تاریخ انتشار: ۱۱:۳۸ - ۲۴ مهر ۱۴۰۱ - 2022 October 16
کد خبر: ۲۲۴۲۷

قهوه خواب‌آور یا از بین برنده خواب؟

قهوه به رفع خستگی و از بین بردن حالت خواب‌آلودگی معروف است، اما این نوشیدنی پرطرفدار برای برخی از افراد سبب خواب‌آلودگی می‌شود و در این گزارش به علت آن می‌پردازیم.
قهوه خواب‌آور یا از بین برنده خواب؟

به گزارش تلنگر؛ ما در این مقاله قصد داریم برای شما به طور دقیق بررسی کنیم که چرا نوشیدن قهوه بر روی بعضی افراد تاثیر کمی دارد و یا بالعکس به جای آنکه بعد از نوشیدن قهوه هوشیاری آنها بالا برود، دچار خواب آلودگی و کسلی می شوند.


کافئین موجود در قهوه باعث از بین رفتن حس خواب‌آلودگی و خستگی می‌شود و هوشیاری فرد را افزایش می‌دهد این یکی از دلایل محبوبیت این نوشیدنی پرطرفدار در جهان است.اما با این حال بازهم افرادی هستند که با نوشیدن قهوه احساس خستگی و کسلی می‌کنند و می‌خوابند.


از لحاظ علمی نیز قهوه به خاطر وجود کافئین یک نوشیدنی ضد خواب و خستگی می باشد. اگر فرایند خواب انسان را شرح دهیم می‌توان به آدنوزین که یک فرارسان مغزی در بدن انسان می باشد اشاره کرد. آدنوزین پس از اتصال به گیرنده های مغزی باعث ایجاد خستگی و خواب آلودگی در ما می شود.


در این میان کافئین بین آدنوزین و سلول های مغزی ما قرار می گیرد و همین امر موجب می شود که حس بی حالی و خواب آلودگی در ما به شکل چشم گیری کاهش پیدا کند.


کافئین تنها از چسبیدن آدنوزین به سلول های مغزی جلوگیری می کند و به هیچ وجه جلوی تولید آن‌ها را نمیگیرد. پس کاملاً طبیعی می‌باشد که پس از بین رفتن اثرات کافئین شما با خستگی و بی حالی شدید مواجه شوید. در واقع قهوه خواب آلودگی و خستگی شما را تنها به تاخیر می اندازد و از بین نمی‌برد.


البته یادمان باشد این موضوع جز خواص قهوه به حساب می‌آید که برخلاف باور نادرستی که بعضی از افراد دارند، قهوه به هیچ وجه خواب را کم نمی کند و یا از بین نمی برد، بلکه تنها زمان آن را به تاخیر می‌اندازد.

قهوه خواب‌آور یا از بین برنده خواب؟


به دو حالت کلی برای کسل شدن و خواب‌آلودگی پس از مصرف قهوه می‌توان اشاره کرد: حال اول، شما جز مصرف کنندگان قهوه می‌باشید که پس از مدتی مشاهده می‌کنید که دیگر قهوه اون تاثیر اولیه که در ایجاد هوشیاری و رفع خواب آلودگی شما داشته است، ندارد.


حالت دوم، اینکه شما تنها یکبار پس از نوشیدن قهوه با خواب آلودگی رو به رو شده اید و قید نوشیدن قهوه رو زده‌اید.


1. استفاده تکراری از یک نوع قهوه


اولین موردی که خیلی رایج بین کسایی که قهوه زیاد میخورن اینه که به طور متمادی از یک نوع قهوه استفاده میکنن و همین مورد باعث میشه که سیستم بدن در مقابل واکنش هایی که از طرف قهوه ایجاد میشه مقاوم بشود و دیگر قهوه نتواند تاثیر اولیه را بر روی فرد داشته باشد.


قهوه خواب‌آور یا از بین برنده خواب؟

منظور از تکراری شدن قهوه حتماً نوع تهیه قهوه نیست و اینکه لازم نیست به طور مثال قهوه خود را از اسپرسو به فرانسه تغییر دهید، بلکه نوع دانه قهوه و میکسی که سفارش می دهید می باشد.


2. استفاده زیاد از شکر در قهوه


شکر اصلی ترین افزودنی می باشد که در زمان نوشیدن قهوه به آن اضافه میشود. شکر، قدرت جذب و اثرش نسبت به کافئین بسیار بالاتره و زمانی که شما قهوه خود را با میزان زیادی شکر مصرف کنید، به نوعی کافئین رو بی اثر می کنید.


پس اگر جز افرادی می باشید که با قهوه و خواب آلودگی همزمان دست و پنجه نرم می کنید، اولین کاری که لازمه انجام بدید اینه که شکر را از درون قهوه خود حذف کنید و چک کنید که آیا بازهم میزان اثرگذاری قهوه کم می باشد؟


3. کم مصرف کردن قهوه


کسایی که شاید خیلی با اصول نوشیدن قهوه آشنا نباشند همه قهوه ها را با اسپرسو می سنجند، در حالی که حجم نوشیدن قهوه ها با هم فرق دارند.


در واقع شما نباید این فکر را کنید که همه قهوه ها را به اندازه اسپرسو و یک ته فنجان مصرف کنید به طور مثال وقتی شما قهوه فرانسه میخورید باید یک فنجان پر مصرف کنید تا بتواند قهوه اثر اصلی خود را ایفا کند و بتواند خواب آلودگی و خستگی شما را رفع کند.


قهوه خواب‌آور یا از بین برنده خواب؟


4. اشتباه انتخاب کردن نوع قهوه


خیلی از ما به سراغ قهوه میرویم و انتظار داریم که کسلی و خواب آلودگی ما را رفع کند و اصلا نمی دانیم که چه چیزی سفارش دهیم و با خود میگوییم قهوه روی من اثر ندارد و یا چرا با خوردن قهوه خوابم میگیره؟!


گفتیم برای رفع موضوع قهوه و خواب آلودگی باید به سراغ کافیین برویم. ما دو نوع اصلی دانه های قهوه داریم؛ عربیکا و روبوستا.


بیشترین میزان کافیین درون قهوه ها مختص روبوستا می باشد و اگر شما برای بیدار ماندن قهوه را انتخاب می کنید بهتر است که از میکس های قهوه بالای روبوستا استفاده کنید، که توصیه ما قهوه میکس 70 درصد روبوستا و 30 درصد عربیکا می باشد. (برای خرید بزن روی اینجا)


5. کافیین خیلی بالا


 در بخش قبلی گفتیم که قهوه باید کافیین بالایی داشته باشه ولی الان می‌گید که قهوه با کافیین خیلی بالا باعث خواب آلودگی می شود؟!!


بررسی ها نشان می دهد که درصدی از افراد بدنشان نسبت به کافیین خیلی بالا واکنش نشان می دهد و با آن سازگار نیست و به همین خاطر بعد از خوردن قهوه دچار استرس می شوند. با بالا رفت استرس، مغز این افراد اعلام خطر میکنه و بدن سست و به نوعی خواب آلود می شود.

قهوه خواب‌آور یا از بین برنده خواب؟پس اگر جز افرادی می باشید که با خوردن قهوه خوابتان میگیرد حتماً این مورد را چک کنید. در بخش قبلی هم به همین خاطر من توصیه نکردم که قهوه 100 درصد روبوستا سفارش دهید، زیرا میزان کافیین آن خیلی بالاست.


6. افت قند بعد خوردن قهوه


بعضی از افراد بعد از نوشیدنی قهوه به شدت قند خونشون افت میکنه و همین افت قند در بعضی موارد باعث خواب آلودگی در شخص می شود و به همین خاطر لازم است این افراد قبل از نوشیدن قهوه این کمبود قند را با خوردن شکلات و یک چیز شیرین جبران کنند.


7. استفاده از داروهای خاص


کسانی که مبتلا به بیماری های خاص می باشند و از داروهایی مثل داروهای افسردگی یا قرص های متادون و ترامادول و موارد این چنینی استفاده می کنند، نسبت به اثرگذاری قهوه مقاوم شده و گاهاً دچار خواب آلودگی بعد از نوشیدن قهوه میشوند.


8. کمبود آب با نوشیدن قهوه


قهوه یک نوشیدنی مُدر (ادرارآور) به حساب می آید که باعث میشه میزان دفع آب در بدن بالا بره و کمبود آب در بدن باعث میشه که شما حس خستگی، کسلی و خواب آلودگی کنید. به همین خاطر توصیه میشه که قبل از نوشیدن قهوه یک لیوان آب بخورید.


البته یادتان باشد که نوشیدن آب بعد از قهوه نیز باعث میشه میزان اثرگذاری کافیین قهوه پایین بیاید و به همین خاطر اگر جز افرادی می باشید که با خوردن قهوه خوابتان میگیره، حتماً قبل از نوشیدن قهوه آب بخورید نه بعد از آن.


9. زیاد خوردن قهوه


اگر به نوشیدن یک فنجان قهوه بسنده نکنید و چند فنجان را پشت سر هم بخورید ممکن است برعکس حالت معمولی، احساس خواب آلودگی کنید و آن حالت سرحالی که انتظار داشتید به حالت شلی و بی حالی تبدیل شود.


جالب است بدانید که این اتفاق مخصوصا در فصل های زمستان و بهار بیشتر اتفاق افتاده و نوشیدن قهوه احساس خواب آلودگی را در شخص بیشتر ایجاد می کند.10. تاثیر ژنتیک افراد


بخوایم یا نخوایم ژنتیک افراد تاثیر مستقیمی بر روی میزان اثرگذاری قهوه و هر ماده غذایی دیگر دارد. بدن بعضی از افراد در مقابل تاثیرات کافئین مقاوم است و اگر عوامل قبل را رفع کردید و نتیجه ای نگرفتید موضوع به ژنتیک شما برمیگردد.پایان مطلب


ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی