تاریخ انتشار: ۱۰:۰۰ - ۲۶ مهر ۱۴۰۱ - 2022 October 18
کد خبر: ۲۲۴۵۱

معاملات پرریسک و رکود معالاتی بورس ادامه دارد

در بخش ورود و خروج پول حقیقی‌، همچنان به روال سابق خود در مسیر صعودی ادامه می‌دهد و وضعیت به سود معاملات نیست.
معاملات پرریسک و رکود معالاتی بورس ادامه دارد

به گزارش تلنگر؛ روزهای آینده در بورس می‌تواند مثبت منفی آن و به ثبات رسیدنش را مشخص کند چرا که احتمال خروج بورس از کانال 1.3 میلیون واحد وجود دارد، با این حال اکثر کاربران و سهامداران عقب‌نشینی کردند و فعلا دست به خرید و فروش نمی‌زنند هر حال وضعیت به گونه ای است که بسیاری از فعالان بازار ترجیح می دهند ابتدا تکلیف روشن شود.


در وضعیتی که خریدن سهام یکی از کارهای ترسناک فعالان اقتصادی شده، بازار سهام در حال درجا زدن در کف کانال 1.3 میلیون واحدی است.


در حال حاضر ارزش معاملات خرد بسیار رقم پایینی است که بالا و پایین شدن های این روزهای آن، بخشی از ذات بازار محسوب می شود و تا به حال تغییر چشمگیری در ارزش معاملات خرد مشاهده نشده که بتوان از آن برداشت مثبتی داشت.


بلاتکلیفی سرمایه گذاران در معاملات بازار سهام کاملا به چشم می آید. دیروز بازار بورس حرکت خاصی نداشت که این ناشی از ابهامات موجود در فضای اقتصادی کشور است.


دیروز هم ارزش معاملات خرد حدودا دو هزار میلیارد تومان بود که این رقم کوچکی برای بازار سهام محسوب می شود. ارزش معاملات خرد در شرایط رونق بازار باید به مرور رشد کرده و به بیش از 4-5 هزار میلیارد تومان برسد و برای رسیدن به سقف تاریخی شاخص کل، نیاز است که ارزش معاملات خرد به بیش از 10 هزار میلیارد تومان در روز برسد.


روند صعودی خروج پول حقیقی


در بخش ورود و خروج پول حقیقی‌ها هم همچنان در بر همان پاشنه می چرخد و وضعیت به سود معاملات نیست. خروج متوالی پول حقیقی ها از بازار، چشم اندازی منفی برای بازار سهام ترسیم می کند. تا زمانی که حقیقی ها دوباره به بورس امیدوار نشوند و پول جدید به بازار تزریق نکنند، نمی توان انتظار رشد چشمگیری از این بازار داشت.


دیروز هم حدودا 180 میلیارد تومان پول از بازار خارج شد که این خروج پول نشان می دهد با وجود درجا زدن شاخص ها، همچنان سهامداران حقیقی چشم انداز مثبتی را برای آینده بورس متصور نیستند.


کاهش قدرت خرید سهامداران


قدرت خریداران حقیقی نیز همچنان پایین تر از قدرت فروشندگان حقیقی است. فروشندگان بزرگ گرچه تا حدودی کنار کشیده اند اما خریداران نیز همچنان قدرت کافی را ندارند و این طور به نظر می رسد که پول های درشت، در صندوق های درآمد ثابت و سایر بازارها حضور دارند و خریدی در بازار سهام انجام نمی دهند.


در این شرایط برای بازار امروز احتمال افت مجدد شاخص ها وجود دارد اما این افت چندان بزرگ نخواهد بود و در نیمه دوم زمان معاملات شاهد معاملات روان تری خواهیم بود.پایان مطلب
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی