تاریخ انتشار: ۰۸:۳۰ - ۳۰ مهر ۱۴۰۱ - 2022 October 22
کد خبر: ۲۲۴۸۹

اعتراض حق قانوی و شرعی مردم است!

عده‌ای اعتراض را تهدیدی برای حاکمیت می‌دانند اما اگر اعتراضات را یکی پس از دیگری با خشونت یا بدون خشونت خاموش‌کنیم جامعه‌ای خواهیم داشت که مردم آن منزوی و ترسو و البته درونی ناآرام دارند!
اعتراض حق قانوی و شرعی مردم است!
به گزارش تلنگر؛ اعتراض به‌خودی‌خود در ساختار اجتماعی می‌تواند باعث رشد و رفع ایرادات سیستم شود اما دو شرط کلی دارد؛ اول آنکه اعتراض‌کننده فرق اعتراض و اغتشاش را تمیز داده و از ورود به حواشی بپرهیزد، دوم اینکه اعتراض شونده ظرفیت اعتراض را داشته باشد و در خصوص ساختار حکومتی باید در این مورد تعریف مشخصی وجود داشته باشد.
درر حقیقت اعتراض نشان‌دهنده بیداری، بصیرت، هوشمندی و نظارت مردم بر مسئولان و کارگزار نظام است؛اعتراض یک فرصت و نه یک تهدید است و مسئولان کشور باید این را غنیمت بشمارند نه بلا.
قانون اساسی مجوز برگزاری اعتراضات را داده است؛ قطعاً مردم حق اعتراض به موضوعات کشوری را دارند ولی باید در چهارچوب اعتراضی این اتفاق بیفتد تا نه کسی آسیب ببیند و نه کسی متضرر شود؛ این ظرفیت در قوانین کشوری وجود دارد.
دولت باید آیین‌نامه مربوط به برگزاری تجمعات را تدوین کند، اصل موضوع برگزاری تجمعات در قانون اساسی آمده و پذیرفته‌شده است لذا اکنون دولت باید برای تدوین نحوه برگزاری تجمعات ورود کرده و مشخص کند که تجمع در کدام مکان،‌ خیابان و در چه زمانی برگزار شود.
با توجه به اینکه در قانون اساسی به‌صراحت به موضوع برگزاری تجمعات اشاره‌شده است، باید دولت زمینه برگزاری اعتراضات را از طریق تدوین آیین‌نامه اجرایی برگزاری اعتراضات فراهم کند و خیلی هم دردادن مجوز برگزاری اعتراض سخت‌گیری نداشته باشد.
در این زمینه مهم است که وزارت کشور دست به شفاف‌سازی بزند و اعلام کند که چند نامه درخواست تجمع اعتراضی به این وزارتخانه رسیده است و چقدر آن دارای مجوز شده است؛ اینکه  مردم و اصناف درخواست مجوز اعتصاب و اعتراض کنند و وزارت کشور پاسخگو نباشد و به آن‌ها مجوز ندهد هم درست نیست. 
درنهایت باید بدانیم که اعتراض حق مسلم بر اساس قانون اساسی کشور که باید مسئولان از صدر تا ذیل به آن اهتمام لازم را داشته باشند ولی اعتراض راه‌هایی دارد و اغتشاش رفتارهایی که باید در هنگام اعتراض به این موارد دقت کرد.

انتهای مطلب

ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی