تاریخ انتشار: ۰۹:۳۰ - ۲۷ مهر ۱۴۰۱ - 2022 October 19
کد خبر: ۲۲۴۶۷

تحلیل معاملات بورس روز گذشته؛ 27 مهر 1401

با افزایش تقاضا در ابتدای بازار، شاخص کل تا نیمه اول معاملات صعودی بود اما پس از گذشته نیمی از بازار، فشار عرضه دوباره بالا رفت و شاخص کل روند نزولی به خود گرفت.
تحلیل معاملات بورس روز گذشته؛ 27 مهر 1401

به گزارش تلنگر؛ بورس روز سه‌شنبه در حالی به پایان رسید که در شرایط نامطلوب و نگران‌کننده ای به سر می‌برد، گرچه خروج پول حقیقی به نسبت روز گذشته کمی کاهش یافت.


شاخص کل بورس روز گذشته صعودی شد اما نه آن مقدار که برای بورسی‌ها بتواند امیدوار کننده باشد. در این روند صعودی شاهد افزایش عرضه‌ها و عقبگرد شاخص کل بودیم همچنین ارزش معاملات خرد همچنان حتی توانایی ثبت ارقامی بالا ۲هزار میلیارد تومان هم ندارد.


بازار روز سه شنبه را خوب شروع کرد ولی نگران کننده به پایان رساند. همانگونه که از معاملات روز دوشنبه به نظر می‌رسید،‌ بورس معاملات خود را پر تقاضا به ویژه در گروه‌های پالایشی و خودرویی آغاز کرد. با افزایش تقاضا در ابتدای بازار، شاخص کل تا نیمه اول معاملات صعودی بود اما پس از گذشته نیمی از بازار، فشار عرضه دوباره بالا رفت و شاخص کل روند نزولی به خود گرفت. در نهایت شاخص کل که تا ساعت ۱۰:۳۰ تا ارتفاع حدود یک میلیون و ۳۱۴ هزار واحدی بالا رفته بود در ادامه تا ارتفاع یک میلیون و ۳۱۲ هزار واحدی عقب نشینی کرد. بنابراین هرچند شاخص کل در روز سه شنبه توانست افزایش حدود یک هزار و پانصد واحدی را ثبت کند اما نمی‌توان آن را به عنوان بازگشت شاخص کل تلقی کرد.


روند ساعتی شاخص هم‌ وزن هم تا حدودی مشابه شاخص کل بود؛ نیمه اول صعود نسبتا قوی را تجربه کرد اما از نیمه بازار هرچند همانند شاخص کل نزولی نشد اما شیب افزایش آن کاهش یافت و عملاً شاخص هم وزن در پایان معاملات نسبت به ساعت ۱۱ بدون تغییر باقی ماند


فرض کنید در نیمه دوم بازار شاخص کل به روند صعودی خود ادامه می‌داد؛ حتی با این وجود بازهم نمی تواستیم پایان روند نزولی را اعلام کنیم. دلیل اصلی این موضوع به ارزش پایین معاملات خرد بر می‌گردد. ارزش معاملات خرد روز سه شنبه نه تنها دوباره کم‌تر از ۲هزار میلیارد تومان بود بلکه نسبت به روز گذشته هم کاهش یافت؛ ارزش معاملات خرد روز سه شنبه حدود یک هزار و ۷۳۸ میلیارد تومان بود که نسبت به روز دوشنبه کاهش حدود ۱۰ درصدی را نشان می‌دهد.


خروج پول حقیقی هم هرچند نسبت به روز گذشته کمی کاهش یافت اما همچنان حقیقی‌ها از بازار سهام خارج می شوند. حقیقی‌ها در جریان معاملات روز سه شنبه حدود ۸۰ میلیارد تومان از بازار سهام خارج کردند.


بازار همچنان بر لبه تیغ حرکت می‌کند؛ همانگونه که در گزارش پیش بینی بورس هفته پایانی مهر اشاره شده بود،‌ معاملات این هفته از اهمیت بالایی برخوردار بود؛ چرا که همانگونه که شاخص کل و کلیت بازار حداقل در کوتاه مدت می‌تواند نوسان مثبتی را تجربه کند، به همان اندازه هم می‌تواند بر عمق رکود آن افزوده بشود و اصلاح فرسایشی بازار ادامه داشته باشد.


بر این اساس به نظر می‌رسد که همانگونه که شاخص کل تمایل به صعود دارد اما نبود نقدینگی پر پرواز شاخص کل را چیده است. بر مبنای معاملات امروز به نظر نمی‌رسد که امروز بازار پر تقاضا باشد به ویژه در نیمه اول معاملات. با این وجود شاید پالایشی‌ها با توجه به گزارش های منتشر شده همچنان با اقبال همراه باشد و شاید بازگشت بازار از پالایشی ها آغاز شود!پایان مطلب


ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی