تاریخ انتشار: ۱۷:۴۳ - ۰۱ آبان ۱۴۰۱ - 2022 October 23
کد خبر: ۲۲۵۱۶

هواشناسی هفته اول آبان

سازمان هواشناسی نسبت به بارش باران و وزش باد در روزهای ابتدایی دومین ماه پاییز هشدار دادند. با اشاره به بارش ۵روزه باران و برف در ۱۳ استان کشور از کاهش ۱۵درجه‌ای دما در برخی مناطق خبر و نسبت به خسارت به محصولات کشاورزی هشدار داد.
هواشناسی هفته اول آبان

به گزارش تلنگر؛ با اشاره به بارش ۵روزه باران و برف در ۱۳ استان کشور از کاهش ۱۵درجه‌ای دما در برخی مناطق خبر و نسبت به خسارت به محصولات کشاورزی هشدار داد.


بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز بارش در شمال غرب، سواحل دریای خزر،‌ ارتفاعات البرز، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و شمال استان‌های کرمانشاه،‌ همدان و قزوین پیش‌بینی شده است. طی امروز در مناطق ساحلی گیلان و مازندران بارش‌ها شدت خواهد داشت.


وزش باد همراه با کاهش دما در نوار شمالی به‌ویژه در سواحل شمالی و شمال شرق روی می‌دهد و در ارتفاعات البرز مرکزی و اردبیل بارش باران و برف انتظار می‌رود.


فردا یکشنبه در استان‌های اردبیل، گیلان، غرب مازندران، ارتفاعات استان‌های گلستان و سمنان بارش باران پیش‌بینی می‌شود و بارش در شمال غرب و شمال شرق کشور کاهش می‌یابد.


دوشنبه در شمال غرب،‌ استان‌های کرمانشاه،‌ همدان،‌ قزوین، البرز و شمال مرکزی بارش باران،‌ وزش باد و گاهی رعدوبرق روی می‌دهد. بعدازظهر دوشنبه به‌تدریج در استان‌های گیلان و غرب مازندران افزایش ابر همراه با بارش پراکنده و وزش باد روی می‌دهد، ضمن این‌که در ارتفاعات البرز مرکزی بارش باران و برف پیش‌بینی شده است.


بر اساس اعلام سازمان هواشناسی سه‌شنبه بارش‌ها در شمال غرب کاهش می‌یابد و همراه با نفوذ جریانات شمالی به سواحل دریای خزر، بارش برای استان‌های ساحلی، خراسان شمالی و خراسان رضوی آغاز می‌شود و دریای خزر مواج است، همچنین در استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز شامل زنجان، قزوین، البرز و تهران و در دامنه‌های زاگرس در استان‌های همدان، مرکزی و قم رگبار، وزش باد شدید و گاهی رعدوبرق پیش‌بینی می‌شود. طی این روز بارش‌ها در شرق مازندران و گلستان شدت خواهد داشت.


چهارشنبه بارش در این مناطق کاهش می‌یابد و جو آرامی در کشور حاکم می‌شود، فقط در استان‌های گیلان و شرق اردبیل بارش پراکنده و خفیف روی می‌دهد.


توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی و کاهش محسوس دما


نوع مخاطره: رگبار باران، در ارتفاعات بارش برف، وزش باد شدید موقتی، کاهش محسوس دما، کاهش دید بر اثر بارندگی و پدیده مه و در مناطق مستعد با رعدوبرق


منطقه اثر:


شنبه 1401/07/30: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، زنجان، کردستان، خراسان شمالی، ارتفاعات در استان‌های البرز و تهران.


یک‌شنبه 1401/08/01: شمال آذربایجان غربی، شمال آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، ارتفاعات در استان‌های البرز، زنجان، تهران و سمنان.


اثر مخاطره: بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، اختلال در تردد، آب‌گرفتگی معابر عمومی، احتمال رانش و ریزش کوه، آسیب به سازه‌های موقت، تأخیر و احتمال لغو پرواز، خسارت به محصولات کشاورزی.


توصیه: احتیاط در سفرهای برون‌شهری، اجتناب و پرهیز از تردد و اسکان در حاشیه مسیل‌ها، اجتناب از فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابه‌جایی عشایر کوچ‌رو، محکم کردن سازه‌های موقت، تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها و تسریع در کاشت محصولات پاییزه.


توصیف سامانه دوم: افزایش گرادیان فشاری


نوع مخاطره: وزش باد شدید و در مناطق مستعد خیزش گردوخاک


منطقه اثر:


شنبه 1401/07/30: کردستان، زنجان، کرمانشاه، مرکزی، جنوب آذربایجان غربی، لرستان، قزوین، جنوب سمنان، قم، تهران، شمال شرق اصفهان، خراسان رضوی و خراسان شمالی.


یکشنبه 1401/08/01: کردستان، زنجان، کرمانشاه، لرستان، چهارمحال و بختیاری، شمال و غرب اصفهان و جنوب آذربایجان غربی.


اثر مخاطره: احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه‌های موقت و شکستن درختان کهنسال، احتمال کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید و احتمال تأخیر در پرواز.


توصیه: احتیاط در تردد، اجتناب از فعالیت‌های فیزیکی در فضای باز به‌ویژه گروه‌های حساس، عدم توقف و پارک خودرو اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره، استحکام سازه‌های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها.پایان مطلب


ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی