تاریخ انتشار: ۱۲:۴۸ - ۰۴ آبان ۱۴۰۱ - 2022 October 26
کد خبر: ۲۲۵۵۶

بهرام دارایی استعفای خود را به وزارت بهداشت تحویل داد

تأمین داروهای مورد نیاز بیماران، می‌تواند یکی از مأموریت‌های مهم وزارت بهداشت است، اکنون نیز حرف و حدیث‌ها برای معرفی سکاندار جدید بازار دارویی کشور، دوباره اوج بگیرد.
بهرام دارایی استعفای خود را به وزارت بهداشت تحویل داد


به گزارش تلنگر؛ مسئولیت مهم وزارت بهداشت تأمین داروهای مورد نیاز بیماران است که این مسئولیت بر عهده با سازمان غذا و دارو می‌باشد.


سازمان غذا و دارو به عنوان «گرانیگاه» وزارت بهداشت و مهم‌ترین معاونت وزارتخانه تلقی می‌شود که مدیریت این سازمان همیشه با حاشیه‌هایی همراه است.


وقتی بازار دارویی کشور را در سال‌های مختلف رصد می‌کنیم، می‌بینیم که رؤسای سازمان غذا و دارو، همواره درگیر چالش‌های تأمین دارو بوده اند و این موضوع همیشه با حاشیه‌های زیادی برای مدیریت سازمان غذا و دارو همراه بوده است. زیرا، جلب رضایت سه ضلع مثلث «بیماران، تولید کنندگان و وارد کنندگان دارو»، نیازمند گذر از حاشیه‌هایی است که سازمان غذا و دارو را همواره آزار می‌دهد.


تأمین دارو به خصوص برای آن دسته از بیماران خاص و صعب العلاج، از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا، با کوچک‌ترین اختلال در تأمین دارو، سلامت این قبیل بیماران تهدید می‌شود. لذا، ضرورت دارد تا نسبت مدیریت بازار دارویی کشور، حساسیت بیشتری صورت بگیرد.


بهرام دارایی قبل از اینکه رئیس سازمان غذا و دارو شود، در یک دوره مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت سازمان غذا و دارو بود. هشتم آبان ۱۴۰۰ بود که بهرام دارایی به عنوان رئیس جدید سازمان غذا و دارو، جایگزین محمدرضا شانه ساز شد. دارایی، مدرک دکترای عمومی داروسازی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و Ph.D سم شناسی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی را دارد.


سازمان غذا و دارو، از سال ۹۶ تا امروز، حداقل ۴ رئیس را به خود دیده است. از غلامرضا اصغری که جایگزین رسول دیناروند شد، تا بهرام دارایی که به جای محمدرضا شانه ساز بر مسند ریاست سازمان غذا و دارو تکیه زد. البته ناگفته نماند که مهدی پیرصالحی در ۱۶ دی ۹۷ جایگزین اصغری شده بود و شانه ساز در ۹۸، به جای پیرصالحی آمد.


این تغییرات در مهم‌ترین معاونت وزارت بهداشت، نشان می‌دهد که سازمان غذا و دارو، از اهمیت ویژه ای در نظام سلامت کشور برخوردار است. زیرا، با کوچک‌ترین بحران دارویی، سلامت بیماران تحت الشعاع قرار می‌گیرد و منجر به ورود مقامات ارشد نظام به موضوع دارو می‌شود. به طوری که سید ابراهیم رئیسی، ظرف یک هفته اخیر، دو بار نسبت به موضوع کمبود دارو واکنش نشان داده و خواستار برخورد با کسانی شده است که در زمینه بروز کمبود دارویی، اختلال ایجاد کرده اند.


حالا و به دنبال اجرای طرح دارویاری، مشکلاتی در تأمین کمبودهای دارویی به ویژه داروهای آنتی بیوتیک ایجاد شد که وزیر بهداشت مجبور شد برای تأمین کمبودها، به واردات متوسل شود. اما، این پایان ماجرا نیست و پشت پرده بازار دارویی کشور، همچنان با حواشی زیادی همراه است که کار وزیر بهداشت را سخت خواهد کرد.


از همین رو، بهرام دارایی تصمیم گرفت راه را برای عبور وزارت بهداشت از بحران دارویی، باز کند و استعفا دهد.پایان مطلب


ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی