تاریخ انتشار: ۱۱:۳۷ - ۱۱ شهريور ۱۴۰۱ - 2022 September 02
کد خبر: ۲۱۹۹۷
تعداد نظرات: ۱ نظر

عبور از عقب ماندگی های جامعه مستلزم استفاده از ظرفیت ها است

پس از نشست بررسی تطبیقی سه جنبش مشروط سازی قدرت در تاریخ معاصر ایران، سید حسین مرعشی در صفحه شخصی خود اینطور نوشت: در جامعه ما ظرفیت‌های تجربی، علمی، تحمل و مدارا هنوز پذیرش ندارد و حتی پذیرش یکسری حداقل‌ها هم فراهم نیست.
عبور از عقب ماندگی های جامعه مستلزم استفاده از ظرفیت ها است
به گزارش تلنگر؛ سید حسین مرعشی در راستای نشست بررسی تطبیقی سه جنبش مشروط سازی قدرت در تاریخ معاصر ایران، در صفحه شخصی خود اینطور نوشت: این مطالعه به ما نشان داد که ضرورت پشت سر گذاشتن عقب ماندگی های یک جامعه به شرایط درحال‌توسعه و تکامل چگونه وابسته است. 

این در حالی است که در جامعه ما ظرفیت‌های تجربی، علمی، تحمل و مدارا هنوز پذیرش ندارد و حتی پذیرش یکسری حداقل‌ها هم فراهم نیست.


خیلی از تحول‌خواهان ظاهراً دموکرات بودند، اما درواقع این‌طور نبود. دموکراسی هم مانند دیگر ارزش‌های بشری مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرد. همان‌طور که مسائل دیگری مانند فقه، دین و... مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند.


در حال حاضر باید گفت که ۱۲۰ سال تجربه برای جامعه‌ای که متکی به قدرت بوده است، هنوز کم است و کافی نیست. حال باید دید با همه این هزینه‌هایی که کشور پرداخت کرده است، نتایج آن را هم مدون کرده‌ایم یا نه؟ اگر نکرده باشیم و ارائه نداده باشیم یعنی نسل بعد از ما هم دوباره همه این‌ها را باید تجربه کند.


از تجربه‌های جهانی استفاده نکرده‌ایم که هیچ، از مسائل ملی هم‌درس نگرفته‌ایم.

 وجه تشابه روحانی به مصدق را می‌توان در توافق برجام دید، اما همان‌طور که مصدق در متفرق کردن حامیانش رفتار کرد، روحانی هم دوباره انجام داد و از نو تجربه کرد.


مدون شدن تجربه‌ها و لزوم آموزش آن به مردم نیاز امروز است. این امر لازمه عبور جامعه از یک شرایط بسیار ابتدایی و بدون سابقه به یک جامعه امروزی است.انتهای مطلب
برچسب ها: مرعشی دموکرات ها
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
محمدرضا کیانفر
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۹
0
0
.
سیدحسین مرعشی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی گفت: تنها راه‌حل خروج از وضع موجود اصلاحات است.

آقای مرعشی،
وقت گرانبهاتر از طلای خودتان را هدر ندهید زیرا حنای اصلاحات رنگش را پس داد و ثابت کرد که جمهوری اسلامی همچون همه‌ی دیکتاتوریهای طول تاریخ اصلاح پذیر نیست.
نیست غم گر آب و رنگ این چمن بر باد رفت، شبنم ما نیز اجزای هوا خواهد شدن.
گر چنین دارد کمین عافیت سرگشتگی، سنگ این کهسار یکسر آسیا خواهد شدن.

سرور گرامی،
تنها راه نجات میهن اتحاد ماست که هم‌صدا جمهوری اسلامی را تشویق به انجام دو فوریت نماییم:
1- قطع دشمنی با آمریکا برای دفع تهدیدات خارجی.
2- به رسمیت شناختن حق آزادی بیان مصوب قانون اساسی جهت حل مشکلات داخلی.
با تشکر از توجه شما.
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی