تاریخ انتشار: ۰۸:۳۰ - ۲۶ مهر ۱۴۰۱ - 2022 October 18
کد خبر: ۲۲۴۴۷

باید شرایط اعتراض در کشور فراهم شود!

درست است که رهبر انقلاب ریشه و منشأ این اتفاقات را به‌درستی خارج از کشور دانستند اما گروهی از مسئولان با رفتارهای نسنجیده و تندروی در حوزه‌های مختلف باعث نارضایتی شدند.
باید شرایط اعتراض در کشور فراهم شود!
به گزارش تلنگر؛ برای برگزاری تجمعات اعتراضی باید هم حاکمیت صبوری لازم را داشته باشد و هم اعتراض کنندگان توانایی کنترل رفتارها و عوامل نفوذی احتمالی را داشته باشند.
درست است که رهبر انقلاب ریشه و منشأ این اتفاقات را به‌درستی خارج از کشور دانستند اما گروهی از مسئولان با رفتارهای نسنجیده و تندروی در حوزه‌های مختلف باعث نارضایتی شدند که در این اتفاقات صرفاً نمود پیدا کرد؛ درواقع هر عقل سلیمی می‌دانست در وضعیت فشار اقتصادی و مشکلات مردم در این حوزه نباید بحث گشت ارشاد پیش می‌آمد آن‌هم زمانی که به قول رئیس‌جمهوری گشت ارشاد مدیران در کار نیست!
تاکنون سابقه نداشته که بعد از رخ دادن اتفاقی، مسئولان در این تراز ورود کرده و با حساسیت آن را ‌پیگیری کنند. از طرف دیگر با توجه به اینکه هدف دشمن ایجاد شکاف بین بخش‌های مختلف کشور است، رهبری به‌صورت دقیق با انجام تفکیک‌هایی، ‌ضد حمله کرده و پاتکی زدند و گسست‌ها را تبدیل به اتحاد کردند؛ ‌دشمنان می‌خواستند جنگ قومیتی، مذهبی و جنسیتی در کشور راه بیندازند که در واکنش به آن رهبری تأکید داشتند که همه از این اتفاق ناراحت شده و مسئولان پیگیری کردند.
ممکن است خیلی از کسانی که اعتراضی داشتند، آن را به‌حق دانسته و به موضوع مشخصی اشاره کنند مثلاً در ماجرای مهسا امینی تحت تأثیر اطلاعات رسیده اعتراضی را بیان کنند که آن اطلاعات غلط بوده و یا هیجان‌زده شدند اما درنهایت قصد و غرض آن‌ها بر اساس چارچوب از بیرون تعیین‌شده یعنی مقابله با نظام جمهوری اسلامی و حرکات آشوب گرایانه نبوده است. قصدشان اعتراض بوده که درباره آن‌ها رهبری به‌درستی صفشان را جدا کردند و حتی فرمودند که ممکن است موضوع کسی با تلنگر و آگاهی‌رسانی حل شود.

دشمن به دنبال تجزیه کشور است
البته بخشی سازمان‌یافته و آموزش‌دیده با کوکتل مولوتوف و چاقو و اسلحه به میدان آمدند که قصدشان ضربه زدن به امنیت کشور است. طبیعتاً این‌ها افرادی نیستند که بخواهند حرف و اعتراضشان را در چارچوب قانون بیان کنند.
با توجه به اینکه قشر جوان جامعه بخش عمده‌ای از کسانی را تشکیل می‌داد که در این ماجرا حضور داشتند، ‌باید در حوزه فرهنگ و دانشگاه‌ها و آموزش‌وپرورش کار تربیتی، روانی، رسانه‌ای و فرهنگی صورت گیرد.
با توجه به وجود قانون برای بیان اعتراضات، می‌توان اعتراض را در آن چارچوب بیان کرد کما اینکه در دنیا هم‌چنین چارچوبی وجود دارد؛ تاکنون هم به‌صورت غیررسمی مقابل مجلس تبدیل به جایگاهی برای بیان اعتراضات شده پس می‌توان در چارچوب قانونی شاهد تجمعات اعتراضی باشیم.
کارگران هفت‌تپه مدت‌های مدیدی اعتراض و  تحصن می‌کردند و در مقابل ذی‌نفعان به دنبال امنیتی کردن این موضوع بودند حال اینکه تأکید معترضان بر بیان اعتراض در چارچوب قانون بود؛ در این شرایط ما ورود کرده و حرف‌ آن‌ها را شنیدیم تا اینکه مطالبات کارگران هفت‌تپه به کرسی نشست پس بستر قانونی برای بیان اعتراض وجود دارد اما برای عملی شدن آن باید دو موضوع حل شود.
خیلی‌ها درباره شرایط برگزاری تجمع اعتراضی، اروپا را مثال می‌زنند حال اینکه آن‌ها معارض بیرونی ندارند که هر تجمعی را به بحران سیاسی و امنیتی تبدیل کند؛ آن‌ها عامدانه این کار را انجام می‌دهند که نتیجه‌اش شکل نگرفتن اعتراض در بستر قانونی است. مثلاً در زمان دانشجویی وقتی یک تشکل شناسنامه‌دار تجمعی برگزار می‌کرد تأکید ما این بود که بعد از پایان تجمع،‌ اتمام آن را اعلام کنند که این کار صورت نمی‌گرفت و تجمع دیگری با شعارهای ساختارشکنانِ به وجود می‌آمد؛ الآن هم در کشور مابعد از هر اعتراضی، دشمنان بیرونی سعی در تبدیل آن به بحران سیاسی و امنیتی و سوق آن به سمت‌وسوی دیگری هستند. افرادی که دلسوز مردم نبوده و نمی‌خواهند اعتراض واقعی شکل گیرد وگرنه اعتراض حق مردم است.
مثلاً اگر قرار به برگزاری تجمع اعتراضی کارگری و بازنشستگان باشد، باید ساختار و سازمانی وجود داشته تا مسئله را در چارچوب صنفشان جلو برده و متعهد هم شوند، ‌در این صورت خیلی از مسائل حل می‌شود اما اکنون شرایط به‌گونه‌ای است که بعضاً احزاب مسئولیت بیانیه‌شان را هم نمی‌پذیرند.
باید اعتراض کردن را یاد بگیریم
اگر گروه‌ها، سازمان‌ها و احزاب متعهد شوند که اجازه سوءاستفاده سیاسی از یک اعتراض را نمی‌دهند، در این صورت برگزاری تجمعات اعتراضی اتفاق می‌افتد. همان‌طور که پیش‌ازاین نیز در برخی از سال‌ها خانه کارگر مجوز راهپیمایی کارگری را دریافت می‌کرد. دراین‌بین ممکن است برخی بگویند که تأمین امنیت تجمع بر عهده دستگاه‌های انتظامی و امنیتی است که حرف درستی است منتها باید برگزارکنندگان تجمعات هم تعهدات متقابلی داشته باشند.
موسوی با اشاره به تجمعات اخیر برخی از ایرانی‌ها در خارج از کشور گفت: هم‌زمان با برگزاری تجمعات در کشور درباره اتفاقات اخیر، تجمعاتی توسط برخی از ایرانیان در خارج از کشور در مقابل سفارت ایران شکل گرفت منتها وقتی قصد حمله و درگیری با پلیس را داشتند، با آن‌ها برخورد شد این یعنی وقتی در هر جای دنیا از چارچوب قانونی خارج شوی امور قانون موظف به برخورد است؛ این موارد باید فرهنگ‌سازی شود.
با توجه به وجود زیرساخت حقوقی برای بیان اعتراضات،‌ اگر فرهنگ‌سازی اعتراضات وجود داشته و برگزارکنندگان تجمع اعتراضی هم صلاحیت و تعهد لازم را داشته باشند و در مقابل حاکمیت هم امنیت اعتراض و معترضان را تضمین کند آنگاه به لحاظ حقوقی و قانونی مشکلی برای تجمعات اعتراضی وجود ندارد.

انتهای مطلب


ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی