تاریخ انتشار: ۱۲:۲۸ - ۰۴ مهر ۱۴۰۱ - 2022 September 26
کد خبر: ۲۲۲۶۶

ریشه‌یابی علت مسیر منتهی به سقوط بورس

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با تنظیم نامه‌ای در خصوص تنش‌های بازار سرمایه به معاون اول رئیس جمهور، خواستار رسیدگی به علل این تنش‌ها شد.
ریشه‌یابی علت مسیر منتهی به سقوط بورس

به گزارش تلنگر؛ مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با ارسال یک پیام رسمی خطاب به محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهور به تجزیه و تحلیل اوضاع ایران در حیطه بازار سرمایه و بورس پرداخت.


در متن نامه ارسالی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به معاون اول رئیس جمهور، چالش‌ها و عوامل نگرانی در بازار سهام در شرایط فعلی در ۸ تیتر خلاصه و ارسال شد.


در این پیام مهمترین چالش‌ها و عوامل ایجادکننده نگرانی‌های بازار سهام در محورهای هشت‌گانه شامل «روند افزایشی نرخ سود بانکی و تاثیر آن بر خروج نقدینگی از بازار»، «کاهش حاشیه سود شرکت‌های ناشی از افزایش نرخ خوراک و حامل‌های انرژی»، «قیمت‌گذاری دستوری محصولات صنایع از قبیل خودرو، شوینده، لاستیک و ...»، «انجام معاملات شرکت پالایش و پخش در بورس انرژی»، «نوسان در نرخ ارز و تاثیر آن در افزایش نااطمینانی‌های صنایع برای توسعه فعالیت»، «واگذاری سهام در شرکت‌های خودروسازی»، «اتخاذ تصمیمات برای شرکت‌های صادرات محور بدون درنظرگرفتن منافع کلان اقتصادی» و «قطعی برق در تابستان و گاز در زمستان و آثار منفی آن بر تولیدو بهای تمام شده» نام برده شده است.


در پایان این نامه ۷ صفحه‌ای پیشنهادهایی برای مدیریت نااطمینانی‌ها در بازار سهام نیز در ۶ محور با عنوان «تثبیت نرخ سود بین بانکی در کانال از پیش تعیین شده»، «حذف نرخ‌ هاب اروپایی از فرمول قیمت‌گذاری نرخ خوراک و سوخت گاز»، «حذف قیمت‌گذاری دستوری»، «شفاف شدن روابط مالی فیما بین دولت و بنگاه‌های اقتصادی»، «تعیین تکلیف واگذاری سهام خودروها» و «واریز مابقی تعهدات صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار» ارائه شده است.


پایان مطلب


ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی