تاریخ انتشار: ۱۳:۳۰ - ۰۳ آبان ۱۴۰۱ - 2022 October 25
کد خبر: ۲۲۵۴۰

توقف یک ماهه برجام/ آیا آمریکا به برجام باز می‌گردد؟

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، با تحلیل مواضع آمریکا بیان کرد آمریکا در اکنون در شرایطی است که کاملا احتمال از بین رفتنشان هست.
توقف یک ماهه برجام/ آیا آمریکا به برجام باز می‌گردد؟


به گزارش تلنگر؛ حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، نماینده پیشین مجلس در تحلیل از سیاست‌های آمریکا و شرایط کنونی آن با اشاره به اینکه مذاکرات هسته‌ای دیگر در اولویت سیاست خارجی این کشور نیست، گفت: اگر بخواهیم یک تحلیل در رابطه با سیاست خارجی آمریکا نسبت به ایران بگوییم باید در نظر داشته باشیم ارزیابی مواضع متناقض آمریکا سخت نیست.


آمریکایی‌ها هر سیاستی که درباره ایران به کار ببرند آن سیاست تحت سیاست راهبردی "کنترل" ایران تعریف می‌شود؛ چه این سیاست حفظ برجام باشد یا بی‌نیازی به توافق هسته‌ای و مذاکرات احیای آن یا مداخله در ایران یا تحریم همه‌جانبه.


همه این‌ها بخشی از یک فراتحلیل به اسم راهبرد "کنترل" ایران است. آمریکایی‌ها این‌ها را در قالب یک بسته می‌بینند و هدف‌شان این است که تا حد امکان از هر تحولی برای کاهش توان چانه‌زنی ایران استفاده کنند.


معتقدم آمریکا به برجام برمی‌گردد و این مواضع، مقطعی است. با توجه به تحولات سیاسی داخل ایران و متاسفانه ضعف کشور ما در شکل‌دهی یک نظام حل اختلاف درونی کشورهای دیگر از جمله آمریکا و برخی اروپایی‌ها از هر فرصتی برای ضربه زدن به ایران و کاهش قدرت چانه‌زنی ایران استفاده می‌کنند.


شاید برایتان جالب باشد:

سفر نماینده اتحادیه اروپا به ریاض     

 واشنگتن تمرکز خود را از برجام برداشت   امروز چالش بنده با برخی از افراد افراطی در کشور بر سر همین مساله است که باید یک نظام یا فرایندی داخلی برای رفع اختلاف داشته باشیم اما در حالی که فاقد این مساله هستیم، یک سری افراد هستند که بیشتر اختلاف‌افکنی می‌کنند و آمریکا از این مساله در راستای تضعیف چانه‌زنی ایران سوءاستفاده می‌کند.


اینکه آقای امیر عبداللهیان سعی می‌کند خلاف آمریکایی‌ها موضع‌گیری کند درست نیست و این موضع‌گیری به نفع ایران نیست.


یک فراتحلیل دیگر در فضای سیاست خارجی کشور وجود دارد که به اشتباه به سیاستمداران القا می کنند اگر برجام امضا شود همه مسایل ایران با آمریکا حل می‌شود یا اگر برجام نباشد و تحریم‌ها رفع نشود هیچ اتفاقی برای کشور نمی‌افتد. معتقدم این دیدگاه‌ها درست نیست.


آمریکا از نیمه اول قرن جدید راهبردش حفظ هژمونی‌ بوده است و چالش‌ اصلی آمریکا با چین و روسیه است و در این میان تلاش کرده است چالش‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای را در جهت رسیدن به اهداف کلی‌اش کنتر ل کند.


فرصت‌طلبی چین و روسیه و تلاش برای وارد شدن آمریکا به چالش با آن‌ها را به تاخیر بیندازند اما متاسفانه ایران چنین سیاستی را تاکنون دنبال نکرده است و همین موجب فشار سیاسی و اقتصادی و امنیتی بیشتر به ایران شده است.پایان مطلب


ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی