تاریخ انتشار: ۱۲:۳۰ - ۲۷ مهر ۱۴۰۱ - 2022 October 19
کد خبر: ۲۲۴۷۱

طرح نهضت ملی در چه مرحله‌ای است؟

در آذربایجان غربی 33 هزار متر اراضی در اختیار نهضت ملی مسکن قرار گرفته و تاکنون تنها ۸ هزار نفر از این افراد آورده اولیه خود را واریز کرده‌اند.
طرح نهضت ملی در چه مرحله‌ای است؟

به گزارش تلنگر؛ سید محسن حمزه‌لو، مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی در رابطه با آخرین آمار مربوط به طرح نهضت ملی مسکن، اظهار داشت: تاکنون 168 هزار و 474 متقاضی در طرح نهضت ملی مسکن از آذربایجان‌ غربی ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد 33 هزار و 184 متقاضی واجد شرایط طرح نهضت ملی مسکن هستند.


وی تصریح کرد: 178 هزار مسکن به عنوان سهمیه 4 ساله استان آذربایجان‌ غربی است، این در حالی است که ما فقط 33 هزار نفر واجد شرایط ثبت نامی برای طرح نهضت ملی مسکن در آذربایجان‌غربی داریم.


مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌ غربی، ادامه داد: از 33 هزار و 184 واجد شرایط نهایی نیز تنها 8 هزار نفر در استان اقدام به واریز وجه اولیه کرده‌اند، همچنین از زمان معرفی اشخاص برای دریافت تسهیلات بانکی، 700 نفر به دلایل عدم توانایی در تامین آورده اولیه و سایر دلایل انصراف داده‌اند. با احتساب افراد انصراف داده، تعداد متقاضیانی که هم واجد شرایط هستند و هم شروع به دریافت تسهیلات برای ساخت مسکن کرده‌اند، 7 هزار و سیصد نفر است.


وی با اشاره به تامین زمین در طرح نهضت ملی مسکن، عنوان کرد: زمین مورد نیاز برای ساخت میزان واحدهای مسکونی در نظر گرفته شده برای آذربایجان‌ غربی، با همکاری سازمان ملی مسکن و منابع طبیعی تامین و آماده واگذاری شده است.


حمزه‌لو در رابطه با کیفیت زمین‌های تامین شده برای طرح نهضت ملی مسکن، گفت: زمین‌های تامین شده برای طرح نهضت ملی مسکن در شهرستان ارومیه واقع در شهر جدید گلمان است، زیرساخت‌های زمین‌های طرح نهضت ملی مسکن فراهم شده و همچنین آماده‌سازی زمین‌های این طرح در حدود 50 درصد رشد داشته است.


وی گفت: قطعات تفکیک شده برای افزایش سرعت ساخت به گروه‌های 3 نفره تحویل داده می‌شوند تا به صورت گروهی و با سرعت بیشتری ساخته شوند.


با این توضیحات و نقاط قوت و ضعف موجود در طرح نهضت ملی مسکن اعم از موضوع زمین، آورده اولیه و نحوه بازپراخت اقساط تسهیلات این طرح، به نظر می‌رسد مسئولان مربوطه در وزارت راه و شهرسازی و دیگر مدیران مرتبط با امر نسبت به تجدید نظر در برخی موارد و نیز هم‌ترازسازی این طرح با نیازهای واقعی جامعه هدف یعنی اقشار میانی و کم درآمد جامعه اقدام کنند.


ارومیه، طرح نهضت ملی مسکن که در دولت سیزدهم برای تامین مسکن اقشار کم درآمد جامعه طراحی شده، در سراسر کشور با سرعت قابل توجهی در حال طی مراحل اجرایی است.


هر چند تعریف چنین طرح‌هایی در نگاه کلی قابل تقدیر و تحسین است، اما با بررسی دقیق‌تر مشخص می‌شود که اجرای آن نقص‌هایی از جمله عدم توجه به توانایی تامین مالی توسط اقشار کم درآمد جامعه در پرداخت آورده اولیه و همچنین اقساط تسهیلات اعطایی دارد. این نواقص باعث شده تا بسیاری از واجدین شرایط از شرکت در طرح نهضت ملی مسکن منصرف شوند.


موضوع مهم‌تر از این محل‌های اختصاص داده شده برای ساخت مسکن است که دیگر مشکل عمده در مسیر اجرا به شمار می‌آید. به عنوان مثال در شهرستان ارومیه تمامی زمین‌های تخصیص یافته به طرح نهضت ملی مسکن در محدوده شهر جدید گلمان به عنوان محل ساخت مساکن مهر در دولت‌های گذشته واقع شده است.


این در حالی است که شهر گلمان دارای مشکلات متعدد زیرساختی و امکانات شهری است و بر همین اساس به نظر می‌رسد که در رابطه با این طرح باید بازنگری‌هایی در شرایط موجود و نیز زمین‌های اعطایی انجام پذیرد.


به منظور اطلاع از آخرین وضعیت طرح نهضت ملی مسکن در استان آذربایجان‌ غربی و میزان پیشرفت این طرح، سراغ مدیرکل راه و شهرسازی استان رفته تا در جریان دقیق این وضعیت قرار گیرد.پایان مطلب


ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی