تاریخ انتشار: ۰۷:۵۲ - ۱۲ شهريور ۱۴۰۱ - 2022 September 03
کد خبر: ۲۲۰۰۰

آمریکا آخرین اقدام تهران را «سازنده» نمی‌داند

وزارت امور خارجه آمریکا آنچه را که ایران به‌عنوان تلاش برای «نهایی کردن مذاکرات» در آخرین تلاش‌ها برای توافق بر سر یک توافق توصیف کرده را رد کرد.
آمریکا آخرین اقدام تهران را «سازنده» نمی‌داند
به گزارش تلنگر؛ پس‌ازآن که ایالات‌متحده آخرین پیشنهاد ایران را رد کرد، امیدها برای نتیجه‌گیری سریع مذاکرات در مورد احیای توافق هسته‌ای کاهش یافت.

واکنش سریع واشنگتن به متن ایران، که اندکی قبل از ساعت 3 صبح جمعه به‌وقت‌تهران تحویل داده‌شده بود، مستقیماً با ادعاهای تهران مبنی بر اینکه پیشنهاد‌هایش «رویکردی سازنده» باهدف «نهایی مذاکرات» ارائه می‌کرد، در تضاد بود.

تنها دقایقی پس از دریافت پیشنهاد‌ها ایران توسط اتحادیه اروپا و ارسال به واشنگتن، دولت بایدن به‌طور موقت، اما ناگهانی، به آن پاسخ منفی داد.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «می‌توانیم تأیید کنیم که پاسخ ایران را از طریق اتحادیه اروپا دریافت کرده‌ایم». ما در حال بررسی آن هستیم و از طریق اتحادیه اروپا پاسخ‌خواهیم داد، اما متأسفانه سازنده نیست.»
به نقل از یک مقام آمریکایی که نامش فاش نشده است، در پولیتیکو نقل‌شده است: «بر اساس پاسخ آن‌ها به نظر می‌رسد که در حال حرکت‌به‌عقب هستیم».

مشخص نیست در متن ایران که آخرین دور مبادله رفت‌وبرگشت با واشنگتن باهدف اصلاح پیش‌نویس توافقنامه ارائه‌شده توسط اتحادیه اروپا در 8 اوت بود، چه چیزی وجود داشت. ایران اولین پاسخ خود را به این پیش‌نویس در 15 آگوست داد که با واکنش آمریکا همراه شد. آخرین سند ایران نیز به‌نوبه‌خود پاسخی به متن آمریکا بود.

مقامات هر دو طرف نسبت به امکان همگرایی در یک توافق نهایی که توافق هسته‌ای 2015 را احیا می‌کند که در آن ایران محدودیت‌های سختی را برای فعالیت‌های هسته‌ای خود درازای لغو تحریم‌ها پذیرفته بود، محتاطانه خوش‌بین بودند. این توافق پس از خروج دونالد ترامپ از مشارکت آمریکا در سال 2018 و بازگرداندن تحریم‌ها به‌شدت فرسوده شده است.

هفته گذشته، جان کربی، سخنگوی امنیت ملی ایالات‌متحده، آنچه را که امتیازات ایران خوانده بود، ستایش کرده بود و روز چهارشنبه این هفته گفت که کاخ سفید "امیدوار است" به توافق برسد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اوایل روز جمعه در تهران گفت که متن جدید ایران «رویکردی سازنده باهدف نهایی کردن مذاکرات» ارائه می‌کند.

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه نیز روز چهارشنبه در یک سخنرانی در جمع دیپلمات‌های فرانسوی در پاریس، اظهار امیدواری کرد که بتواند «در چند روز آینده» به توافق برسد.

اما علی علیزاده، یکی از اعضای کمیسیون امنیت مجلس ایران، با هشدار نسبت به عدم همسویی موضع آمریکا با متن پیش‌نویس اتحادیه اروپا، این خوش‌بینی را کاهش داد و گفت که این امر امیدهای قبلی او را مبنی بر اینکه چند روز دیگر به توافق رسیده است، از بین برده است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، گفت که ایران همچنان به تضمین‌های قوی‌تری نیاز دارد که لغو تحریم‌های آمریکا تأثیر عملی خواهد داشت و نمی‌تواند به‌آسانی توسط دولت‌های آینده آمریکا دوباره اعمال شود.

وزیر امور خارجه در یک کنفرانس مطبوعاتی با همتای روسی خود سرگئی لاوروف در مسکو گفت: «در مورد تضمین‌ها، ما به متن قوی‌تری نیاز داریم».

جو بایدن گفته است که می‌تواند پایبندی آمریکا به توافق را در دوران ریاست‌جمهوری خود تضمین کند، اما نه توسط دولت‌های آینده - درواقع به ایران تنها دو سال ضمانت کاهش تحریم‌ها را می‌دهد.

ایالات‌متحده با قول اینکه هرگونه قرارداد تجاری یا سرمایه‌گذاری که قبل از خروج دولت آینده از توافق امضاشده باشد شامل تحریم‌های احتمالی نخواهد شد، سعی کرده به تهران آرامش دهد تا پنج سال از تحریم‌های ایالات‌متحده مصون خواهد ماند.

نسل سانتریفیوژها تغییر کرده است
غرب خواهان نابودی این سانتریفیوژها یا خارج کردن آن‌ها از ایران است اما ایران فقط می‌خواهد این دستگاه‌ها را در داخل ایران برچیده و ذخیره کند.

ایران استدلال می‌کند که انبار سانتریفیوژها در ساختمانی تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌عنوان تضمینی برای پایبندی ایالات‌متحده به توافق عمل می‌کند. جمهوری‌خواهان ایالات‌متحده همچنین خواهان تضمین عدم ارسال اورانیوم مازاد غنی‌شده به روسیه، بدون نظارت سازمان ملل هستند.

مقامات رژیم صهیونیستی می‌گویند که این توافق مسیری را برای دستیابی به سلاح هسته‌ای ایران باز می‌کند زیرا این کشور اجازه خواهد داشت تا سال 2026 عملیات سانتریفیوژهای پیشرفته را آغاز کند و سپس تا سال 2031 اورانیوم بیشتری را در سطوح بالاتر غنی‌سازی کند. بدتر است و این تاریخ‌های انقضا را می‌توان در مذاکرات تمدید کرد.

انتهای مطلب

ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی