورهای صاحب حق وتو در دنیا است الارغم اجماع حداکثری تمام کشورهای دنیا؛ جنبه قانون جهانی پیدا نخواهد کرد.

دوباره به عکس نگاه کنید؛ کدام کشورهایی که امروز حق وتو دارند در ترس و وحشت این مادر و دختر سهیم بودند؟

انتهای مطلب / ا.م
برچسب ها: حق وتو حقوق بشر
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی