تاریخ انتشار: ۱۷:۰۰ - ۱۸ مهر ۱۴۰۱ - 2022 October 10
کد خبر: ۲۲۳۷۷

درصد موفقیت کسب و کار برای شروع در بازار کشت گل

بنا به گفته انجمن گل و گیاهان زینتی، ایران ظرفیت صادرات یک میلیارد دلاری، در این صنعت رادار است ولی در حال حاضر فقط 40 میلیون دلار صادرات می‌کند و این به مفهوم استفاده 5 درصدی از ظرفیت گل و گیاه داخل کشور است.
درصد موفقیت کسب و کار برای شروع در بازار کشت گل

به گزارش تلنگر؛ پرورش گل و گیاه در دنیا به اندازه‌ای رشد و گسترش یافته است که به یکی از صنعت های پر درآمد مبدل شده است.گفتنی است میزان گردش مالی صادرات گل در جهان 20 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود. مورد جذاب دیگر می‌توان به برابری ارزش اقتصادی 100 شاخه گل رز با یک بشکه نفت اشاره کرد.


صنعت گل و گیاه جزو صنایع سودآور هست که ایران نیز با برنامه‌ریزی صحیح، سرمایه‌گذاری مناسب، افزایش گلخانه‌ها، ارائه تسهیلات ویژه و کم سود، دست‌یابی به علم روز، آموزش حرفه‌ای پرورش گل و گیاه در ابعاد کوچک و بزرگ می‌تواند سبب رونق تولید در این صنعت و تسخیر بازارهای جهانی و ارزآوری شود.


درصد موفقیت کسب و کار برای شروع در بازار کشت گل


علی رقم بالا بودن کیفیت گل‌های تولیدی در ایران، کشورمان هنوز نتوانسته به جایگاه واقعی خود درزمینهٔ صادرات گل و گیاه دست پیدا کند. بنا به گفته انجمن گل و گیاهان زینتی، ایران ظرفیت صادرات یک میلیارد دلاری، در این صنعت رادار است ولی در حال حاضر فقط 40 میلیون دلار صادرات می‌کند و این به مفهوم استفاده 5 درصدی از ظرفیت گل و گیاه داخل کشور است.


کشورهای نظیر هلند، بلژیک و ژاپن جزو پرچم‌داران این صنعت هستند. بااین‌حال ایران باوجود داشتن توانایی در این زمینه و همچنین داشتن موقعیت ویژه همچون موقعیت جغرافیایی خاص، خاک حاصل خیز و دمای مناسب، از موقعیتی عالی برای پیشرفت و توسعه و رونق این صنعت برخوردار است. کشور ایران هفدهمین کشور تولید کنند گل در دنیا اما رتبه ۱۰۷ بازارهای صادراتی را دارد و این موضوع بستر را برای آزاد کردن پتانسیل‌های این صنعت فراهم کرده است.شاید برایتان جذاب باشد:

  معرفی مقاصد زیبا ایران برای سفر در پاییز 


بزرگ‌ترین طرفداران بازار گل ایران در سال گذشته از کشورهای مختلف، کشورهای آذربایجان، اوکراین، عراق، مولداوی و ارمنستان بوده‌اند. البته روسیه و گرجستان و بلاروس شاخه گل‌های ایرانی را باقیمت مناسب خریداری می‌کنند و دربسته بندی‌های شیک و لاکچری به اسم خود باقیمتی بیشتر به کشورهای دیگر صادر می‌کنند. گل‌های رز، میخک، داوودی، مریم، نرگس و سوسن پرطرفدارترین گل‌های صادراتی ایران هستند.


درصد موفقیت کسب و کار برای شروع در بازار کشت گل


نباید بی‌تفاوت از کنار این واقعیت که مردم ایران عاشق گل و گیاه هستند بگذریم چراکه بعید است شهروند ایرانی از کنار یک گلدان زیبا عبور کند و به آن توجهی نداشته باشد، پس این موضوع نشان‌دهنده علاقه مردم کشورمان به گل و گیاه به‌ویژه نوع آپارتمانی آن است اما چون در معرفی آن به مردم و نوع نگهداری از آن‌ها ضعف وجود داشته است هنوز ارتباط مناسبی بین گل و گیاه زینتی و مردم برقرار نشده است.


برای اتصال حلقه واسط بین مردم و گل و گیاه آموزش‌های تخصصی و گلخانه‌ها نقش ویژه‌ای دارند و دولت نیز می‌تواند باسیاست‌های خود افراد را به سمت گل و گیاه سوق دهد. اگر متخصصان گل و گیاه در ایران افزایش یابند علاوه بر این‌که می‌توانند بخشی از ظرفیت مقبول مانده این صنعت را آزاد کنند به کارآفرینی برای خود و دیگران نیز می‌توانند کمک کنند. بازار گل و گیاه در ایران هنوز باید مسیر زیادی را تا اشباع شدن، طی کند و این بستر بسیار مناسبی برای افرادی است که به دنبال فرصت شغلی مناسبی هستند.


کشور هلند اگر توانسته باوجود وسعت کم به سطح قابل قبولی در صنعت گل و گیاه در بازارهای جهانی دست یابد پس به همان دلیل کشور عزیزمان نیز که تمام بسترهای لازم را مهیا دارد می‌تواند به این مهم نائل آید ولی به آن شرط که واحدهای دانش‌بنیان نیز در این زمینه فعال‌شده و به کمک این صنعت بیایند تا از روش‌های سنتی دور و به تکنولوژی های روز دنیا در این زمینه نزدیک شویم.پایان مطلب


شاید برایتان جذاب باشد:
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی