تاریخ انتشار: ۱۳:۰۰ - ۱۹ مهر ۱۴۰۱ - 2022 October 11
کد خبر: ۲۲۳۸۶

رد آیین‌نامه واردات خودرو در لحظه واردات

درحالی که وزیر صمت وعده داد فرآیند واردات خودرو از هفته آینده آغاز شود، رئیس مجلس سه ایراد جدی از آیین‌نامه واردات خودرو گرفت.
رد آیین‌نامه واردات خودرو در لحظه واردات


به گزارش تلنگر؛ وزیر صمت از واردات خودرو در هفته آینده خبر می دهد. در این حین مجلس با رد چندباره آیین‌نامه واردات خودرو به علت تضاد آن با قانون، آن را به تعویق انداخت. بر اساس نامه منتشرشده از محمدباقر قالیباف سه بخش این آیین‌نامه مغایر با قانون است.


ارزش گمرکی خودرو، سود بازرگانی واردات و تغییر مرجع قانونی تعیین وضعیت ایراداتی هستند که رئیس مجلس به آن تأکید داشت.


حال با انتشار این نامه چند سوال اساسی مطرح می‌شود. ازجمله اینکه آیا واردکنندگانی که هنوز نام آن‌ها مشخص نیست با مانع و وقفه جدیدی مواجه هستند؟ همچنین اینکه مجلس تا چه میزان حق دخالت و ورود به موضوع آیین‌نامه را دارد و چرا از ابتدا نمایندگان چنین ایراداتی را مطرح نکردند؟


بر اساس این گزارش، با توجه به اینکه آیین‌نامه واردات خودرو تا پایان سال اعتبار دارد، باید دید که برخلاف نظر کارشناسان و واردکنندگان که معتقدند طرح واردات ظرفیت عملی شدن ندارد، وزار صمت چگونه از فرصت ۵٫۵ماهه خود استفاده می‌کند؟


امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت، گفت: طبق قانون و مصوبه دولت، آیین‌نامه واردات خودرو تنظیم شد و در واقع دولت پاسخگوی مشکلات این آیین‌نامه است؛ نه وزارت صمت.


او در رابطه با اختیارات قوه مقننه برای ورود به این ماجرا نیز توضیح داد: مجلس می‌تواند در رابطه با آیین‌نامه نظر بدهد و دولت هم با توجه به تعاملات خود، ایرادات را در نظر می‌گیرد. اگر ایرادات مجلس و حتی کارشناسان حوزه خودرو و تجارت مورد قبول باشد، آن را اصلاح می‌کنیم. طبیعتاً اگر ایرادی بر آیین‌نامه وارد باشد، وزارت صمت اصراری بر اجرای واردات خودرو با شرایط اشتباه ندارد.


قرار نیست که اجرای این طرح را با تاخیر همراه کند. این ایرادات در تطابق آیین‌نامه تدوین‌شده با قانون رخ داده و وزارت صمت درحال رفع ابهامات است.


او در پایان تأکید کرد: اشکالات وارده به آیین‌نامه به‌زودی اصلاح و نتیجه آن در اسرع وقت تقدیم مجلس می‌شود. چراکه عزم دولت و مجلس برای واردات خودرو جدی است.پایان مطلب

ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی