تاریخ انتشار: ۱۲:۰۰ - ۱۹ مهر ۱۴۰۱ - 2022 October 11
کد خبر: ۲۲۳۸۷

نشست تعیین کننده روز گذشته برای بورس

طی نشست وزیر اقتصاد با مدیران هلدینگ‌های بورسی به بررسی موارد سازنده و مهم این شرکت‌ها و ارائه روش‌های تاثیر گذار کوتاه مدت پرداخته شد.
نشست تعیین کننده روز گذشته برای بورس

به گزارش تلنگر؛ اکثر کارشناسان هشدار می دادند بورس حباب دارد اما با این حال روزانه پول زیادی به بازار تزریق می شد. اما در حال حاضر وضعیت برعکس شده و در حالی که نسبت قیمت به سود سهم‌ها جذاب شده اما همچنان سهامداران اقبالی به آن ها نشان نمی دهند. از بین رفتن اعتماد سرمایه گذاران به بازار سهام است. سرمایه گذاران خرد بازار هر روز بیشتر از گذشته اعتماد خود را نسبت به بازار از دست می دهند. 


با توجه به اینکه دوشنبه 18 مهر، افت شاخص ها بسیار محدود بود و در یک ساعت پایانی معاملات تقاضا کمی افزایش یافت، احتمال بازگشایی مثبت شاخص ها در روز جاری وجود دارد. اما مثبت شدن شاخص ها فعلا تکانی به خود نمی‌دهند.


به همین دلیل روزانه تعدادی از سرمایه گذاران از ادامه حضور و فعالیت در بازار سهام انصراف می دهند و پول خود را از این بازار خارج می کنند که نتیجه آن افت ارزش معاملات است.


ارزش معاملات بورس در حال حاضر کمتر از 10 درصد تابستان 99 است. تا زمانی هم که ارزش معاملات رشد نکند، نمی توان امیدوار شد که بازار به سمت بالا بازگشت خواهد کرد. هیچ چیز در رشد بازار به اندازه افزایش ارزش معاملات اثرگذار نیست.


همچنین روز گذشته ارزش معاملات خرد بازار کمتر از 2200 میلیارد تومان بود. شاخص قدرت خریداران حقیقی نیز رقم 0.87 بود که همین دو عامل برای منفی ماندن بورس کفایت می کند. البته در این مسیر نزولی، ریز موج هایی به سمت بالا ایجاد خواهد شد که تمام آن ها در نهایت با شکست مواجه خواهند شد.


ارزش معاملات خورد در بورس روز گذشته به کمتر از 2200 میلیارد تومان رسید. شاخص قدرت خریداران حقیقی نیز رقم 0.87 بود که همین دو عامل برای منفی ماندن بورس کفایت می کند. البته در این مسیر نزولی، ریز موج هایی به سمت بالا ایجاد خواهد شد که تمام آن ها در نهایت با شکست مواجه خواهند شد.


وزارت امور اقتصادی و دارایی در واکنش به مطالب منتشر شده درخصوص جلسه مدیران بورسی با وزیر اقتصاد در توضیحاتی اعلام کرد؛ استدلال مطرح شده درباره بی‌نتیجه بودن جلسه وزیر اقتصاد با مدیران بورسی در حالی مطرح می‌شود که تنها یک روز از این جلسه گذشته است و قاعدتاً در نشستی که بیشترین تأکید بر برنامه‌ریزی‌های بلندمدت برای حمایت از بازار سرمایه مطرح می‌شود، نمی‌توان انتظار داشت نتایج در کمتر از ۲۴ ساعت نمایان شود.


شاید برایتان جالب باشد:

  پیاده سازی طرح اوراق گام؛ جمع‌آوری هرچه سریع‌تر نقدینگی 

 پیش بینی بورس؛ ۱۸ مهر ۱۴۰۱در عین حال جلسه ای در خصوص مریز جزئیات پراهمیت هلدینگ‌های بورسی و اثرپذیری سودآوری صنایع از متغیرهای بودجه برگزار شد و برای اولین بار قرار شد برای پیشگیری از هرگونه مصوبه و تصمیمی که سیگنال منفی به بازار و صنایع بدهد، پیشنهادات مدیران هلدینگ‌ها و شرکت‌های بزرگ بورسی پیش از بررسی و تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ از سوی دولت به صورت مدون به ستاد اقتصادی دولت ارائه شود. اختصاص منابعی از سوی هلدینگ‌ها برای حمایت از سهم‌های خود در قالب انتشار اوراق اختیار تبعی، از دیگر مسائل مطرح شده بود که توافق شد در روزهای آینده صورت پذیرد و قاعدتاً وقتی این نشست در روز ۱۶ مهرماه برگزار شده، نمی‌توان انتظار داشت این تصمیم در روز ۱۷ مهرماه عملی شود.در عین حال همچنان که هم وزیر امور اقتصادی و دارایی و هم رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در نشست دوساعته با مدیران هلدینگ‌های بورسی مطرح کردند این راهکار یعنی انتشار اوراق تبعی تصمیمی کوتاه‌مدت برای حمایت از بازار سرمایه است و دولت به دنبال راهکارهای بلندمدت برای بازگشت اعتماد به بورس و رونق این بازار است.


اتخاذ راهکارهایی برای رشد حاشیه سود شرکت‌ها و افزایش روند سودآوری در قالب بسته پیشنهادی به دولت موضوعی است که از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان بورس و اوراق بهادار با جدیت دنبال می‌شود.


طولانی شدن مدت افت بورس، روی روان سرمایه گذاران اثر گذشته و این روزها سرمایه گذاران حقیقی بازار سهام با شتاب بیشتری پول خود را از بورس خارج می کنند. در شرایطی که بازار نسبت به تابستان 99 از نظر بنیادی وضعیت بسیار بهتری دارد، اما همچنان شاهد خروج پول خرد از بازار هستیم.پایان مطلب


ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی