تاریخ انتشار: ۰۹:۴۵ - ۰۷ شهريور ۱۴۰۱ - 2022 August 29
کد خبر: ۲۱۹۴۹

ایران هفته آینده نظر خود را در خصوص مذاکرات برجام اعلام می‌کند

به نظر می‌رسد که بررسی پاسخ ایالات‌متحده به متن پیش‌نویس اتحادیه اروپا برای بازگرداندن توافق هسته‌ای 2015 چند روز دیگر طول می‌کشد.
ایران هفته آینده نظر خود را در خصوص مذاکرات برجام اعلام می‌کند

به گزارش تلنگر؛ نورنیوز روز یکشنبه در توییتی نوشت: " بررسی واکنش آمریکا در سطوح کارشناسی ادامه دارد و «حداقل» تا پایان هفته طول می‌کشد."


ایران اوایل ماه جاری پاسخ خود را به متن اروپایی ارسال کرده بود و واشنگتن نیز روز چهارشنبه، بیش از یک هفته پس از پاسخ ایران، بازخورد خود را به متن ارسال کرد.


جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، هر دو پاسخ را "معقول" توصیف کرد و گفت که قصد دارد جلسات بیشتری را در وین ترتیب دهد تا در صورت امکان توافق نهایی شود.


ایالات‌متحده در سال 2018 به‌طور یکجانبه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را که این توافق به‌طور رسمی شناخته می‌شود، کنار گذاشت و تحریم‌های سختی را اعمال کرد که در حال حاضر اجرایی می‌شوند.


در پاسخ به این اتفاق ایران نیز به‌صورت گام‌به‌گام از برجام عقب‌نشینی کرد.


در صورت حصول توافق، انتظار می‌رود صدها تحریم برداشته شود و تهران بار دیگر با محدود کردن برنامه هسته‌ای خود ازجمله غنی‌سازی و ذخایر اورانیوم موافقت کند.


مقامات ایرانی و آمریکایی به‌طور رسمی در مورد جزئیات این مذاکرات اظهارنظر نکرده‌اند، اما گمان می‌رود یک موضوع حل‌نشده باقی‌مانده است. درخواست‌های ایران برای تضمین برخورداری از مزایای اقتصادی که در توافق اولیه وعده داده‌شده بود اما در عمل اتفاق نیفتاد.


عملاً با حل شدن این مهم می‌توان پرونده احیای برجام را بست و منتظر بازخوردهای امضا آن بود.


انتهای مطلب/ ا.م


برچسب ها: برجام
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی