تاریخ انتشار: ۱۲:۳۰ - ۲۷ مهر ۱۴۰۱ - 2022 October 19
کد خبر: ۲۲۴۷۰

آتش‌سوزی در زندان اوین از بند معترضان دستگیر شده، شروع شد

نماینده مردم تبریز اظهار کرد آتش سوزی از بند 209 زندان اوین آغاز شده که در این بند بازداشتی‌های اعتراضات اخیر زندانی بودند.
آتش‌سوزی در زندان اوین از بند معترضان دستگیر شده، شروع شد

به گزارش تلنگر؛ احمد علیرضا بیگی، نماینده مردم تبریز و اذرشهر در مجلس یازدهم در ارتباط با آتش‌سوزی و اعتراضات زندان اوین، اینگونه گفت: با توجه به اطلاعاتی که به دست من رسیده این آتش‌سوزی مربوط به بند معترضانی است که در بند 209 زندان اوین زندانی بودند.


وی ادامه داد: بیش از دو هفته است که درخواست کرده‌ایم امکان بازدید نمایندگان مجلس را از بازداشتگاه‌ها و زندانهایی که بازداشت شدگان حوادث اخیر نگهداری می‌شوند را به دلیل صیانت از حقوق ملت فراهم کنند و همچنان منتظریم. چرا که این مصوبه کمیسیون امور داخلی و شوراها است به دلیل مسئولیتی که در این باره بر عهده دارد، اما هنوز موفق نشده ایم. البته مجلس هم به سمت تعطیل شدن 10 روزه پیش می‌رود و حتما در این فرصت هم این اتفاق و بازدید در این فرصت محقق نخواهد شد. در کمیسیون داخلی می‌خواستیم درجریان تجزیه و تحلیل انگیزه‌ها و افرادی که با انگیزه های مختلف در این تجمعات حضور داشتند قرار بگیریم و به خانواده‌ها اطمینان خاطری داده شود که از جهت نظارتی مجلس به تکلیفش عمل کرده و عمل می‌کند.


وی با اشاره به مسئولیت حفظ سلامت و امنیت زندانیان که بر عهده سازمان زندان‌ها است تصریح کرد: باید مسئولین اجرایی در این باره پاسخ دهند اما از بعد نظارتی مجلس در این باره هنوز گزارشی دریافت نکرده‌ایم که موضوع چه بوده است. ما هم دلنگرانیم. درست است که اعتراضات صورت گرفته و افرادی دستگیر شده‌اند و حتما باید به جرائم آنها رسیدگی شود. اما حتما انها هم دارای حق و حقوقی هستند که باید به این حقوق احترام گذاشته شود و از این حقوق صیانت شود و این وظیفه مجلس است.


وی افزود: به جهت سوابقی هم که در خصوص زندان‌ها وجود دارد حتما این نظارت مجلس مورد تاکید است و دلنگرانی مردم و خانواده های بازداشتی‌ها نگرانی های به حقی دارند و از مجلسی‌ها انتظار دارند به این موضوع ورود کنند.


او ادامه داد: صدای انفجار هم از داخل شنیده شده و گفته می‌شود برخی روی مین رفته‌اند و ما باید آن را پیگیری کنیم، به همین دلیل اصرار داریم که بازدید نمایندگان از زندان‌ها و خصوصا بازداشتگاه های بازداشت شدگان وقایع اخیر صورت بگیرد. این محل نگرانی ما است که پس از دو هفته که این موضوع را در کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها تصویب کرده‌ایم و از دستگاه قضا خواسته ایم، اما محقق نشده است.


وی ادامه داد: درخصوص همکاری‌ سازمان زندان‌ها با مجلس همچنان به پیگیری و درخواست ما جواب داده نشده است. ما در جایگاه نمایندگی مردم حتما باید بتوانیم به مسئولیتی که بر دوش ما است پاسخ بدهیم. ممکن است این مطالبه گری ما مطلوب کسی نباشد و با شکایت های این چنین روبه‌رو شویم که مهم نیست. اما باید طبق تکالیف نمایندگی خود عمل کنیم و مردم هم باید اطمینان خاطر داشته باشند که نمایندگانشان برای استیفای حقوق آنها تلاش می‌کنند. اگر به این موضوع پاسخ داده نشود حتما اسباب نگرانی بیشتر مردم را فراهم خواهد کرد.پایان مطلب


شاید برایتان جذاب باشد:
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی