تاریخ انتشار: ۱۱:۰۰ - ۲۳ شهريور ۱۴۰۱ - 2022 September 14
کد خبر: ۲۲۱۵۵

کمبود سرم مسئله‌ای است که دوباره مطرح شده است

رئیس کل سابق سازمان نظام پزشکی با ذکر این مسئله که حتی برای بیمارانی که نیاز به عمل جراحی دارند، سرم وجود ندارد از سهمیه بندی شدن سرم‌ در اکثر بیمارستان‌ها نیز خبر داد.
کمبود سرم مسئله‌ای است که دوباره مطرح شده است

به گزارش تلنگر؛ سرم به عنوان یکی از اقلام دارویی پر مصرف در کشور تلقی می‌شود که در اغلب نسخه های بیماران وجود دارد. شاید همین موضوع باعث شده حالا با کمبود سرم مواجه شویم. کمبود سرم در سطح داروخانه‌ها و مراکز درمانی، باعث شده تا روند تجویز آن برای بیماران، با محدودیت‌ها و مشکلاتی همراه شود. این در حالی است که سرم به عنوان یکی از داروهای معمول شناخته می‌شود که حالا تأمین آن دچار مشکل شده است.


محمدرضا ظفرقندی رئیس کل سابق سازمان نظام پزشکی، در حساب تویتیر شخصی خود نسبت به این مشکل اینطور نوشت :

کمبود سرم مسئله‌ای است که دوباره مطرح شده است


وی با عنوان این مطلب که سرم در اکثر بیمارستان‌ها سهمیه بندی شده است، افزود: حتی برای بیمارانی که نیاز به عمل جراحی دارند نیز سرم وجود ندارد.


در این حین که حسین شمالی مدیرکل دارویی سازمان غذا و دارو، چندی قبل عنوان داشته بود که مصرف سرم در کشور نسبت به گذشته افزایش یافته که دلایل مختلفی دارد.


وی توضیح داده بود که بخشی از افزایش مصرف سرم مربوط به فصل گرما و بیماری‌های شایع فصل تابستان است.


مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، این موضوع را هم عنوان داشته بود که سرم روزانه وارد می‌شود و ظرف دو هفته آینده کمبود سرم رفع می‌شود.


در همین حال، واکنش‌های متفاوتی را از سوی معاونت‌های غذا و دارو در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در ارتباط با کمبود سرم شاهد هستیم. به طوری که حجت الله انصاری سرپرست معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، گفته است که سرم از سوی مردم خودسرانه مصرف می‌شود و از طرف پزشکان نیز بی رویه تجویز می‌شود.


از سوی دیگر، شهرام یغمایی معاون دارو و غذای دانشگاه علوم پزشکی سمنان، با ذکر کمبود گسترده سرم در کشور و محلول‌های تزریقی از تصمیم سازمان غذا و دارو برای تامین محلول‌های تزریقی خبر داد و گفت: شرکت‌های تولیدکننده سرم با سه شیفت کاری و تمام وقت کار می‌کنند تا نیاز کشور به سرم را رفع کنند.


پایان مطلب


برچسب ها: سرم اتاق عمل دارو
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی