تاریخ انتشار: ۱۲:۴۲ - ۲۳ شهريور ۱۴۰۱ - 2022 September 14
کد خبر: ۲۲۱۵۷

سفر کاری رئیسی به آمریکا

خبر برنامه‌ریزی مقدماتی برای انجام این سفر را روز گذشته علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت اعلام کرد.
سفر کاری رئیسی به آمریکا


به گزارش تلنگر؛ اقدامات لازم پیش از نخستین سفر ابراهیم رئیسی، به نیویورک در حال انجام است. هرساله نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار می‌شود. رئیس‌جمهوری برای شرکت در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل که مهر ماه در آمریکا برگزار خواهد شد، عازم این کشور شود. در صورت سفر رئیسی به آمریکا این نخستین سفر او به آمریکا به عنوان رئیس‌جمهور ایران خواهد بود. رئیسی از زمان انتخاب به عنوان رئیس‌جمهوری به روسیه و برخی کشورهای منطقه سفر کرده اما تاکنون به هیچ یک از کشورهای اروپایی و غربی سفر نکرده است.


روز گذشته علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت از برنامه‌ریزی ابتدایی برای انجام این سفر را اعلام کرد. رئیس دفتررئیس‌جمهور از سفر آیت‌الله رئیسی به نیویورک برای شرکت در اجلاس سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل خبر داد.


غلامحسین اسماعیلی، در حاشیه جلسه دولت اظهار کرد: سفر آقای رئیس‌جمهور به ازبکستان یک سفر چندوجهی است که ابتدا دیدار دوجانبه با مقامات ازبکستان و بر اساس قواعد سفرهای دیپلماتیک، ملاقات دو رئیس‌جمهور و وزرای محترم هیات همراه انجام خواهد گرفت.


وی افزود: جلسات کمیسیون مشترک دو کشور برگزار می‌شود و حدود 18 سند و تفاهم‌نامه همکاری بین ایران و ازبکستان امضا خواهد شد.


رییس‌دفتر رییس‌جمهور بیان کرد: بُعد دیگر سفر ملاقات‌ها دوجانبه با سران کشورهای حاضر در این اجلاس است؛ دیدارهایی اعم از دیدار با روسای جمهور روسیه، چین، هند و سایر کشورهایی که در اجلاس شانگهای حضور خواهند داشت.


اسماعیلی بیان کرد: دیگر بُعد سفر اجلاس سازمان همکاری‌های اقتصادی شانگهای است که به‌عنوان سازمان مهم منطقه‌ای و بین المللی مطرح است و دایره شمول آن کشورهای بزرگ و متعددی هستند و همکاری‌های منطقه‌ای می‌تواند نقش مهمی در اقتصاد ما داشته باشد.


وی گفت: علاوه بر این به لحاظ اینکه کلیات فرایند عضویت ایران در شانگهای سال قبل به تصویب رسیده بود، امسال هم سند عضویت ایران که به تصویب دولت رسیده، مصوبه هیئت دولت و سندهای 49 گانه مربوط به عضویت ما به تصویب دولت رسید. سند اصلی توسط وزیر خارجه و وزاری خارجه عضو این سازمان به امضا می‌رسد و این موفقیت خوبی برای ایران در این سفر خواهد بود.
پایان مطلب
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی