تاریخ انتشار: ۱۷:۱۰ - ۰۹ آبان ۱۴۰۱ - 2022 October 31
کد خبر: ۲۲۵۹۹

انیمیشن 2022_ Wendell and Will

آخرین انیمیشن هنری سیلیک پس از سال ۲۰۰۹ تا کنون وندل و وایلد است. در این انیمیشن دختری 13 ساله به‌نام کت را می‌بینیم که بعد از مرگ پدر و مادرش، زندگی‌اش دچار تحولاتی می‌شود که کار را به جهان زیرین می‌کشاند.
انیمیشن 2022_ Wendell and Will


به گزارش تلنگر؛ نتفلیکس به عنوان پخش‌کننده این انیمیشن بستر ساخت آن را فراهم کرده است تا جادوی انیمیشن‌های استاپ موشن سیلیک دوباره به قلب مخاطبان سرازیر شود و جهان‌های نامتعارف و عجیب او چشم‌هایمان را جلا دهد.


هنری سیلیک، کارگردان آثاری چون انیمیشن کابوس پیش از کریسمس (The Nightmare Before Christmas)، انیمیشن جیمز و هلو غول‌پیکر (James and the Giant Peach) و انیمیشن کورالین (Coraline)، کارگردانی و نوشتن فیلمنامه انیمیشن Wendell & Wild را بر عهده داشته‌است که جردن پیل در نوشتن فیلمنامه این انیمیشن با او همکاری کرده است.


انیمیشن 2022_ Wendell & Will


دو برادر شیطان صفت، وندل و وایلد که بای پدرشان بیگاری می‌کشند، در پی رویای ساختن یک پارک تفریحی جذاب در سرزمین اموات سعی میکنند به واسطه کت الیوت ۱۳ ساله به سرزمین زنده‌ها بروند تا پول لازم را جمع کنند.


خط دوم داستانی مربوط به کت است که بعد از مرگ پدر و مادرش به زندان نوجوانان رفته و حالا قرار است دوباره در شهرشان رست بانک از نو شروع کند.


خط داستانی سوم مربوط به ساخته شدن یک زندان در پی خراب کردن بازمانده‌های شهر پس از آتش‌سوزی مشکوک است. انگار که هر کدام از سه نویسنده انیمیشن خط داستانی خودش را برداشته و جدا پرداخت کرده چون نتیجه کار از لحاظ داستان وروایت چند پارگی دارد و به این حجم خطوط داستانی پیچدگی و داستان‌های فرعی اضافی را اضاف کنید. نتیجه کار از لحاظ درام به قدرت کار‌های قبل سیلیک نیست و همین شلختگی توأم با فشردگی اذیت کننده است.


انیمیشن 2022_ Wendell & Will


وندل و وایلد یک اثر کمدی ترسناک است که عناصر فانتزی را با دقت در کنار ژانرش می‌چیند. اما نوع کمدی آن احمقانه و هوشمند (smart dumb comedy) است.اما این زیر ژانر فیلم های کمدی دقیقا چیست؟


خب، فیلمسازان که احمق نیستند که اینقدر اتفاقات و دیالوگ های بی منطق بنویسند (کافیه ملانصرالدین خودمون رو تصور کنید). آنها فقط می‌خواهند مخاطبان بدانند که فیلم‌نامه‌نویس‌ها روی تک تک کلماتشان فکر کرده‌اند و زحمت کشیده‌اند تا موقعیت‌های «احمقانه» بنویسند. این کمدی‌ها ساخته شده از استعاره‌ها، داستان‌های هشداردهنده و تفسیر‌های سیاسی اجتماعی صریح با استفاده از حماقت به عنوان وسیله ای فکر شده برای به فکر وا داشتن هستند.


این کمدی‌ها پر از صحنه‌هایی که در مرز ظالمانه‌ی هوش و حماقت‌اند و می‌توانند بدون خودآگاهی، خودآگاه باشند. یک اتفاق مثل ریزش موی غول جهان زیرین و کِرِم مخصوصش را به مسئله انیمیشن مرتبط کند. و با هرچیزی که فکرش را می‌کنید داستان می‌سازد. این کمدی‌ها که فضا را با دقت یک جراح پر از اتفاقات ریز و درشت میکنند و به هر شوخی حتی کوچکی هوشمندی و نبوغی تزریق می‌کنند که عمق مسئله مد نظرشان را برجسته می‌کند.کمدی‌های احمقانه‌ی هوشمند کلاس های درس هستند. پر از نبوغ و رهایی.


انیمیشن 2022_ Wendell & Will


شخصیت ها در این کمدی ها از کارهای خنده‌دار خود آگاه هستند و بسیار مصمم و جدی آن را انجام می‌دهند.درست شبیه وندل و وایلد که نمونه کاملی از شخصیت‌های چنین کمدی‌ای هستند. جوردن پیل شاید عامل اصلی برای تزریق این ژانر به انیمیشن بوده و در فیلم های دیگرش رگه‌های چنین کاری را دیده‌ایم.


پنجمین انیمیشن از افسانه پردازی هنری سلیک ، وندل و وحشی یک فانتزی ترسناک و تاریک است که مملو از ایده های بی‌شماریست. بیش از یک دهه از آخرین فیلم سیلیک، کورالین می گذرد ، اما کاملاً آشنا به نظر می‌رسد: یک رویارویی با بعد دیگر که باعث تغییر عمیق در شخصیت اصلی می‌شود.


تقابل بین دو دنیا از دو بعد مختلف که حول مرگ می‌چرخد چاشنی همیشگی سیلیک است. نویسندگی مشترک با جردن پیل، علاقه سیلیک را به افراد عجیب و غریب و طردشدگان مشکل‌دار در بحران هویتی تعمیم می‌دهد. در نتیجه اثر نهایی چیزی مابین کابوس پیس از کریسمس و کورالین است.


انیمیشن 2022_ Wendell & Will


جهان‌سازی و طراحی کارکترهای سیلیک همیشه خاص و بینظیر بوده و در تمام آثارش ما این زیبایی بصری دیوانه‌وار را می‌بینیم. دنیاهایی که سیلیک خلق می‌کند همیشه منحصر به فرد بوده که وندل ووایلد از این قائده مستثنا نیست. انیمیشن پر از طراحی‌های زاویه دار و اکسپرسیونیست آلمانی است و این ویژگی هم در طراحی محیط و هم کارکتر‌ها خودنمایی می‌کند تا جهان تیره فیلم را بیشتر به رخ بکشد.


بخش دیگر استاپ موشن بودن است. خود این سبک به اندازه کافی جذاب است ولی کاری که سیلیک می‌کند متفاوت ترش کرده. استفاده از شیوه‌های قدیمی‌تر و حالت های دوبعدی و ادغام آن با شیوه های مدرن تر و استفاده از چاپگر سه بعدی ادای دینی به استاپ موشن است. به طراحی دو و نیم بعدی وندل و وایلد در کنار ظاهر سه بعدی کت دقت کنید.


انیمیشن 2022_ Wendell & Will


همچنین انیمیت پانتومیم گونه کلاسیک آن‌ها در مقابل انیمیت کت. حتی شبح‌های دوبعدی اوایل انیمشین نیز حالتی متفاوت دارند. جلوه های ویژه اضاف شده را هم در نظر بگیرید. میتوان فریم به فریم حرکت ها را و اتصالات را حس کرد و حتی جای مفصل صورت‌ها مختلف عروسک‌ها را عامدانه دید و لمس کرد.


متاسفانه برخلاف کار‌های قبلی، این‌بار کارگردان به خاطر ریتم تند، داستان‌های متعدد و شلوغ و زمان کم فیلم نسبت به پیچیدگی‌های فیلم‌نامه نتواسته پرداخت قابل قبولی ارائه دهد. تعدد شخصیت‌های فرعی هم بلای دیگری است که به جان انیمیشن افتاده. هیچ کدام از شخصیت‌ها جز کت خواستگاه درست و درمانی ندارند و حتی به یک تیپ ساده نمی‌رسند.


به جز رائول هیچ کدام از دختر‌ها متفاوت یا حداقل یک تیپ نیستند، حتی کیت و هلی نیز همین مشکل را دارند. همزاد‌پنداری با شخصیت‌ها به درستی صورت نمی‌گیرد و اعمالشان حتی در فرم کمدی احمقانه هوشمند دراماتیک نمی‌شود. این وسط فقط وندل و وایلد قابل قبول هستند که نبود پیشینه درست و روایت درست داستانی باعث شده تا پتانسیل این کارکتر‌های دلچسب هدر برود.


انیمیشن هنری سیلیک پر از کارکتر‌های هدر رفته است. درست مثل اعضای سابق شورا که توسط برادران شیطان زنده شدند، کارکترها یک پوسته رنگ شده‌ی تو خالی هستند که به مخاطب به عنوان انسان نشان داده می‌شوند.


انیمیشن 2022_ Wendell & Will


اگرچه فیلم گاهی اوقات تمرکز ندارد، انبوه ایده‌ها در زمان گم می‌شود ، اما جاه‌طلبی های آن قابل‌توجه است. اگر خطوط داستانی و ایده‌ها کمتر بود یا اینکه به صورت یک مینی‌سریال ساخته می‌شد مسلما نتیجه بهتری می‌گرفت. ایجاد تعادل بین شبح‌آوری، مسئله آتش سوزی، مرگ، مجموعه زندان و مدرسه، بحث فستیوال اشباح، داستان کیت و برخی آشفتگی‌های عاطفی ظریف با کمدی احمقانه و اغلب تاریک به قدری سنگین و فشرده است که نمی‌گذارد از موسیقی‌ و ترانه‌ها، طراحی بصری و جهان سازی لذت ببریم.


انیمیشن 2022_ Wendell & Will


سیلیک و پیل فیلم را با یک پیام سیاسی در مورد شکست، ظلم و طمع مادی سیستم‌های بازداشت نوجوانان با پایان بدی رو به رو می‌کنند. ولی در کل تجربه‌ی دنیای ساخته شده توسط سیلیک به صورت انیمیشن استاپ موشن برای هر دوست‌دار انیمیشنی جذاب است.پایان مطلب


برچسب ها: انیمیشن کارتون
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی