تاریخ انتشار: ۱۷:۳۰ - ۳۰ مهر ۱۴۰۱ - 2022 October 22
کد خبر: ۲۲۵۰۱

شکاف ایجاد شده میان مردم و مسئولین

سید حسین مرعشی: با مرور وقایع در یک دهه و حتی دو دهه اخیر در می‌یابیم که با ضعفی روشن در نهادهای رسمی مواجه هستیم.
شکاف ایجاد شده میان مردم و مسئولین

به گزارش تلنگر؛ سید حسین مرعشی با تاکید بر درباره ضعف ساکنان نهاد قدرت گفت: با مرور وقایع در یک دهه و حتی دو دهه اخیر در می‌یابیم که با ضعفی روشن در نهادهای رسمی مواجه هستیم. نهادهای رسمی در دولت در سطح رئیس‌جمهور و وزرا و معاونین، در مجلس، شورای نگهبان، خبرگان، نهادهای امنیتی اعم از نهاد اطلاعات، سپاه، ناجا و البته صداوسیما و ائمه جمعه همه درگیر این ضعف هستند که به جای اینکه مجموعه مکمل هم باشند و در یک تقسیم کار هوشمندانه‌ای و در ماموریتی یکپارچه هر کدام در جای مناسبی قرار بگیرند و بتوانند جامعه را متقاعد و به آرامش برسانند، متاسفانه همه یک موضع گرفته و رفتاری کاملا کلیشه‌ای را پیش می‌گیرند.


وی تصریح کردی: یعنی از همه این نهادها و مجموعه آن‌ها یک حرف بیرون آمده و مکرر توسط بقیه تکرار می‌شود و این نه‌تنها کارگشا و راه‌گشای مشکلات کشور نیست بلکه به رنجش مردم و فاصله گرفتن بیشتر مردم از نهادهای رسمی منتهی شده است. بنابراین در یک حالت کلی این ضعف را داریم.


او افزود: دلیل اصلی مسئله این است که این نهادها به جای اینکه خود دریافت مستقلی از مسائل کشور داشته باشند، نه از موضع حل‌وفصل مشکلات کشور که از منظر حفظ جایگاه خود و ادامه حیات سیاسی بدون دغدغه برخورد می‌کنند. این رفتارها از نگاه بنده، رفتاری مسئولانه و کارگشا تلقی نمی‌شود.


مرعشی گفت: مسائل نظام در شرایطی که بسیار پیچیده شده و انباشتی از مطالبات پرداخته نشده دارد و جریان نفوذ و عوامل خارجی به طور حتم نقش مخربی را ایفا می‌کنند و رسانه‌های معاند جمهوری اسلامی را هدف گرفته‌اند و کشور و مردم واقعا با مشکلاتی در زندگی روزمره دست به گریبان هستند.


در چنین شرایطی عنصر مسئولیت، دلسوزی، خیراندیشی، از خود گذشتگی، فداکاری، درک و فهم دقیق از شرایط کشور در بین نهادهای کشور ما کمرنگ است و به طور حتم نقشی که نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایفا می‌کند نباید در مجلس عین به عین تکرار شود.


مجلس نهاد منتخب مردم است. هر اندازه که انتخابات را دارای نواقص و محدودیت بدانیم اما باز هم یک نهاد انتخابی است و هر حدی از تشخص و توانایی نمایندگان را قبول داشته باشیم بالاخره باید برای رعایت مصالح و منافع مردم حرکت کند. تکرار مواضع و حرف‌های نهادهای امنیتی و اطلاعاتی توسط مجلس و فریاد زدن نمایندگان همانند مواضع اعضای این نهادها، نشانه روشنی برای مجلس و کشور نیست.


تصور می‌کنم این شرایط نتیجه سیاستی است که استقلال نیروهای سیاسی و ‌اجتماعی را به رسمیت نمی‌شناسد. گویی علاقه‌ای وجود دارد که همه عناصر کشور با رنگ و قالب مشخص یک حرف را تکرار کنند.


وقتی که چنین امری رخ داد و همه نهادها یک‌صدا شدند و از همه یک صدا درآمد و همه مثل هم موضع گرفتند و همان موضع امام‌جمعه تهران را 300 امام جمعه دیگر بگیرند یا مواضع رئیس دولت و مجلس و معاون وزیر و نماینده دقیقا همانند هم باشد، این کار شکاف بزرگی بین ملت و دولت ایجاد می‌کند و این شکاف به اندازه‌ای زیاد می‌شود که دیگر صدای آنها نمی‌تواند مردم را آرام کند.


انتظار می‌رفت حداقل نقش مجلس در روزهای اخیر، نقش نهاد واسط می‌بود. مجلس حتی نقش یک آرام‌بخش را در روزهای اخیر بازی نکرد و نتیجه این بی‌تدبیری‌ها این می‌شود که رهبری به عنوان نهاد ناظر و شمایل وحدت جامعه وقتی مجبور باشند از جایگاه خود هزینه کنند، همه کشور ضرر می‌کند.


به راستی چرا ارگان‌ها و نهادها و سازمان‌ها این چنین کم عمق و هزینه‌ساز در عرصه سیاسی و اجتماعی رفتار می‌کنند؟ مجلس و دولت و ائمه جمعه و صاحبان تریبون و ساکنان نهادهای‌قدرت باید جوابگوی این وضع باشند. از ما گفتن و از آنها نشنیدن.پایان مطلب


ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی