تاریخ انتشار: ۰۸:۳۰ - ۰۸ آبان ۱۴۰۱ - 2022 October 30
کد خبر: ۲۲۵۸۱

منع نماینده از اظهار نظر خلاف قانون اساسی است!

نمی‌شود نماینده‌ای را به خاطر اظهاراتی که به‌عنوان نماینده و در جایگاه نمایندگی مطرح کرده است زیر سؤال برد و او را احضار کرد یا اینکه او را مورد بازداشت قرار داد.
منع نماینده از اظهار نظر خلاف قانون اساسی است!
به گزارش تلنگر؛ باید درزمینهٔ شکایت نیروی انتظامی از نمایندگان مجلس به قانون اساسی مراجعه شود؛ البته نمی‌شود نماینده‌ای را از اظهارنظر درباره مسائلی که در کشور و دنیا می‌گذرد، منع کرد چراکه این خلاف قانون اساسی است.
هرکسی می‌تواند بگوید که فلان فرد به من ظلم کرده و توهین و افترا زده است و بر همین اساس نیز از او شکایت کند، دادگاه پیش از برگزاری جلسه رسیدگی، بررسی می‌کند که فردی که مورد شکایت قرارگرفته چه کسی است؟ اگر فرد متشاکی نماینده باشد، اولین کاری که باید انجام شود، بررسی این است که آیا اظهارات مطرح‌شده از جایگاه نمایندگی بوده یا اینکه موضوعی شخصی بوده است.
در این زمینه مجلس رسیدگی می‌کند و اگر تشخیص این باشد که اظهارات مطرح‌شده از جایگاه نمایندگی بوده، در آن صورت دیگر این شکایت نمی‌تواند پیگیری شود اما اگر مجلس تشخیص داد که اظهارات مطرح‌شده از جایگاه نمایندگی نبوده است، در آن صورت رسیدگی به شکایت به دادگاه سپرده می‌شود.

شاید برایتان جذاب باشد:
این چهار نماینده احساس وظیفه کردند که آن مطالب را مطرح کردند؛ بنابراین نمی‌شود به آن‌ها ایراد گرفت. از طرف دیگر نیز نیروی انتظامی احساس کرده که ازنظر حیثیتی لطمه‌ای به او واردشده است؛ به همین دلیل شکایتی را مطرح کرده است. درنهایت این شکایت باید در هیئت رسیدگی به رفتار نمایندگان مورد رسیدگی قرار بگیرد.
باید در این زمینه به قانون اساسی مراجعه شود؛ نمی‌شود که نماینده‌ای را از اظهارنظر درباره مسائلی که در کشور و دنیا می‌گذرد، منع کرد چراکه این خلاف قانون اساسی است.

انتهای مطلب
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی