تاریخ انتشار: ۱۴:۰۰ - ۰۲ مهر ۱۴۰۱ - 2022 September 24
کد خبر: ۲۲۲۴۷

سقوط بی‌سابقه طلا

مهم ترین عامل سقوط قیمت طلا در روزی که گذشت افزایش ارزش دلار و همچنین افزایش نرخ سود اوراق قرضه در آمریکا بود.
سقوط بی‌سابقه طلا

به گزارش تلنگر؛ افزایش نرخ دلار و ارزش آن در جهان و سقوط پی‌درپی شاخص کل طلا جهانی با احتمال افزایش بیشتر نرخ بهره توسط فدرال رزرو در نشست های بعدی است.


قیمت هر اونس طلا در آخرین روز معاملاتی هفته برای ساعاتی تا سطح 1640 دلاری نیز پایین رفت که در دو سال اخیر سابقه نداشته است. با این حساب طلا در آستانه ثبت دومین هفته نزولی متوالی قرار گرفته است. طلا در شش هفته اخیر به جز یک هفته، که در آن هم توفیق چندانی نداشت، نزولی بوده است.


تحلیل گران بر این باورند که قیمت طلا در کوتاه مدت تحت تاثیر رشد ارزش دلار و همچنین سود اوراق قرضه می تواند همچنان نزولی باشد. شاخص دلار در روز جمعه یک درصد دیگر رشد کرد و وارد کانال 112 واحدی شد. کانالی که از میانه سال 2002 دست دلار به آن نرسیده بود. شاخص دلار ارزش پول ملی آمریکا در برابر ارزهای معتبر جهانی از جمله یورو، ین و یوان را اندازه گیری می کند. همچنین نرخ سود اوراق قرضه 10 ساله در آمریکا نیز روز جمعه افزایشی بود تا رکوردی 11 ساله را جابه جا کند.


در هفته گذشته فدرال رزرو برای سومین بار متوالی در حد 0.75 درصد شد. همچنین بانک مرکزی انگلیس نرخ های بهره خود را افزایش دادند و البته نگرانی ها نسبت به افزایش رکود جهانی را نیز بیشتر کردند.


با اینکه عواملی چون رکود جهانی و همچنین افزایش تنش مجدد در جنگ اوکراین باعث ورود مقداری سرمایه به بازار طلا شده است اما فعلا طلا در برابر سد محکم نرخ های بهره قرار دارد.پایان مطلب

ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی